Frontmen i tekstopisac benda Riblja čorba Borisav Bora Đorđević preminuo je u sredu u 72. godini u Ljubljani, saopštila je muzička grupa na društvenim mrežama.
"Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki", poručili su u kratkoj objavi na Facebooku.
Kako se navodi na sajtu grupe, Đorđević je muzičku karijeru započeo je u rodnom Čačku 1965. godine. Prvi bend u kom je svirao zvao se Hermelini. Potom se selio po raznim grupama: Dečaci sa Morave, Vesnici ljubavi, Safiri, Čačanski plemići...
U grupi PORS (Poslednji ostatak romantičnog sveta) ovaj rok muzičar i pesnik radio je zajedno sa Radomirom Mihajlovićem Točkom (kasnije vođom grupe Smak), koji je svirao gitaru i pevao drugi vokal. Godine 1972. formirao je akustičarsku grupu Zajedno. Početkom 1975. sa novinarom i pilotom Zoranom Modlijem napravio je grupu Hajduk Stanko i jataci. U jesen 1975. Bora je započeo novi eksperiment sa grupom Suncokret, kojoj su se kasnije pridružile muzičarka Bilja Krstić i glumica Gorica Popović. Sa sastavom Rani mraz (sa Đorđem Balaševićem) snimio je dve singl-ploče na kojima je samo pevao prateće vokale.
Sa članovima poslednje postave grupe S.O.S. Bora je 15. avgusta 1978. napravio novu grupu Riblja čorba. Formirali su je, sem njega kao vokala, Miroslav Miša Aleksić (bas), Radislav Rajko Kojić (gitara) i Miroslav Vicko Milatović (bubnjevi). Riblja čorba je postala jedan od najpopularnijih domaćih rok grupa, a Bora će ostati upamćen kao jedan od najplodonosnijih stvaralaca ovdašnje rok scene.
Publici su, između ostalog, dali i pregršt provokativnih stihova, često kritički nastrojenih prema tadašnjim društvenim događanjima, a posle izdavanja albuma Koza nostra 1990, Đorđević je bio optužen zbog vređanja radničke klase Jugoslavije, ali su optužbe odbačene.
"Lutka sa naslovne strane", "Pogledaj dom svoj anđele" i "Dobro jutro" samo su neki od Borinih hitova tokom rada u Ribljoj čorbi, a napisao je i brojne poznate tekstove za izvođače narodne muzike. Među njima su "Vodeničareva kći" (peva Predrag Živković Tozovac), "Evo moga bekrije" (za Nadu Topčagić), "Šta još možeš da mi daš" (za Svetlanu Cecu Ražnatović), "Prikrašću se tebi pod prozore" (izveo Šaban Šaulić)...
Kako podseća Radio-televizija Srbije, Bora je posle Pete beogradske gimnazije upisao Pravni fakultet i posle dve godine studija pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti. Nije primljen na glumu, ali je uspeo da upiše pozorišnu organizaciju, gde je dugo bio u statusu apsolventa.
Bio je član Gradskog odbora Demokratske stranke Srbije u Beogradu, a posle političkih promena u Srbiji našao se na poziciji savetnika ministra kulture u Vladi Srbije, međutim, posle godinu dana je dao ostavku.
Đorđević je dobitnik nagrade Akademije "Ivo Andrić" za knjigu poezije Pusto ostrvo. Počasni je građanin Čačka od 2022. godine.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)