Centralna banka najavila je objavu nacrta zakona kojim se ograničavaju kamate, počeli su pregovori o visini minimalne zarade za sledeću godinu, a problemi sa radnom snagom ovog leta donose i češće kolektivne godišnje odmore. U međuvremenu, pažnju sveta preokupiraju majmunske boginje. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
NBS: Nacrt zakona kojim se ograničavaju kamate za dve do tri nedelje
Narodna banka Srbije (NBS) je poslala svim bankama nacrt rešenja o trajnom ograničenju kamata u Srbiji, a nacrt zakona trebalo bi da bude objavljen za dve do tri nedelje, rekli su iz centralne banke za Bloomberg Adriju.
"Nacrt je u ponedeljak poslat bankama koje imaju rok od 7-8 dana da daju svoje primedbe i predloge. Kada te primedbe pogledamo i damo svoj sud o njima, objavićemo nacrt zakona. Očekujemo da to bude u naredne dve do tri nedelje", poručili su iz NBS u odgovorima poslatim mejlom.
Primena nove regulative trebalo bi da počne sledeće godine i ne bi trebalo da bude pauze između prestanka primene odluke o privremenim merama i novog zakona u tom delu. "Neke odredbe zakona će se možda primenjivati i ranije", dodali su iz NBS.
Počeli pregovori o minimalcu, za poslodavce realan skok od osam odsto
Sekretar veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da su sindikati i poslodavci u četvrtak, na početku pregovora o minimalnoj plati za 2025. godinu, izneli stavove o procentu povećanja, a da će država predlog saopštiti 19. avgusta, na narednom sastanku.
"Stav SSSS i Ujedinjenih granskih sindikata (UGS) 'Nezavisnost' je da bi minimalna zarada za narednu godinu trebalo da bude 60 odsto prosečne potrošačke korpe ili 61.800 dinara", rekao je Mihajlović posle sastanka za Betu. To bi, kako je dodao, značilo da se minimalna zarada sa sadašnjih 47.000 dinara poveća za 30 odsto, kako bi se do 2027. ostvario cilj Vlade Srbije da minimalna zarada iznosi 650 evra.
Predstavnik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kazao je novinskoj agenciji da poslodavci smatraju da je realno povećanje minimalne zarade osam odsto, a da bi, za svaku veću povišicu, od države tražili kompenzaciju. "Razlika u stavovima je značajna. Predstavnici države su rekli da će inflacija naredne godine biti oko tri odsto, a da će bruto domaći proizvod (BDP) porasti za oko 4,5 odsto, što je blizu osam odsto i to smatramo realnim povećanjem minimalne zarade", rekao je Atanacković.
Kolektivni odmori odgovor ugostitelja u Beogradu na manjak radnika
Poslodavci u Srbiji, posebno u ugostiteljstvu, sve teže pronalaze radnike. Ovaj problem pogotovo dolazi do izražaja tokom leta jer je sve učestalija praksa da se pekare, manje prodavnice, ribarnice, pa čak i restorani, zatvaraju na nekoliko nedelja kada radnike šalju na kolektivni godišnji odmor.
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje rekli su za Bloomberg Adriju da nemaju podatke na osnovu kojih bi mogli da ustanove da li se organizacija posla može dovesti u vezu sa stanjem na tržištu rada. Ipak, oni naglašavaju da je poslednjih godina zabeležena veća potražnju poslodavaca za profilima iz oblasti informacionih tehnologija, uslužnih delatnosti, trgovine i ugostiteljstva, kao i saobraćaja.
Kako ovaj problem komentarišu predstavnici sindikata i poslodavaca pročitajte na LINKU.
Šta su majmunske boginje, kako se šire i da li postoji vakcina?
Istrebljenje velikih boginja pre više od 40 godina bilo je jedno od najvećih dostignuća u istoriji javnog zdravlja, ali je takođe dovelo do završetka svetskog programa vakcinisanja koji je pružao zaštitu od srodnih bolesti. To uključuje i majmunske boginje. Sada je otkrivena mutirana varijanta virusa u najmanje šest afričkih zemalja, zbog čega su Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i kontinentalne zdravstvene vlasti proglasile vanrednu zdravstvenu situaciju.
Nakon takvog poteza, akcije proizvođača vakcina i drugih medicinskih proizvoda koji mogu da pomognu u borbi protiv širenja ovih boginja su porasle.
Majmunske boginje se obično ne šire lako. Glavni način prenosa je blizak kontakt sa osobom zaraženom virusom ili životinjom koja je takođe zaražena. Bolest je najčešće blaga i većina ljudi se oporavi za nekoliko nedelja.
Sledi...
Američka kandidatkinja vladajuće Demokratske stranke za predsedničke izbore Kamala Harris u petak će predstaviti svoj ekonomski plan u Severnoj Karolini.
Sjedinjene Američke Države (SAD) i Kanada objaviće izveštaje o novim stambenim nekretninama, a Univerzitet u Mičigenu će dati ažurirane podatke o raspoloženju potrošača.
Parlament Tajlanda bira predsednika Vlade.