Centralna banka dodatno je snizila troškove zaduživanja, a kompanija Stellantis u četvrtak je u Torinu predstavila "fiat grande pandu". Evropsko istraživanje je pokazalo da je Srbija napredovala u oblasti inovacija, dok je Svetski dan stanovništva još jednom bacio svetlo na goruće probleme populacije.
NBS nastavila da snižava kamate, krediti u dinarima biće jeftiniji za 25 b. p.
Narodna banka Srbije (NBS) na sednici u četvrtak nastavila je proces monetarnog popuštanja, pa su kamate pale za dodatnih 25 baznih poena.
Referentna kamatna stopa tako je smanjena na šest odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice snižene su na 4,75 i 7,25 odsto.
Analitičari Bloomberg Adrije, koji su tačno predvideli današnje smanjenje, misle da će NBS na avgustovskom sastanku napraviti pauzu, a da će od jeseni ponovo početi da smanjuje kamate, koje bi krajem godine mogle da padnu za još jedan procentni poena.
Francois: 'Fiat grande panda' će koštati manje od 25.000 evra
Automobilska kompanija Stellantis u četvrtak je u Torinu predstavila "fiat grande pandu", čija bi serijska proizvodnja u Kragujevcu uskoro trebalo da počne. Ovaj novi model, koji će biti dostupan u hibridnoj i potpuno električnoj verziji, prezentovan je na svečanosti povodom 125 godina Fiata.
Tom prilikom izvršni direktor Fiata Olivier Francois je potvrdio da će električni automobil koštati manje od 25.000 evra, a takođe je okupljenima pokazao da će sa prednje strane vozila, iza natpisa "FIAT", stajati kabl za punjenje. Ipak, napomenuo je da je ovo tek svojevrsna pretpremijera, a da će se krajem godine održati zvanična prezentacija modela, ali nije izneo dodatne detalje o tome.
Istakao je da je, prema ovogodišnjim podacima, svaki drugi gradski automobil u Italiji i svaki četvrti u Evropi upravo "panda". "Ovo je neverovatno uspešna priča koja traje 44 godine, a tokom kojih je proizvedeno osam miliona jedinica", naveo je Francois.
Indeks inovacija: Srbija napredovala na listi Evropske komisije
Srbija se našla na 29. mestu ovogodišnje liste Evropske komisije koja je rangirala 39 zemalja kontinenta prema njihovoj inovativnosti. Ukupni indeks inovacija za Srbiju je ovog puta iznosio 69,1, što je za 4,4 poena više nego lane.
U poređenju sa ostatkom Adria regiona, zemlja se nalazi u samoj sredini. Bolje rezultate od Srbije ostvarile su Slovenija i Hrvatska, koje su zauzele 18, odnosno 27 mesto, dok je Severna Makedonija na 35, a Bosna i Hercegovina na pretposlednjem, 38. mestu.
"Turska je zabeležila najdinamičniji rast od 5,6 procentnih poena u 2024. u poređenju sa 2023, čime je obezbedila 6. mesto među inovatorima u nastajanju. Srbija je nadmašila Letoniju i rangirala se kao četvrti inovator u nastajanju i 29. država u široj listi EIS. Crna Gora, Albanija i Ukrajina su imale umerena poboljšanja u učinku, dok su Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina poboljšale svoju poziciju za 3,9 i 2,7 procentnih poena", navodi se u nedavno objavljenom istraživanju.
Svetski dan stanovništva: u svim državama regiona opada natalitet
U četvrtak je obeležen Svetski dan stanovništva u cilju ukazivanja na goruće probleme populacije. Na svetu trenutno ima više od osam milijardi ljudi u 234 države, a zvanični podaci pokazuju da Srbija u tom ukupnom broju učestvuje sa 0,08 odsto, to jest da ima 6,62 miliona stanovnika.
Natalitet je jedan od osnovnih demografskih problema u Srbiji, koja u regionu prednjači po padu tog parametra. U tom pogledu, najavljena je izmena Zakona o finansijskoj pomoći porodicama sa decom, čime je predviđeno uvećanje roditeljskog dodatka.
Pad broja stanovnika opterećuje tržište rada i celokupnu privredu, a iako je dosta Rusa došlo u Srbiju od 2022. godine, to nije dovoljno da popuni rupe na tržištu rada. Detaljnije o ovoj temi pročitajte na LINKU.
Sledi...
U petak će biti poznato kolika je inflacija u Srbiji bila u junu, a izveštaje o tome objaviće i druge zemlje, uključujući Francusku, Indiju, Španiju i Argentinu.
Kina i Rusija će izvestiti o kretanjima u oblasti trgovine, Japan i Meksiko o industrijskoj proizvodnji, dok će Sjedinjene Američke Države izbaciti nove izveštaje o raspoloženju potrošača i proizvođačkim cenama.
Citigroup, JPMorgan i Wells Fargo objaviće izveštaje o kvartalnoj zaradi.