Ove sedmice na snagu stupa srpski sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom, dok istovremeno treba da počne primena evropskih tarifa na kineska električna vozila. Ljubitelji tenisa pratiće dešavanja na turniru u Vimbldonu, a sportski događaj dolazi u danima kada Ujedinjeno Kraljevstvo održava parlamentarne izbore. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate ove nedelje.
Stupa na snagu Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji u ponedeljak stupa na snagu i kojim je obuhvaćeno više od 20.000 proizvoda, omogućiće srpskim proizvođačima izvoz na tržište od 1,4 milijarde stanovnika. Očekuje se da sporazum pomogne uravnoteženju robne razmene, odnosno smanjenju postojećeg spoljnotrgovinskog deficita i povećanju pokrivenosti izvoza uvozom.
Predviđeno je da će prvog dana stupanja sporazuma na snagu 60 odsto robe biti oslobođeno carina, u narednih pet do 10 godina još 30 odsto robe, dok će najosetljiviji proizvodi, pre svega poljoprivredni, biti i dalje zaštićeni. Od 1. jula bez carine iz Srbije u Kinu pored ostalog moći će da se izveze sveže voće i povrće, farmaceutski proizvodi, proizvodi hemijske i mašinske industrije. Kompanije koje koriste pogodnosti predviđene sporazumom moraju da dokažu da je 50 odsto vrednosti svakog proizvoda koji se izvozi nastalo u matičnoj državi.
Dokument je potpisan u oktobru 2023, a osim Srbije ovakav sporazum sa Kinom u Evropi imaju samo Švajcarska i Gruzija.
Počinje turnir u Vimbldonu
U Londonu prvog dana sedmice počinje 137. teniski turnir u Vimbldonu, drugi grend slem u godini i jedini koji se igra na travi. Trajaće do 14. jula, pri čemu će se 128 igrača takmičiti za titulu i 2.000 ATP bodova.
U svom 19. nastupu na Vimbldonu, Novak Đoković će kao drugi nosilac za protivnika u prvom kolu imati 123. igrača ATP liste Víta Kopřivu. Taj meč na programu je u utorak.
Podsetimo, nakon što je odustao od Roland Garrosa zbog povrede kolena, srpski teniser je uoči početka turnira u Vimbldonu poručio da se oseća dobro, kao i da je samouveren i siguran u svoje koleno.
Evropska inflacija
Nakon što Nemačka u ponedeljak izbaci ažurirane podatke o rastu potrošačkih cena, u utorak će biti objavljeni i novi podaci o inflaciji u celoj evrozoni. Godišnja stopa inflacije u evrozoni u maju je porasla na 2,6 sa 2,4 odsto u aprilu.
Kako je Bloomberg Adria izvestila prošle nedelje, Evropska centralna banka (ECB), koja se već mesecima zaklinje u oslanjanje na nove makroekonomske podatke pri donošenju odluka o kamatnim stopama, ponovo se našla u nebranom grožđu, jer je inflacija u junu usporila u Francuskoj i Španiji, ali ne u Italiji.
Centralnim bankarima, koji su krenuli u monetarno popuštanje, ali često napominju da smanjenja kamata ne moraju da budu uzastopna, moglo bi da bude još teže ako cene unutar evrozone krenu u različitim pravcima. Posmatrači tržišta pratiće poruke predstavnika ECB na forumu koji će evropski bankari održati u Portugaliji od 1. do 3. jula.
Izbori u Ujedinjenom Kraljevstvu
U četvrtak se održavaju parlamentarni izbori u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK). Anketari predviđaju pobude laburista, a u Bloombergovoj anketi od 26. juna Konzervativna partija je pala na 20 odsto podrške.
Premijer Rishi Sunak pozvao je birače da podrže konzervativce kako bi se izbegla laburistička većina, dok lideri Reformske stranke, Zelene partije i Liberalnih demokrata nastoje da pridobiju glasače koji su razočarani u dve vodeće stranke u zemlji.
Partije se bore za 650 mesta u Donjem domu Parlamenta UK. Poslednji parlamentarni izbori bili su u decembru 2019, kada je Boris Johnson predvodio vladajuću Konzervativnu partiju.
Tarife EU na kineska električna vozila
U četvrtak bi trebalo da budu uvedene privremene tarife Evropske unije (EU) na električna vozila iz Kine. Kako je Bloomberg pisao prethodne sedmice, EU je neznatno revidirala svoje prvobitno predložene tarife, nakon što je dobila više informacija od pogođenih kompanija, prema rečima osobe upoznate s tim pitanjem koja je želela da ostane anonimna.
Kina je zapretila osvetom i već je pokrenula ciljanu antidamping istragu o uvozu svinjskog mesa. Nalazi istrage takođe treba da budu ustanovljeni u narednim mesecima, a Peking je upozorio da bi mogao da gađa poljoprivrednu robu, kao i avione i automobile većeg kapaciteta.
Uz to, kineski proizvođači automobila pozvali su Peking da usvoji, kako su rekli, "najstrože mere", uključujući porez od 25 odsto na automobile sa velikim motorima proizvedene u EU, kao odgovor na briselske carine.