Ove nedelje će u fokusu, kao i krajem svakog meseca, biti statistički izveštaji o mesečnim kretanjima glavnih makroekonomskih agregata u Srbiji.
Na svetskom planu u centru pažnje ostaju dolazeći izbori u Francuskoj, ali i kampanja u SAD, a od domaćih korporativnih vesti izdvaja se skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS).
Evo šta to treba da znate ove nedelje:
NIS odlučuje o dividendi
Naftna industrija Srbije (NIS), u skladu sa svojom praksom iz prethodnih godina, kroz dividendu sa akcionarima planira da podeli četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
Međutim, profit kompanije je u 2023. pao u odnosu na rekordnu 2022. godinu, pa bi deoničari mogli da dobiju 64,3 dinara po akciji bruto. Pre godine, akcionari energetskog giganta dobili su 143 dinara po akciji.
Ključni dan za ovu odluku biće 27. jun, kada će predlog dividende doći na skupštinu akcionara. Na dnevnom redu će, među ostalim odlukama, biti usvajanje finansijskih izveštaja kompanije i donošenje odluke o raspodeli dobiti.
Kao dan dividende utvrđen je 17. jun, a na trenutnoj ceni od 806 dinara akcije naftne kompanije nose dividendni prinos od oko osam procenata.
Prosečna zarada
Šest meseci unazad prosečna plata u Srbiji ima tendenciju rasta: skočila je sa 85.066 dinara neto u septembru prošle godine na 96.913 dinara neto ovog marta. Posmatrano u istom periodu, prosečna bruto zarada je rasla sa 117.472 na 133.373 dinara.
Ove nedelje, tačnije 25. juna, Republički zavod za statistiku objaviće podatke o prosečnoj zaradi u aprilu.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečna bruto zarada za mart 2024. godine nominalno je bila veća za 13,3 odsto, a realno za 7,9 odsto, dok je prosečna neto zarada nominalno bila veća za 13,4 odsto, a realno za 8,0 odsto, saopštio je prošli put Republički zavod za statistiku.
Medijalna neto zarada za mart 2024. godine iznosila je 72.979 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
Statistika za kraj meseca
U Srbiji će RZS ove nedelje takođe objaviti podatke o spoljnotrgovinskoj razmeni, obimu proizvodnje u industriji, ali i kretanju prometa u trgovini na malo.
Sa druge strane, biće objavljeni i podaci o inflaciji u evrozoni, gde je centralna banka ovog meseca krenula u popuštanje monetarne politike. Za razliku od Evropske centralne banke (ECB), američke Federalne rezerve su odlučile da još ne krenu u proces monetarnog popuštanja.
Fed će nakon ove nedelje dobiti još podataka o kretanju cena u SAD, a ove nedelje će stići podaci o baznom indeksu troškova lične potrošnje (bazni PCE indeks), što je inače i merilo koje Fed smatra najpouzdanijim pokazateljem.
Izbori, kampanja i debata
Sve češće se 2024. u svetskim medijima spominje kao "superizborna" zbog obilja redovnih, ali i vanrednih, izbornih trka koje su se održale ili će se održati širom sveta.
Ove nedelje je i prvi krug vanrednih izbora koje je nakon debakla na izborima za Evropski parlament raspisao francuski predsednik Emmanuel Macron.
Pored toga, u Sjedinjenim Američkim Državama će se, kao i 2020, na predsedničkim izborima takmičiti Donald Trump i Joe Biden. Prva debata biće održana 27. juna i trajaće 90 minuta uz dve pauze za reklame, a Trump je dobio pravo da poslednji iznese završnu reč.
Dan nakon toga biće održani vanredni predsednički izbori u Iranu, gde je predsednik Ebrahim Raisi poginuo u helikopterskoj nesreći. Iako predsednik nije glavna politička figura u Iranu, on ipak može biti bitan za donošenje nekih odluka za koje je potrebna veća podrška u narodu.
Sledi danas…
Danas će se u Luksemburgu održati sastanak ministara spoljnih poslova Evropske unije o ruskoj agresiji na Ukrajinu i krizi na Bliskom istoku, kao i o Zapadnom Balkanu uz učešće ministara spoljnih poslova Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova*, Severne Makedonije i Srbije.
Banka Japana (BOJ) objaviće zapisnik sa više detalja sa sednice o monetarnoj politici održanoj ranije ovog meseca. U Nemačkoj će IFO objaviti izveštaj o poslovnoj klimi.