Inflacija u Srbiji prvi put od 2021. godine vratila se u okvire cilja, a centralna banka Sjedinjenih Američkih Država je, kao što se i očekivalo, ponovo odlučila da ne smanjuje kamatne stope.
Danas će fokus svakako biti na Narodnoj banci Srbije i njenoj sednici o kojoj su mišljenja analitičara podeljena.
Evo šta to danas treba da znate:
Inflacija u maju u Srbiji na granici ciljanog koridora od 4,5 odsto
Inflacija u Srbiji u maju je iznosila 4,5 odsto međugodišnje, saopštio je RZS. U poređenju sa decembrom prošle godine, potrošačke cene su uvećane za 2,2 odsto.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u maju 2024. u odnosu na april tekuće godine (mesečna inflacija) u proseku su više za 0,4 odsto, dodaje se u najnovijem izveštaju.
S druge strane, pad cena zabeležen je u grupama hrana i bezalkoholna pića i komunikacije (za po 0,2 odsto).
"Inflacija je usporila na 4,5 odsto u maju i nalazi se na najnižem nivou od septembra 2021, na granici koridora NBS, što smo i očekivali, budući da su pritisci na cene od početka godine niži u odnosu na prethodnu. Pogotovo ako govorimo o spoljašnjim, globalnim pritiscima – globalni indeks cena hrane je bio za oko tri odsto niži na međugodišnjem nivou u maju, dok su cene proizvođača industrijskih proizvoda iz uvoza za 3,1 odsto niže na međugodišnjem nivou za period januar-maj 2024", rekla je analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
Fed pauzirao, očekuje samo jedno smanjenje ove godine
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država odlučile su da ne menjaju cene zaduživanja u zemlji na junskom sastanku, pa su kamate u SAD ostale na najvišem nivou u poslednje 23 godine.
Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) glasao je da ciljana referentna kamatna stopa ostane od 5,25 do 5,5 odsto. Kamate su u SAD na tom nivou od jula prošle godine.
Centralni bankari su takođe doneli i nove projekcije pa sada za 2024. očekuju smanjenje kamata od 25 baznih poena, za razliku od 75 baznih poena, koliko su očekivali u prošlom izveštaju. Za 2025. godinu, za koju su ranije očekivali smanjenje kamata od tri četvrtine procentnog poena, centralni bankari sada očekuju rezanje od celog procentnog poena.
"Nedavno objavljeni pokazatelji govore da je ekonomska aktivnost nastavila da raste solidnim tempom. Porastao je broj radnih mesta, a nezaposlenost je ostala niska. Inflacija je usporila tokom prošle godine, ali je i dalje povišena. U poslednjim mesecima bilo je malog napretka u dostizanju cilja od dva odsto", piše u saopštenju.
Koje kompanije su najveći prozjumeri u Srbiji i koliko im se to isplatilo
Proizvodnja struje pomoću sunca sve je aktuelnija u Srbiji, pa se zato solarni paneli sve češće viđaju na kućama, fabrikama, objektima državnih institucija, benzinskim pumpama, školama, vrtićima, pa i crkvama i manastirima.
Ukupna snaga svih kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumeri) koji imaju sve neophodne dozvole i status u zvaničnom registru Elektrodistribucije Srbije (EDS) nedavno je prešla 50 megavata. Ukupan broj prozjumera u Srbiji iznosi nešto više od 3.000.
Najveći deo čine domaćinstva, kojih je, prema podacima od 21. maja, 2.265. Najmanje prozjumera je u kategoriji stambenih zajednica - samo tri zgrade odlučile su se za ovaj vid proizvodnje električne energije. Na drugom mestu po broju, ali ubedljivom prvom mestu po instalisanoj snazi, nalaze se prozjumeri koji su svrstani u kategoriju ostali kupci-proizvođači. Njih je, prema podacima od 20. maja, 810.
Više detalja o ovoj temi pronađite na linku.
Carine na uvoz kineskih električnih vozila iznosiće 38,1 odsto
Evropska unija (EU) od sledećeg meseca će uvesti dodatne carine do 38,1 odsto na električna vozila uvezena iz Kine, eskalirajući tako globalni trgovinski rat i povećavajući troškove prodaje automobila u Evropi za kompanije od kineskog BYD-ja do Tesle.
Blok je zvanično obavestio proizvođače automobila, među kojima su BYD, Geely Automobile Holdings i SAIC Motor Corp., o carinama koje će biti primenjene oko 4. jula, saopštila je Evropska komisija nakon istrage o subvencijama koja je započeta prošle godine. Kineski proizvođači električnih vozila agresivnije su se probijali na evropsko tržište usled domaćeg cenovnog rata i godina izgradnje prednosti u tehnologiji.
Pojedinačne carine za BYD biće 17,4 odsto, za Geely 20 odsto, a za SAIC 38,1 odsto, saopštila je komisija u sredu. Ostali proizvođači koji nisu uzeti u uzorak komisije biće podložni carinskoj stopi od 21 odsto. Proizvođači automobila koji nisu sarađivali u istrazi EU biće podložni carini od 38,1 odsto.
Sledi…
Pored sednice NBS za koju 11 od 17 analitičara koje je anketirao Bloomberg smatra da će doneti smanjenje kamata od 25 baznih poena, danas će biti objavljeni i podaci o industrijskoj proizvodnji u evrozoni, inflaciji u Španiji, ali i tržištu rada u SAD.
Danas je takođe početak trodnevnog samita šefova država ili vlada članica Grupe sedam i početak dvodnevnog sastanka ministara odbrane članica NATO-a.