Sredinom juna počelo je 17. po redu Evropsko fudbalsko prvenstvo, Euro 2024, događaj koji prate milijarde ljudi u svetu. Konkretnije, takmičenje Euro 2020 drži rekord po broju gledalaca, sa brojkom od 5,23 milijarde. Finale je ispratilo njih 328 miliona.
U žiži interesovanja su, svakako, fudbaleri - glavne zvezde na terenu i van njega, ali se govori i o selektorima i njihovim potencijalima i kvalitetima da dovedu svoje timove do ključne, finalne utakmice.
Euro 2024 je u Minhenu otvorio domaćin, nemačka reprezentacija, čiji je trener Julian Nagelsmann (36) najmlađi među kolegama na prvenstvu, ali drugi najplaćeniji na listi. Bloomberg Adria ovaj put analizira plate selektora, ali i imena koja su ostavila najveći trag tokom igračke karijere.
Opširnije
Rat Nikea i Adidasa nastavlja se na Euru, evo kako su podelili tržište
Nike drži 37,5 odsto tržišta u segmentu dresova reprezentacija.
11.06.2024
EURO 2024: Takmičenje godine za fudbalere i biznis
Ko su favoriti na Evropskom fudbalskom prvenstvu Euro 2024, koje se odigrava od 14. juna do 14. jula
30.05.2024
Euro 2024: Koliko su Srbi, Hrvati i Slovenci teški u evrima?
Idu li po titulu ili po šamar realnosti – odlučili smo da pitamo stručnjake.
21.05.2024
Fakultet ili ne? Dodatno obrazovanje se ne isplati isto svima
Poslovne prilike stvaraju potrebu za specijalizacijom, ali sticanje obrazovanja ne isplati se svim kadrovima jednako.
09.05.2024
Na grafikonu iznad možete videti da je srpski selektor Dragan Stojković Piksi na sredini liste najplaćenijih, sa godišnjom zaradom od 1,4 miliona evra. On iza sebe ostavlja španskog trenera Luisa de la Fuentea, čija je zarada 1,25 miliona evra. Osim toga, od Piksija manje zarađuje i danski selektor Kasper Hjulmand.
Treba naglasiti da su Španija i Danska među najuspešnijim fudbalskim nacijama Evrope, pa i sveta, sa najvišim tržišnim vrednostima: 965,6 miliona, odnosno 415,5 miliona evra.
Top tri pozicije po zaradi zauzimaju selektori Engleske, Nemačke i Portugala, a jedini koji primaju manje od 500.000 evra su selektori Mađarske, Slovenije, Češke, Rumunije i Gruzije. Willy Sagnol je na samom dnu liste, sa 200.000 evra godišnje.
Ako posmatramo nivo uspešnosti njihovih karijera dok su bili fudbaleri, situacija se menja.
Prvo mesto zauzima Ronald Koeman, aktuelni trener Holandije, koji je osvojio trofeje jednom na Evropskom prvenstvu, dva puta u Ligi šampiona, četiri puta u najvišoj holandskoj ligi Eredivisie, takođe četiri puta u La Ligi. Dvaput je izabran za fudbalera godine u Holandiji, u vreme kada su mu Ruud Gullit, Marco van Basten i Frank Rijkjaard bili "za petama".
Srpski selektor je na drugom mestu liste koja poredi fudbalske karijere sadašnjih trenera, a kako ga opisuju stručnjaci za ovaj sport "bio je vezni igrač koji napada, plejmejker čiji je primarni cilj bio da se zabavi na terenu i poigra sa defanzivcima".
Zajedno sa Dejanom Savićevićem, Alenom Bokšićem, Robertom Prosinečkim i Sinišom Mihajlovićem, Piksi je činio supertalentovanu generaciju bivše Jugoslavije s kraja 1980-ih i početkom 1990-ih godina.
Stojković i tim Jugoslavije stigli su do četvrtfinala Svetskog prvenstva 1990, izgubivši od Argentine u rundi penala. Piksi je bio i ostao zvezda kako za domaći klub Crvena zvezda, tako i za japanski Nagoya Grampus.
Piksi, možda, nije osvojio toliko trofeja kao Francuz Didier Deschamps, ali kada su njegovog bivšeg menadžera Arsenea Wengera jednom pitali o najboljim igračima koje je ikada trenirao (pre Arsenala), on je svrstao "izuzetnog" Stojkovića među svoja top tri igrača, zajedno sa Glennom Hoddleom i Georgeom Weahom.
Na trećem mestu je Didier Deschamps, inače četvrti najplaćeniji selektor, a na osmoj poziciji je Gareth Southgate, prvi po iznosu zarade. Mladi Nemac Nagelsmann, koji je drugi najplaćeniji iza Southgatea, po uspehu u karijeri fudbalera zauzima tek 23. mesto, a Roberto Martinez (treći najplaćeniji selektor) nalazi se na 13. poziciji.