U nedelji pred nama saznaćemo da li će Narodna banka Srbije (NBS) pratiti potez Evropske centralne banke (ECB) i sniziti kamatnu stopu, kao što očekuje većina analitičara. Odluku o kamatnoj stopi ove nedelje doneće i američke Federalne rezerve (Fed), a analitičari su uvereni da će zvaničnici ove monetarne institucije bar još neko vreme zadržati kamatne stope na rekordnom nivou. Ove nedelje pristižu i podaci o inflaciji za maj koji će otkriti da li se inflacija vratila u granice cilja, kao što to prognozira NBS.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje treba da znate ove nedelje.
NBS donosi odluku o kamatnoj stopi
Izvršni odbor NBS na sastanku u četvrtak doneće odluku o kamatnim stopama, a većina analitičara uverena je da će srpska monetarna institucija pratiti potez ECB i da će i ona smanjiti kamatne stope za 0,25 procentnih poena.
Podsetimo, na sastanku u maju Izvršni odbor NBS je, u skladu sa očekivanjima analitičara, odlučio da cene zaduživanja u Srbiji ostavi nepromenjenim. Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Iz NBS su tada saopštili da su odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou, kao i prethodnih meseci, opredelili pre svega srednjoročna projekcija inflacije i očekivano kretanje ključnih faktora inflacije, a pre svega, iako opadajući, i dalje povišeni globalni inflatorni pritisci i znatna neizvesnost u pogledu kretanja svetskih cena energenata i drugih primarnih proizvoda.
Iz NBS su ranije objasnili da u donošenju odluka o monetarnoj politici, između ostalog, vode računa i o odlukama ECB i Feda. Prva je bitna zbog visokog udela kredita indeksiranih u evrima, a centralna banka SAD na odluke NBS utiče kroz kanal portfolio investicija.
Stižu podaci o majskoj inflaciji, da li se vraća u granice cilja?
Republički zavod za statistiku (RZS) u sredu objavljuje podatke o majskoj inflaciji. NBS ulazak inflacije u granice cilja očekuje upravo u maju, dok je u prethodnoj projekciji njen povratak u granice cilja od oko 4,5 odsto i niže očekivan sredinom godine.
Podsetimo, međugodišnja inflacija je u aprilu ostala nepromenjena u odnosu na mart i iznosila je pet odsto. Hrana više nije nosilac inflacije, već gas i usluge.
U odnosu na vrhunac iz marta prošle godine, ukupna inflacija je u aprilu ove godine bila više nego trostruko niža i iznosila je pet odsto. Njenom daljem usporavanju najviše je doprineo manji rast cena hrane usled popuštanja globalnih troškovnih pritisaka, koji je od februara niži od nivoa ukupne inflacije i u aprilu je iznosio 2,9 odsto međugodišnje.
Prema rečima guvernera NBS Jorgovanke Tabaković, značajan faktor usporavanja ukupne inflacije jeste i bazna inflacija, koja je zahvaljujući efektima prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova i nižoj uvoznoj inflaciji u istom periodu snižena za 6,5 procentnih poena, na 4,8 odsto u aprilu.
I Fed donosi odluku o kamatnoj stopi
I američki Fed doneće u sredu odluku o kamatnoj stopi. Dok analitičari prognoziraju da će NBS pratiti ECB i sniziti kamatne stope, za Fed nisu uvereni da će učiniti isto. U petak je izveštaj o tržištu rada dao mešovitu sliku. Rast broja zaposlenih u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ubrzao je u maju, dok je istovremeno stopa nezaposlenosti neočekivano porasla.
Ovo je jedan od poslednjih važnih izveštaja koje će zvaničnici Feda videti pre sastanka, a predviđa se da će predstavnici zadržati troškove zaduživanja na najvišem nivou u poslednje dve decenije.
Ekonomisti će biti posebno pažljivi na ažurirane kvartalne projekcije nakon što su inflacija i zapošljavanje uglavnom iznenadili svojim rastom početkom godine. Ne očekuje se da će zvaničnici smanjiti kamatne stope pre kraja 2024. godine, iako su njihove kolege iz Grupe sedam u Evropi i Kanadi to učinili prošle nedelje.
Građevinske dozvole za april u Srbiji
U petak će RZS objaviti podatke o izdatim građevinskim dozvolama za april. Podsetimo, u martu su izdate 2.293 građevinske dozvole.
Prvi put od početka godine u martu je zabeležen međugodišnji pad broja izdatih građevinskih dozvola od 11 odsto u odnosu na isti period prošle godine, ali s druge strane i najveći mesečni rast u ovoj godini.
Najviše dozvola, čak 80,7 odsto, odnosilo se na zgrade, i to pretežno stambene u Beogradu, što je nastavak tendencije s početka godine. Najveća građevinska aktivnost očekuje se u Beogradu (35,1 odsto), zatim slede Sremska oblast (15,1 odsto), Južnobanatska oblast (14,4 odsto), Šumadijska oblast (11,1 odsto) i Južnobačka oblast (4,7 odsto).
BRIKS, G7 i Dubrovnik Economic Conference
U ponedeljak, 10. juna, počinje dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova BRIKS-a u Nižnjem Novgorodu u Rusiji. Lideri BRIKS-a su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, a od 1. januara 2024. pridružile su im se i Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Na tom sastanku teme će biti najnovija dešavanja u Ukrajini i Gazi, ali i u Siriji, Libiji i južnom Kavkazu.
Ove nedelje, tačnije od 13. do 15. juna, biće održan i samit lidera Grupe 7, a domaćin će biti italijanski grad Bari. Samit će okupiti lidere sedam država članica, kao i predsednika Evropskog saveta i predsednika Evropske komisije. Očekuje se i prisustvo pape Franje, kao i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i nekoliko drugih lidera zemalja koje nisu članice G7.
U Hrvatskoj se od 13. do 15. juna održava Dubrovnik Economic Conference. Konferenciju će otvoriti guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić, a očekuje se obraćanje i glavnog ekonomiste ECB Philipa Lanea, kao i predsednice ECB Christine Lagarde.
Promo
Prošle nedelje Bloomberg Adria bila je domaćin konferencije "Sustainable Business". Najvažniji trend u Evropi koji trenutno oblikuje strategije država i kompanija jeste održivost. ESG propisi, čiji je deo i Direktiva o dubinskoj analizi korporativne održivosti usvojena od strane EU početkom godine, podrazumevaju da nove regulative od dobrovoljnih postaju obavezujuće.
Više o tome kako će izgledati nova era u razvoju poslovanja kompanija koje posluju u Srbiji i koliko će se izazova naći na putu ka zelenoj tranziciji pročitajte OVDE.