Evropska centralna banka (ECB) i Narodna banka Srbije (NBS) zadržale su kamatne stope na istom nivou, ali su glasine sve jače da bi obe banke mogle da snize stope u junu. To će, naravno, zavisiti od geopolitičke situacije i budućih statističkih podataka. Dobre prognoze za srpski privredni rast stižu iz Svetske banke koja je povećala projekciju BDP-a Srbije za ovu godinu sa tri na 3,5 odsto.
Ono što bi moglo da ugrozi plan smanjenja kamatnih stopa svetskih centralnih banaka jesu nove geopolitičke tenzije. Rusija je u četvrtak uništila najveću termoelektranu u ukrajinskoj Kijevskoj oblasti i napala skladišta gasa u pojedinim ukrajinskim regionima, što je uticalo na blago povećanje cene gasa na holandskoj TTF berzi i podsetilo da energetska kriza i dalje traje. Poskupljenje dolazi u trenutku kada je i nafta dostigla 90 dolara po barelu, a sve su veće prognoze da će u narednih nekoliko meseci dostići 100 dolara po barelu. Rast cena energenata preti ponovnom skoku inflacije širom sveta.
Geopolitički rizici povećani su i na Bliskom istoku. SAD predviđaju direktni raketni udar Irana na Izrael.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
ECB i NBS zadržale stope na istom nivou
ECB ponovo nije menjala stope, mada bi ovo mogao da bude poslednji sastanak centralnih bankara evrozone na kojem je doneta takva odluka. Većina analitičara prvo smanjenje kamatnih stopa očekuje u junu, dok se ECB sastaje i u maju, ali na sastanku koji će se održati u Irskoj neće se odlučivati o monetarnoj politici.
Da će do smanjenja stopa doći u junu, i to za za 25 baznih poena, uveren je i glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez. "Nakon toga, do kraja godine očekujemo smanjenje stope za dodatnih 75 baznih poena, čime će se tromesečni i šestomesečni euribor spustiti na tri odsto do kraja 2024. godine", rekao je Knez.
I NBS je na sastanku Izvršnog odbora, u skladu sa očekivanjima analitičara, odlučila da cene zaduživanja u Srbiji ostavi nepromenjenim. Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Od maja veće akcize na gorivo u Srbiji, da li će to uticati na cenu
Od prvog maja u Srbiji stupaju na snagu veće akcize na gorivo. Nakon ove odluke, od prvog maja akciza za benzin biće viša za 5,70 dinara (sa PDV-om), akciza za dizel za 5,86 dinara (sa PDV-om), a akciza na tečni naftni gas (TNG) za 4,45 dinara (sa PDV-om).
Veće akcize ne znače da će i cena goriva na pumpama biti veća. Cena goriva zavisi od više faktora, među kojima su cena nafte na svetskom tržištu, cena goriva na Mediteranu, ponude i tražnje. Da veće akcize ne znače nužno i rast cene goriva na pumpama, najbolje govori primer prethodnog povećanja akciza koje nije uticalo na povećanje cene dizela i benzina, jer je tada došlo do pada cene nafte na svetskom tržištu, pa je gorivo čak i pojeftinilo.
Mnogo veći izazovi koji bi mogli da utiču na rast cene goriva na pumpama od povećanja akciza jesu geopolitički rizici. U poslednjih nekoliko nedelja svedoci smo povećanja cena goriva na pumpama u Srbiji. Na rast cene goriva uticalo je, između ostalog, poskupljenje nafte. Globalna referentna nafta brent je dostigla 90 dolara po barelu nakon geopolitičkih tenzija između Izraela i Irana. Međutim, na poskupljenje nafte, osim tenzija između Izraela i Irana, uticali su i mogu i dalje da utiču i drugi faktori, a o kojim faktorima je reč pročitajte OVDE.
Vlasnik srpskog Mad Head Gamesa prodat za 250 miliona dolara
Gejming kompanija Embracer Group AB prodala je poslovnu jedinicu Saber Interactive, u čijem je vlasništvu i kompanija Mad Head Games, studio za razvoj video-igara sa sedištem u Novom Sadu.
Kako je saopštila grupa, vrednost ugovora je 247 miliona dolara, a kupac je Beacon Interactive - firma koju vodi Matthew Karch, suosnivač i bivši izvršni direktor Saber Interactivea. Karch je takođe bio na rukovodećim pozicijama i u samom Embraceru.
Iz grupe su poručili da su svi uslovi za transakciju bili ispunjeni, te da je ona završena 14. marta.
Preko 'Otvorenog Balkana' 2.200 Makedonaca hoće da radi u Srbiji
Srbija, Severna Makedonija i Albanija imaju jedinstveno tržište rada od 1. marta i za nešto više od mesec dana prijavilo se 2.200 ljudi, prvenstveno iz Severne Makedonije, koji žele da rade u Srbiji. Radnicima iz Tirane ili Skoplja nisu potrebne boravišne i radne dozvole da bi radili u Beogradu.
Bivši premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je da je regionalna inicijativa "Otvoreni Balkan" dala očekivane rezultate i da svi potpisani sporazumi funkcionišu. "Trgovina između Severne Makedonije i Srbije povećana je za 50 odsto, između Severne Makedonije i Albanije za 40 odsto, a ukupna razmena između ove tri zemlje povećana je za 25 odsto", rekao je Kovačevski.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nedavno da se za rad u Srbiji prijavilo 2.200 radnika, pretežno iz Severne Makedonije, kao i da se "nekoliko stotina naših ljudi prijavilo da ide na druga mesta", ali da je mnogo veći priliv radnika u Srbiju, preko "Otvorenog Balkana", nego odliv.
Sledi...
U Luksemburgu se održava sastanak ministara finansija Evropske unije.
Republički zavod za statistiku Srbije objavljuje inflaciju za mart i podatke o indeksu cena proizvođača poljoprivrednih i ribarskih proizvoda.
Velika Britanija objavljuje podatke o privrednom rastu za februar, podatke o industrijskoj proizvodnji za februar, kao i o spoljnoj trgovini za februar. Nemačka, Francuska i Španija objavljuju konačne podatke o inflaciji za mart.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) objavljuje mesečni izveštaj.