Nemačka je u ponedeljak postala najveća zemlja Evropske unije koja je legalizovala rekreativnu upotrebu kanabisa. Potez je došao kao deo istaknutog reformskog projekta vlade kancelara Olafa Scholza u cilju potkopavanja crnog tržišta i zaštite od kontaminiranog kanabisa. Ipak, reforma istovremeno izaziva i zabrinutost dela društva.
Nekoliko stotina ljudi je u noći između nedelje i ponedeljka, posle ponoći, izašlo na ulice Berlina gde su javno konzumirali marihuanu.
Zakon nemačke vlade kojim se liberalizuju pravila o kanabisu punoletnim osobama dozvoljava posedovanje do 25 grama marihuane, kao i do tri žive biljke kanabisa u stanu, uz do 50 grama kanabisa za ličnu upotrebu.
Opširnije
Čekaj, kanabis konačno postaje legalan u Holandiji?
Višegodišnji eksperiment mogao bi da otvori put legalnom tržištu kanabisa u Holandiji.
25.12.2023
Ko 'kosi' profit od zelene trave doma mog?
I dok je Nemačka u dekriminalizaciji kanabisa videla, između ostalog, i razvojnu ekonomsku šansu, većina zemalja Adria regiona ne samo što teško kažnjava korisnike kanabisa već državni organi guše čak i proizvođače industrijske konoplje, koja ne sadrži THC.
11.11.2023
S. Makedonija: Pola milijarde evra uloženo u medicinski kanabis
U Makedoniji poslednjih godina vlada veliko interesovanje za uzgoj i proizvodnju ekstrakata lekovitog kanabisa.
13.08.2022
Više od polovine Evropljana podržava legalizaciju marihuane
Više od polovine Evropljana priželjkuje legalizaciju kanabisa, pokazuje nova studija, što je takozvani "bullish" znak za preduzetnike i investitore koji žele da iskoriste rast industrije.
26.04.2022
Potom će od 1. jula biti dozvoljen kolektivni uzgoj, to jest takozvani "klubovi kanabisa" moći će da uzgajaju marihuanu za ličnu upotrebu članova. To znači da će građani čekati još tri meseca da legalno kupe drogu preko ovih klubova, a do tada nabavka kanabisa ostaje ilegalna. Ova neprofitna udruženja moći će svojim članovima da prodaju najviše 25 grama kanabisa dnevno i ne više od 50 grama mesečno.
Pušenje marihuane je zabranjeno u krugu od 100 metara od škola i sportskih objekta, kao i u pešačkim zonama od 7 do 20 časova. Međutim, mnoga medicinska udruženja strahuju od povećanja potrošnje, posebno među mladima. Kako je prenela Beta, stručnjaci smatraju da do 25. godine konzumacija kanabisa nosi povećane rizike za mozak koji se još formira. Oni ističu opasnost od razvoja psihotičnih poremećaja kao što je shizofrenija.
Podsećanja radi, Malta je bila prva evropska zemlja koja je legalizovala uzgoj i konzumiranje marihuane u privatnoj sferi. Legalizacija te psihotropne biljke za medicinsku upotrebu je rasprostranjenija, a trenutno se u te svrhe ona koristi u oko 50 zemalja.