Nedelju pred nama obeležiće konferencija "Trendovi u industriji finansija i osiguranja" u organizaciji Bloomberg Adrije, a na kojoj će počasni gost biti guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković. Kraj meseca donosi brojne statističke podatke. Republički zavod za statistiku (RZS) objaviće ove nedelje podatke o prosečnoj zaradi po zaposlenom za januar, kao i podatke o maloprodaji, spoljnoj trgovini i turizmu za februar. Ove nedelje stići će i preliminarni podaci o martovskoj inflaciji u pojedinim evropskim zemljama među kojima su Španija, Italija i Francuska.
Konferencija "Trendovi u industriji finansija i osiguranja"
Svetski lideri finansijske industrije od 2024. godine očekuju da donese završnicu u borbi protiv inflacije i odredi sudbinu trenutnog poslovnog ciklusa, ali i političko liderstvo i to u polovini svetske ekonomije. Možda je to razlog zašto su mnoge prognoze koje se odnose na globalni rast, geopolitiku i performanse konkretnih sektora, tako oprezne.
Međutim, oko jednog postoji slaganje, a to je prekretnica kada su u pitanju kamatne stope i to nakon najagresivnijeg ciklusa povećanja u poslednje četiri decenije. Vodeće centralne banke će u 2024. preći na smanjivanje troškova zaduživanja, ali ključno pitanje i dalje ostaje - kada?
Zajedno sa tim pitanjem ova godina donosi nove nepoznate koje dolaze sa tehnološkim napretkom i uspešnošću finansijskih igrača da novitete implementiraju, kreiraju i prilagode im se, zarad generisanja veće vrednosti. U tako delikatnoj godini, lideri finansijskih i osiguravajućih institucija iz Srbije i regiona, pokušaće da rasvetle pravac razvoja ove industrije na konferenciji "Trendovi u industriji finansija i osiguranja" u organizaciji Bloomberg Adrije koja će biti održana u četvrtak.
Počasni gost biće guverner Jorgovanka Tabaković, a među ostalim govornicima su glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez, zatim predstavnici Vise, Banke Intese, Raiffeisen banke, UniCredit banke, Generali osiguranja...
Prosečna plata
RZS nedelju otvara objavljivanjem podataka o prosečnoj zaradi po zaposlenom za januar.
Podsetimo, prosečna plata u Srbiji u decembru 2023. iznosila je 95.093 dinara neto, odnosno 130.405 bruto. U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, ona je i u bruto i u neto iznosu bila realno veća, i to za 5,1, odnosno za 4,9 odsto. To znači da su, prema zvaničnoj statistici, praznični bonusi dali vetar u leđa zaradama u finišu godine u odnosu na inflaciju, budući da je u decembru godišnji rast cena u našoj zemlji iznosio 7,6 odsto.
Sem na međugodišnjem nivou, prosečna neto zarada porasla je i na onom mesečnom - u odnosu na novembar, decembarske plate u proseku su bile veće za 5,7 odsto nominalno, odnosno 5,6 procenata realno. Podsetimo, prosečna plata u novembru je iznosila 89.956 dinara neto (123.971 dinar bruto).
Maloprodaja
RZS nedelju će zatvoriti nizom statističkih podataka, a jedan od njih jeste promet robe u trgovini na malo za februar.
U januaru je realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine. Međutim, građani Srbije su u januaru manje pazarili u odnosu na novembar i decembar, koji su praznični meseci kada se tradicionalno više kupuje. Građani su i tokom čitavog prošlog leta i jeseni više kupovali nego u januaru ove godine.
Promet robe u trgovini na malo u januaru bio je manji i u odnosu na prosek 2023. godine.
Spoljna trgovina
U petak će RZS objaviti i podatke o robnoj razmeni za februar.
Kada je reč o podacima za januar, trgovina Srbije sa svetom pala je u odnosu prošlogodišnji januar za 4,9 odsto. Srbija je u prvom mesecu ove godine i izvezla i uvezla manje robe u odnosu na prethodni januar.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije sa svetom u januaru je iznosila 4.817,3 miliona evra. Izvoz robe imao je vrednost od 2.142,4 miliona evra, što je pad od 1,6 odsto u poređenju sa januarom prethodne godine. Uvoz robe je imao vrednost od 2.675,0 miliona evra, što predstavlja smanjenje od čak 7,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Izražen u evrima, deficit je iznosio 532,7 miliona, što je smanjenje od 25,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
U januaru je bio zanimljiv podatak da se Češka probila u prvih pet spoljnotrgovinskih partnera Srbije kada je reč o izvozu.
Martovska inflacija u Španiji, Italiji, Francuskoj
Ove nedelje pojedine evropske zemlje objaviće preliminarne podatke o inflaciji, a među tim zemljama su Španija, Italija i Francuska.
U Španiji je u februaru inflacija iznosila 2,8 odsto, u Francuskoj tri odsto, dok je u Italiji iznosila 0,8 odsto.
Od podataka o inflaciji zavisiće budući potezi Evropske centralne banke od koje se očekuje da od sredine godine počne sa snižavanjem kamatnih stopa, za početak, za 25 baznih poena.