Danas će u centru pažnje ponovo biti centralne banke i kamatne stope. ECB je inflaciju gotovo vratila na željeni nivo, a NBS očekuje da će taj cilj ispuniti sredinom godine, ali nijedna od ove dve institucije pred sobom nema lak zadatak.
Prema očekivanjima analitičara, ni centralna banka evrozone, ni NBS neće danas menjati svoje referentne cene zaduživanja, ali će poruke koje budu stigle iz centralnih banaka svakako biti predmet analize. Pored toga, pisali smo o održivoj energiji, ali i o konverziji zemljišta.
Takođe, nakon što smo u decembru saznali da premijerka Ana Brnabić neće opet biti na toj funkciji, predsednik Aleksandar Vučić rekao je da će Brnabić biti kandidatkinja za mesto predsednika Skupštine Republike Srbije.
Na kraju još jednog Kopaonik biznis foruma, stiče se utisak da su transformacija privrede, potreba za digitalizacijom i razvijanjem veštačke inteligencije teme o kojima se možda i najviše razgovaralo, a o tome više možete poslušati u video-prilogu.
Evo šta to danas treba da znate:
Luka Beograd nije podnela zahtev za konverziju
Zahvaljujući ukidanju plaćanja naknade za konverziju zemljišta, Atlantic će graditi fabriku u Beogradu kod Soko Štarka, fabrika Philip Moriss u Nišu i još dve kompanije imaju otvorene lokacije za investitore, rekao je za Bloomberg Adriju Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Potvrdio je da Luka Beograd do sada nije podnela nijedan zahtev za konverziju.
Verovalo se da je ta kompanija glavni krivac za uvođenje plaćanja konverzije, odnosno pretvaranja prava korišćenja u pravo svojine na zemljištu, jer je na mestu luke htela da gradi poslovno-stambeni kompleks grad na vodi, pandan današnjem Beogradu na vodi.
Podsetimo, Vesić je prošlog leta u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao da Philip Morris osam godina radi konverziju jer niko nije znao da im obračuna koliko novca treba da uplate, a više detalja o ovome možete pronaći na linku.
Španska kompanija kupuje tri solarna projekta u Srbiji i širi se regionom
Španska kompanija specijalizovana za solarnu fotonaponsku industriju ID Energy Group najavila je kupovinu tri solarna projekta sa kombinovanim kapacitetom većim od 40 MWp u Srbiji, navodi se u saopštenju objavljenom na LinkedIn stranici kompanije.
Projekti koji se nalaze u Srbiji su, kako se navodi, u poodmakloj fazi razvoja, a izgradnja je predviđena za 2025. godinu.
ID Energy Group, specijalizovan u razvoju solarnih elektrana povezanih na mrežu i sistema sopstvene potrošnje, postavio je cilj da razvije 200 MWp solarnog kapaciteta u Srbiji do 2026. godine.
"Proširujemo poslovanje u Srbiji! Zahvaljujući akviziciji tri solarna projekta u naprednoj fazi, konsolidovali smo portfolio ID Energy Group u zemlji", navodi se u saopštenju.
"Izgradnja ovih projekata će se odvijati tokom 2025. godine i imaće kombinovani instalirani kapacitet od više od 40 MWp, što nas približava cilju razvoja 200 MWp u zemlji do 2026. Nastavljamo da rastemo i širimo se u međunarodnom energetskom sektoru", dodaje se.
Šta nam sve otkrivaju podaci o robnoj razmeni Srbije i Rusije
Srbija i Rusija su 2022. godine ostvarile rekordnu trgovinsku saradnju od čak 4,2 milijarde dolara. Do ovog skoka došlo je jer smo povećali uvoz i uvezli robu u vrednosti od više od tri milijarde dolara, a najviše gas i naftu. Samo na gas i naftu Srbija je 2022. Rusiji platila više od dve milijarde dolara, dok je preostalu milijardu činila druga roba.
U godini kada je počeo rat u Ukrajini, Srbija je uvozila velike količine ruske nafte koja je bila najjeftinija na tržištu. Podsetimo, upravo zato je Naftna industrija Srbije (NIS) kupujući jeftinu rusku naftu i prodajući dizel i benzin po rekordnim cenama na pumpama ostvarila najveći profit u istoriji kompanije.
Međutim, sankcije koje je Evropska unija (EU) uvela protiv Rusije i te kako su se odrazile i na trgovinsku saradnju Srbije i Rusije, iako Srbija nije uvela sankcije Moskvi. Prošle godine trgovinska saradnja između dve zemlje spustila se na 2,9 milijarde dolara, odnosno vratila se na nivo iz 2021.
Više o saradnji, naročito u sferi energetike, i njenim implikacijama, čitajte na linku.
Trump i Biden u revanšu - obojici trebaju neodlučni glasači
"Super utorak" u Sjedinjenim Američkim Državama je prošao i sada je jasno - Joe Biden i Donald Trump osigurali su revanš u novembru. Obojica su ostvarili očekivane pobede na stranačkim izborima održanim na "super utorak", kada je glasalo 15 saveznih država i jedna američka teritorija.
Jedina Trumpova protivkandidatkinja Nimrata Nikki Haley iznenadila je pobedom u Vermontu, nakon što je prethodno osvojila najviše glasova u Vašingtonu. Uprkos otporu dela republikanaca prema njegovoj kandidaturi, nameće se pitanje da li je podrška Trumpu unutar stranke ubedljivija u odnosu na onu koju ima Biden među demokratama - i kakvu će to ulogu igrati na predstojećim izborima.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, politički konsultant iz konsultantske kuće MKPS Domagoj Juričić objašnjava da se euforična podrška Trumpu delimično može objasniti njegovom sposobnošću da mobiliše glasačku bazu.
“On ima snažnu retoriku i vrlo kontroverzne politike, što gotovo kreira neku kulturu predanosti među njegovim pristalicama. S druge strane, Demokratska stranka često ima vrlo široku paletu različitih ideja i politika. Ideološki je ‘razvučena’, naglašava i kompromis inkluzivnosti, pa onda to dovodi do percepcije neke manje euforične podrške. Ne bih rekao da su demokrate pogrešile, ali da se suočavaju s ozbiljnim izazovom kako mobilizovati svoje birače na način kao što to čini Trump, to bih rekao da i te kako stoji,” kaže on.
Sledi...
Pored pomenutih sednica NBS i ECB, i predsednik Feda Jerome Powell pojaviće se pred Senatom gde će odgovarati na pitanja o monetarnoj politici predstavnika gornjeg doma Kongresa.
Nemačka će objaviti statističke podatke o broju porudžbina iz fabrika, a Švajcarska i SAD podatke o nezaposlenosti.