Kao što se i očekivalo, Evropska centralna banka (ECB) nije menjala kamatnu stopu, ali još nije najjasnije kada bi prvo smanjenje moglo da se dogodi. Predsednica ECB Christine Lagarde je rekla da je "još uvek prerano da se govori o smanjenjima".
Otpuštanja u tehnološkim kompanijama se nastavljaju. Microsoft je saopštio da otpušta 1.900 radnika u gejmingu, uključujući i nedavno kupljeni Activision, koji ga je koštao čak 69 milijardi dolara. Otpuštanje radnika neće se zaobići ni u IBM-u, iz kojeg su u četvrtak poručili da će procenat smanjenja broja radnika biti jednocifren.
Na domaćem tržištu i dalje se govori o tome šta će zajedničko tržište u okviru Otvorenog Balkana doneti zemljama članicama, a prema rečima sagovornika Bloomberg Adrije, novo tržište rada biće potencijal za ekonomski rast Srbije. Zanimljivo je i da se Srbija prvi put svrstala u pet primalaca investicija Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), s obzirom na to da je ta banka uložila rekordnih 846 miliona evra u Srbiji prošle godine. Od vesti sa domaćeg tržišta izdvajamo i to da je aukcija trogodišnjeg duga u evrima donela najveći prinos od 2015.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
ECB opet nije menjala stope, i još uvek nije jasnije kada će
ECB je, u skladu sa očekivanjima većine analitičara i ekonomista, cene zaduživanja na svom januarskom sastanku ostavila nepromenjenim.
Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite ostaće četiri odsto, na glavne operacije refinansiranja 4,5 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,75 odsto, piše u saopštenju centralne banke. Ovakve kamatne stope su na snazi od septembra i najviše su od osnivanja evrozone.
Predsednica ECB Christine Lagarde je na konferenciji za novinare organizovanoj nakon objavljivanja odluke rekla da je "još uvek prerano da se govori o smanjenjima kamatnih stopa".
"Još jedna stvar oko koje smo se danas jednoglasno složili jeste da moramo da i dalje svoje odluke zasnivamo na dostupnim ekonomskim podacima", rekla je Lagarde. Ona je spomenula decembarsku inflaciju i kazala da je skok bio očekivan, ali i manji nego što je ECB očekivala.
Srpski startapovi na koje treba obratiti pažnju u 2024.
Može li Srbija ove godine konačno da dobije jednoroga? Mada to u teoriji može da se desi svakog dana, poznavaoci prilika u domaćem startap ekosistemu neretko kažu da smo daleko od ovog koraka, ali da on ni ne mora nužno biti merilo uspešnosti samog ekosistema. Uprkos tome što je naša startap scena još mlada i mnogim firmama treba prostora da postanu profitabilne, posmatrači tržišta i investitori polažu velike nade u pojedine predstavnike sektora.
Koji su to predstavnici sektora, pročitajte OVDE.
Prosečna plata u Srbiji skoro dostigla 90.000 dinara
Prosečna plata u Srbiji je u novembru iznosila 123.971 dinar bruto, a 89.956 dinara neto, što je rast od oko 4.800 dinara u odnosu na oktobar.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za novembar 2023. godine nominalno su bile veće za 14,8 odsto, a realno za 6,3 odsto.
Plate u javnom sektoru bile su veće nego u privatnom, kao i obično, ali se u novembru jaz znatno smanjio. Plata u javnom sektoru je iznosila 91.144 dinara u poređenju sa 87.975 u oktobru, što je rast od 1,8 odsto, dok su plate van javnog sektora iznosile 89.476 dinara u poređenju sa 84.044 dinara u oktobru, što je nominalni rast od 6,3 odsto.
Najveće plate u okviru javnog sektora primale su se u javnim državnim preduzećima, u proseku 103.693 dinara.
Šta će tražiti kupci luksuznih nekretnina u 2024?
Nisu sve luksuzne nekretnine jednake. Ove godine će tržištem dominirati održive, prema godišnjem izveštaju Sotheby's International Realty - Luxury Outlook Report.
Izveštaj je kreiran na osnovu anketa među 550 brokera ove kompanije širom sveta. Niko Laković, partner i izvršni direktor Montenegro Sotheby’s International Realty, za Bloomberg Adriju komentariše kako i koliko su svetski trendovi zastupljeni u našem regionu, šta Crnu Goru čini atraktivnom za ulaganje kada su luksuzne nekretnine u pitanju, ko su kupci te kako je postpandemijski period uticao na njihove zahteve i prioritete.
Sledi...
U Hagu će Međunarodni sud pravde objaviti odluku o zahtevu iz tužbe za genocid koju je protiv Izraela podnela Južna Afrika. U Briselu će biti održan sastanak premijera Crne Gore Milojka Spajića s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom. U Moskvi će biti održana nedeljna konferencija za novinare portparolke ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove.
Republički zavod za statistiku Srbije objaviće indekse prosečnih cena spoljne trgovine za period januar - novembar 2023.