Portal "Uvid u račun" ponovo je dostupan korisnicima za preuzimanje e-računa i elektronsko plaćanje, nakon što je pre više od mesec dana Elektroprivredu Srbije (EPS) pogodio hakerski napad.
Na portalu su dostupni računi za decembar 2023. godine, kao i arhiva računa i uplata tokom prethodne tri godine, uz detalјan pregled potrošnje po zonama i tarifama, saopštio je EPS. Svi decembarski računi dostavlјeni su i Pošti Srbije, uz rok za popust za redovno plaćanje do 29. januara. Građanima je za reklamacije ponovo na usluzi i kol-centar EPS-a.
"Digitalna pretnja ni u jednom trenutku nije ugrozila proces proizvodnje električne energije, niti bezbednost podataka naših kupaca. EPS preduzima opsežne mere kako bi osigurao da se ovakvi incidenti ne ponove. Podizanje nivoa digitalne bezbednosti, kao klјučnog prioriteta, zbog zahtevnih procedura, veličine i složenosti sistema, uslovilo je postepeno vraćanje IKT sistema u funkciju", navodi se u saopštenju.
Opširnije
'Sistem EPS-a posle hakerskog napada funkcioniše, ali nije bezbedan'
Javnost i dalje ne zna o kakvim podacima je reč, dok u EPS-u traje vanredni inspekcijski nadzor nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti
22.01.2024
Vanredna inspekcija u EPS: Ćutanje o hakerskom napadu nedopustivo
Elektroprivreda Srbije, ali i Vlada Srbije kao njen osnivač, i dalje ne obaveštavaju javnost o razmerama i mogućim posledicama hakerskog napada.
19.01.2024
Međutim, postoji mogućnost da je taj hakerski napad ugrozio bezbednost podataka građana, jer su na blogu Qilin, koja je u javnosti označena kao hakerska grupa koja je izvršila sajber-napad na EPS, navodno objavljeni podaci o EPS-u. EPS, kao ni Vlada Srbije, ali ni ostali nadležni organi nisu obavestili javnost o kojim podacima je reč i koliko je opasno da se oni nađu u javnosti.
Zbog ozbiljnosti situacije, Poverenik za informacije od javnog značaja pokrenuo je postupak vanrednog inspekcijskog nadzora, nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti od strane EPS-a, potvrđeno je Bloomberg Adriji u toj instituciji. Kako nam je rečeno, inspekcijski nadzor je počeo petog januara ove godine.
"Ističemo da do dana dostavljanja ovog odgovora nije utvrđeno da su podaci o ličnosti građana RS koje obrađuje EPS kompromitovani hakerskim napadom", rečeno je u kabinetu Poverenika za Bloomberg Adriju.
Ipak, javnost i građani su u nedoumici po tom pitanju jer nadležne institucije, EPS i Vlada Srbije kao osnivač ovog javnog preduzeća, nisu saopštili nikakve detalje.
"Iako sistem funkcioniše, on i dalje nije bezbedan, a posebno nisu bezbedni podaci koji su iz njega izašli, među kojima mogu biti i podaci o ličnosti građana Srbije. U tom smislu, opasnosti se mogu ogledati u zloupotrebi ličnih podataka, njihovoj prodaji na dark-vebu i daljem nedozvoljenom korišćenju", rekla je za Bloomberg Adriju Ana Toskić Cvetinović, izvršna direktorka nevladine organizacije Partneri Srbija, čija je jedna od značajnih oblasti delovanja zaštita privatnosti i podataka o ličnosti. Ceo intervju pročitajte OVDE.
- U pisanju teksta pomogle Suzana Peljto i Jelena Stjepanović.