Zvaničnih informacija o uzroku pada teretnog aviona ukrajinske kompanije Meridijan na severu Grčke zasad još nema. Prema poslednjim izveštajima, iz Ukrajine su se u Grčku uputili predstavnici ministarstva spoljnih poslova kako bi pomogli lokalnim službama da brže otkriju razlog nesreće u kojoj je poginulo osam članova posade, svi ukrajinske nacionalnosti.
Avion je prevozio municiju proizvedenu u Srbiji, čija je prodaja bila dogovorena ugovorom između srpske kompanije Valir i Ministarstva odbrane Bangladeša. To je ranije u nedelju u obraćanju javnosti rekao ministar odbrane Nebojša Stefanović, koji je naveo da je avion prevozio 11,5 tona municije srpske namenske industrije.
Izvestio je javnost i da je avion sinoć oko 20.40 poleteo iz Niša, kao i da je bilo planirano tehničko sletanje u Amanu, Rijadu i Ahmedabadu, i na kraju u Daki.
Opširnije
Zvaničnici Ukrajine otputovali na mesto srušenog aviona u Grčkoj
Avion je prevozio minobacačku municiju srpske proizvodnje koju je kupio Bangladeš.
17.07.2022
Avion koji se srušio u Grčkoj prevozio naoružanje, kaže Stefanović
Ukrajinski avion "antonov" prenosio je municiju srpske firme za Bangladeš.
17.07.2022
Čime se bavi firma Valir, čije je naoružanje bilo u srušenom avionu
Avion koji se u subotu uveče srušio na severu Grčke prevozio je municiju srpske firme Valir
17.07.2022
Kargo avion koji je poleteo iz Niša srušio se u Grčkoj
Dronom se ispituje mesto pada teretnog aviona u Grčkoj.
17.07.2022
Stefanović je rekao da je avion imao sve uredne dozvole u skladu s međunarodnim propisima. Između ostalog, odbacio je navode medija da je tim letom transportovano naoružanje iz Srbije za Ukrajinu.
Prema njegovim rečima, avion je prevozio minobacačke osvetljavajuće i školske mine. To je za sajt Nova.rs potvrdio i Mladen Bogdanović, direktor firme Valir, vlasnik pošiljke koja se nalazila u ukrajinskom avionu. Kako je kazao, izvoz te robe dogovoren je i ugovor je potpisan 2021. godine sa Ministarstvom odbrane Bangladeša.
"U pitanju su školske mine na kojima je trebalo da se obučavaju pripadnici bangladeške vojske", rekao je Bogdanović. Prema njegovim rečima, prevoz tereta i kompaniju čiji se avion srušio, angažovao je kupac i dodao:
"Naša obaveza je bila samo da pošiljku dovezemo do aerodroma u Nišu, odakle je poleteo avion koji se srušio u Grčkoj. Mi nemamo nikakvu odgovornost za ovu tragediju koja se dogodila, osim moralne."
Valir samo jedan od stotinak trgovaca oružjem
Kompanija Valir samo je jedna od stotinak kompanija u Srbiji koja poseduje rešenje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa naoružanja i vojne opreme.
Za ovu kompaniju, šira srpska javnost čula je tek danas nakon pada aviona. Međutim, vojni analitičar Aleksandar Radić za Bloomberg Adriju je rekao da je u svetu trgovaca oružjem poznato da je ova kompanija jedna od onih koje se povezuju sa kontroverznim srpskim trgovcem oružja Slobodanom Tešićem. Njegovo ime, kako dodaje, jedno vreme se nalazilo i na Interpolovoj poternici.
"Ljudima koji se bave trgovinom vojne opreme i naoružanja poznato je da je Valir jedna od firmi koja se dovodi u vezu sa Slobodanom Tešićem. On je jedno vreme imao sve firme na adresi na kojoj živi, zbog čega je imao probleme, našao se na crnim listama i onda je odlučio da diverzifikuje poslove kroz razne firme koje je otvorio na ime svojih saradnika", rekao je Radić.
Naglašava da njegovo poslovanje nije protivzakonito i da je firma Valir sasvim regularno kupila naoružanje od Krušika, a onda svojom ponudom dobila posao sa ministarstvom odbrane Bangladeša.
Kaže da tako posluju i ostale privatne firme za trgovinu oružjem u Srbiji, uz naglasak da opremu može prodavati i Krušik.
"To što je Bangladeš odlučio da kupi od njega, nema veze sa Srbijom", tvrdi Radić.
Ukrajinci najpovoljniji za prevoz vojne opreme
Kada se posao zaključi, traži se pogodan i povoljan prevoz za transport. U ovom slučaju taj posao pripao je ukrajinskoj avio-kompaniji Meridijan, a avion koji je bio predviđen za prenos srpske robe sinoć je pao u severnoj Grčkoj.
Radić kaže da su cene prevoza porasle od 2020. godine, nakon kovida i naročito nakon rata u Ukrajini, tako da se na tržištu trgovine oružjem uvek traži najjeftiniji prevoz. S obzirom na to da su ruske i beloruske avio-kompanije koje poseduje takve avione pod sankcijama, Ukrajinci imaju najviše posla. Oni su i najpovoljniji jer koriste stare avione, koje nastoje da održe što duže u upotrebi.
Reč je o avionima iz 60-tih godina čiji je životni vek bio određen, prema rečima našeg sagovornika, na 30 godina, a oni i dan-danas prevoze robu.
Radić kaže da su se pravila igre na tržištu trgovine oružjem promenila, i da je pronađen način da se takvi avioni zadrže. Za putničke avione na aerodromima u Evropskoj uniji važe mnogo rigoroznija pravila.
"Veliki je interes i lobiranje na tržištu da se dođe do jeftinog načina prevoza", objašnjava Radić.
Ukrajinski avion nema veze sa ratom u Ukrajini
Pad ukrajinskog aviona ne bi trebalo dovoditi u vezu sa ratom u Ukrajini, kaže Radić, i navodi da ove ukrajinske avio-kompanije operišu isključivo po trećim zemljama, vrlo često sleću na beogradski i niški aerodrome, ali njihove izvozne destinacije su Azija i Afrika.
"Biće povezivanja da je avion iz ukrajinskog registra sa ratom u Ukrajini, ali nema dodirnih tačaka, to su avio-prevoznici", rekao je Radić.
Kolika je vrednost robe teško je utvrditi, kaže Radić, i dodaje da je ona predmet ugovora, u ovom slučaju, Valira i Bangladeša.
"Cena je stvar ugovora", rekao je Radić. Pretpostavlja da je takav prevoz bio osiguran, a s obzirom na to da je Bangladeš našao prevoznika, šteta nije više problem ni srpskog partnera, a još manje Kuršika, od kojeg je Valir kupio opremu.
Bangladeš tradicionalni kupac srpske vojne opreme
Bangladeš je tradicionalni kupac vojne opreme i naoružanja iz Srbije, još iz vremena Jugoslavije, navodi vojni analitičar.
"Bangladeš spada u države koje su u vreme Titove Jugoslavije kod nas kupovale naoružanje i vojnu opremu, naravno, tose radilo kroz državne poslove", rekao je Radić.
Ta zemlja opremila je svoju vojsku našim minobacačima, haubicama, ratnim brodovima.