Srbija i Bugarska su završile projekat gasovoda, a predsednik Vučić najavio je izgradnju gasovoda prema Vranju. Evropska unija postigla je dogovor o regulaciji veštačke inteligencije, a naš analitički tim spremio je novu analizu.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Završen gasovod Srbije i Bugarske kojim se smanjuje zavisnost od Rusije
Srbija i Bugarska su završile projekat gasovoda koji bi trebalo da umanji oslanjanje na ruski gas tako što će se obezbediti diverzifikacija snabdevanja.
Gasovod se proteže na 170 kilometara od Niša do periferije Sofije, glavnog grada Bugarske, sa godišnjim kapacitetom od 1,8 milijardi kubnih metara. To bi moglo da pokrije čak 60 odsto potrošnje Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u nedelju u Nišu izgradnju gasovoda prema Vranju, preko Zlatibora do Nove Varoši, Prijepolja i Priboja.
"Mi moramo da provučemo gas i do Vranja, jer sad razgovaramo sa jednom nemačkom kompanijom za 1.500 zaposlenih", istakao je Vučić. On je najavio i "provlačenje" gasa i preko Zlatibora, odnosno preko Nove Varoši do Prijepolja i Priboja na konferenciji za medije održanoj nakon puštanja gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, prenosi Beta.
"Nadam se da će se u Bosni i Hercegovini dogovoriti i da ćemo moći prema Republici Srpskoj da gradimo gasne interkonektore", izjavio je Vučić. Prema njegovim rečima, gas će svakako stići u Valjevo.
2. EU postigla dogovor o regulisanju AI-ja
Evropska unija (EU) postigla je teško izdejstvovan dogovor o onome što bi trebalo da postane najsveobuhvatnija regulativa o veštačkoj inteligenciji (engl. artificial intelligence - AI) u zapadnom svetu.
Thierry Breton, šef EU za unutrašnje tržište, rekao je da sporazum uspostavlja ravnotežu između podsticanja inovacija i zaštite prava ljudi i kompanija.
"Potrošili smo mnogo vremena na pronalaženje prave ravnoteže između maksimalnog iskorišćavanja potencijala AI-ja za podršku sprovođenju zakona i istovremeno zaštite osnovnih prava naših građana", poručio je on rano u subotu. "Ne želimo nikakav masovni nadzor u Evropi."
Pregovarači su se usaglasili da dozvole određeno skeniranje lica uživo, ali uz zaštitne mere i izuzetke, rekao je Breton. Sporazum bi zabranio biometrijsko skeniranje koje kategoriše ljude prema osetljivim karakteristikama, kao što su politička ili verska uverenja, seksualna orijentacija ili rasa. Zvaničnici su rekli da je ovo jedno od najtežih i najosetljivijih pitanja pokrenuto u razgovorima.
3. SAD ne žele u koaliciju za kraj subvencija fosilnim gorivima
Sjedinjene Američke Države odlučile su da se ne pridruže koaliciji pod vođstvom Holandije čiji je cilj da postepeno ukine subvencije za fosilna goriva, i koja bi za početak trebalo da svoje članice izvuče iz međunarodnih ugovora koji ih propisuju.
Među drugim državama koje su se odlučile da pristupe koaliciji nalaze se Francuska, Kanada, Španija i Austrija. Grupa želi uključiti i međunarodne organizacije poput Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske trgovinske organizacije, kao i stvoriti zajedničku metodologiju za merenje iznosa subvencija za goriva koja zagađuju.
4. Analiza BBA: Javne investicije i likvidnost banaka nas spasli od recesije
Analitički tim Bloomberg Adrije sumirao je efekte veće lične potrošnje i oporavka inostrane komponente bruto domaćeg proizvoda (BDP) u zemljama Adria regiona koji se očekuju u idućoj godini.
Za razliku od mnogih delova Evrope, zemlje Adria regiona su, po svemu sudeći, uspešno izbegle recesiju. Javne investicije su podstakle privrednu aktivnost, a likvidnost banaka pomogla je da kamatne stope ne rastu mnogo. Inflacija će nastaviti da pada, te je monetarno popuštanje moguće polovinom 2024. godine, zaključci su najnovije analize.
Sledi...
Očekuje se da će novi predsednik Argentine Javier Milei sazvati Kongres na vanredno zasedanje kako bi predstavio planove za jačanje javnih finansija.
Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman govoriće danas na godišnjem sastanku HOPE Global Foruma u Atlanti.
U Berlinu će se održati sastanak nemačkog kancelara Olafa Scholza i holandskog premijera Marka Ruttea.
Biće saopštene nominacije za američku filmsku nagradu Zlatni globus.