Evropska unija je na korak do konačnog dogovora u vezi sa donošenjem najsveobuhvatnije regulative veštačke inteligencije u zapadnom svetu.
Pregovarači su se složili s predloženim merama kontrole generativnih alata veštačke inteligencije (AI) kao što su ChatGPT kompanije OpenAI Inc. i Google Bard, koji mogu da proizvedu određeni sadržaj na osnovu pisanih komandi, navele su u četvrtak ujutru osobe upućene u pregovore.
Na sastanku koji je počeo u sredu po podne, delegati Evropske komisije, Evropskog parlamenta i 27 zemalja članica postigli su kompromis koji za grupu predstavlja korak bliže formalnom sporazumu u vezi sa širim delom regulative poznate kao Zakon o veštačkoj inteligenciji, navode izvori koji su želeli da ostanu anonimni jer informacije o kojima je reč nisu dostupne javnosti.
Opširnije
'Da sve stane, treba pet do deset godina da naučimo sve AI alate'
Šta je to oko čega se divovi bore - šta je ključna promena koju upotreba veštačke inteligencije donosi globalno?
28.11.2023
Putevi budućnosti veštačke inteligencije
Kompjuterska veštačka inteligencija nije futuristički scenario, već sadašnjost.
26.11.2023
'Čovečanstvu treba OpenAI odbor koji će smeti da kaže 'ne''
Kada se lideri OpenAI-ja vrate na posao u ponedeljak, imaće jednu stvar na vrhu svoje liste obaveza: smisliti šta da rade sa neprofitnim odborom koji ih je umalo ubio.
26.11.2023
Dogovor označava ključni korak u razjašnjavanju politike u vezi sa veštačkom inteligencijom koja će - u odsustvu bilo kakve značajne akcije američkog Kongresa - postaviti osnove za zakonsku regulaciju generativnih AI alata u razvijenom svetu. Tim činom bi EU postala prva vlada izvan Azije koja je postavila čvrsta zakonska ograničenja za ovu tehnologiju.
Zakonodavci već mesecima rade na finalizaciji odredbi u zakonu o veštačkoj inteligenciji i njegovom usvajanju pre evropskih izbora u junu, nakon kojih bi mogla biti formirana potpuno nova komisija i parlament, što bi dovelo do dodatnih promena i odlaganja usvajanja zakona.
Evropska komisija nije odgovorila na zahtev za komentar.
Opsežne rasprave koje su trajale do kasno u noć naglašavaju koliko je sporna postala debata o regulisanju veštačke inteligencije, u kojoj svetski lideri i tehnološki rukovodioci zauzimaju suprotstavljena stanovišta, dok popularnost generativnih alata i dalje raste. EU, kao i druge vlade, uključujući SAD i Veliku Britaniju, borila se da pronađe ravnotežu između potrebe da zaštiti svoje startapove koji se bave veštačkom inteligencijom, kao što su francuski Mistral AI i nemački Aleph Alpha, i potencijalnih društvenih rizika.
Pokazalo se da je to ključna prepreka u pregovorima, a neke zemlje, uključujući Francusku i Nemačku, protive se pravilima za koja su rekli da bi nepotrebno ometala rad lokalnih kompanija. Zvaničnici su bili uvereni da će dogovor biti postignut rano u četvrtak, te da će tehnički detalji biti utvrđeni na narednim sastancima.
Zakonodavci Evropske unije predložili su plan koji bi zahtevao od programera AI modela koji podržavaju alate kao što je ChatGPT da objavljuju informacije o tome kako su njihovi modeli obučeni, sumiraju korišćeni materijal zaštićen autorskim pravima i stavljaju oznake na sadržaj koji generiše veštačka inteligencija. Sistemi koji predstavljaju "sistemske rizike" morali bi da se u dogovoru sa komisijom usklade sa industrijskim kodeksom ponašanja. Takođe, morali bi da prate i prijavljuju sve incidente u vezi sa modelom.