Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama usporila je u oktobru, a Federalne rezerve imaju novu potvrdu da njihove mere daju rezultat. Akcije tehnoloških kompanija pozitivno su reagovale na ovu promenu, a kompanija Nvidia još jednom je bila među dobitnicima.
Od vesti iz Srbije izdvaja se saopštenje Elektroprivrede Srbije (EPS), koja je u prvih devet meseci ostvarila veći profit od planiranog. Evo kojih to pet stvari danas treba da znate.
Inflacija u SAD usporila, potezi Feda daju rezultate
Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama je usporila u oktobru, što je ohrabrujući znak da Federalne rezerve napreduju u svojim nastojanjima da ukrote rast cena.
Bazni indeks potrošačkih cena, koji isključuje troškove hrane i energije, na mesečnom nivou je rastao za 0,2 odsto, pokazali su podaci Biroa za statistiku rada. Ekonomisti baznu inflaciju vide kao bolji pokazatelj kretanja inflacije od ukupne stope. Ukupni indeks je u odnosu na septembar stagnirao, najviše zbog pojeftinjenja benzina.
Na međugodišnjem nivou, ukupna inflacija je iznosila 3,2 odsto, a bazna četiri odsto. Fjučersi na akcije su odmah porasli, a prinosi na državne obveznice su značajno opali pošto trgovci smatraju da je manja verovatnoća da Fed ponovo digne stope u decembru. Takođe su uvereniji da bi Fed mogao da prvi put smanji stope u junu, dok je prethodni konsenzus bio jul.
EPS u prvih devet meseci ostvario dva i po puta veći profit
Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS) AD za prvih devet meseci ove godine pokazao je da ova kompanija nastavlja da ostvaruje profit i to, ponovo, bolji od planiranog. Prema izveštaju, EPS je u prvih devet meseci ove godine ostvario dva i po puta bolji proft nego što je planirao.
U ciframa, EPS je u prvih devet meseci ostvario profit u iznosu od 87,4 milijarde dinara, a planirao je da u tom periodu ostvari dobit od 34,2 milijarde dinara.
Do ovog dobrog poslovnog rezultata, prema navodima EPS-a, doveli su dobra hidrologija, manji troškovi nabavke uglja, dobit od izvoza električne energije i smanjenje troškova.
"Stabilna proizvodnja i povoljni hidrološki uslovi omogućili su da EPS prodaje viškove električne energije na berzi na slobodnom tržištu", naveo je EPS u izveštaju.
IT sektor u Srbiji povodom krize poručuje: najgore je prošlo
Prošle godine, otprilike u ovo vreme, mediji su pažljivo pratili i analizirali kretanja u tehnološkom sektoru, koji se posle pandemijskog buma suočio sa krizom, kako se pogoršavala opšta makroekonomska slika sveta. Prebrojavali su se najavljeni ili već dodeljeni otkazi u Twitteru, Meti, Amazonu i drugim tehnološkim gignatima i analizirale posledice.
Otkazi su i dalje tu, dok kvartalni finansijski izveštaji vodećih svetskih kompanija donose novi talas euforije. Berzanski indeks Nasdaq 100 tokom dve sedmice (od 30. oktobra do 12. novembra) porastao je 8,33 odsto, dok je Nasdaq 100 Technology Sector skočio za 10,27 odsto.
A kakva je situacija u Srbiji? Moglo bi se reći da se jačanje industrije preliva i na našu zemlju.
Na jednoj od nedavno održanih konferencija o tendencijama u srpskom IT-ju, predstavnici industrije nisu delovali zabrinuto za budućnost sektora - naprotiv.
O stavovima predstavnika IT industrije, čitajte na LINKU.
Knez: Građani su najjača poluga za korporativne obveznice u Srbiji
Poslednje godine obeležilo je opšte poskupljenje zaduživanja privatnog sektora, koje se danas odvija u manjim volumenima i na kraći vremenski rok. Nije to karakteristika isključivo finansiranja putem kredita, već je taj trend zahvatio i svet korporativnih obveznica.
Izdavanje korporativnih obveznica u Adria regionu nije baš popularno. Od početka 2019. godine naovamo, slovenačka preduzeća su se putem tržišta kapitala zadužila za ukupni iznos od 3,3 milijarde evra, hrvatska preduzeća za nešto više od dve milijarde evra, dok u istom periodu u ostalim zemljama Adria regiona nismo videli korporativnih izdanja obveznica.
Za poređenje, poljske kompanije su u spomenutom periodu putem tržišta kapitala pozajmile čak 13 puta veći iznos od onog koji se pozajmile slovenačke kompanije, češke deset puta više od slovenačkih, a mađarske šest puta više od slovenačkih. U istom periodu su se i preduzeća iz Rumunije zadužila izdanjem obveznica za više od sedam milijardi evra.
Ceo komentar glavnog analitičara Bloomberg Adrije Andreja Kneza pročitajte OVDE.
Sledi…
Posle jučerašnje pozitivne vesti o kretanju rasta cena u SAD, Narodna banka Srbije (NBS) danas će predstaviti svoj kvartalni izveštaj o inflaciji, kada centralna banka iznosi i svoje projekcije privrednog rasta, rasta cena i ostalih bitnih ekonomskih pokazatelja.
Predsednik SAD Joe Biden i kineski lider Xi Jinping sastaće se u San Francisku, a to će biti prva Xijeva poseta SAD u poslednjih šest godina.