Mesec dana nakon što je štrajk holivudskih scenarista okončan nakon značajnog sporazuma sa studijima, kojim su određena pravila korišćenja veštačke inteligencije u njihovom radu, glumci i dalje rade na postizanju sličnog dogovora.
“Princip da glumci moraju da daju informisani pristanak za stvaranje digitalne replike i korišćenje te digitalne replike, kao i da dobiju pravičnu nadoknadu, o tome se ne može pregovarati”, rekao je Duncan Crabtree-Ireland, glavni pregovarač za SAG-Aftra, u poslednjoj epizodi AI IRL Bloomberg Originalsa. “To su osnovni principi koje treba učvrstiti.”
SAG, koji predstavlja oko 160.000 glumaca, postigao je "izvestan napredak tokom prvog dela pregovora" po ovom pitanju, rekao je Crabtree-Ireland ranije ovog meseca, ali "bilo je predloga koji su izneti na kraju tog dela pregovora koji se zaista nisu poklopili sa idejom informisanog pristanka i pravične nadoknade".
Opširnije
GM uzima kredit od šest milijardi dolara da ublaži troškove štrajka
Prodaja pala za najmanje 10 odsto u poslednjem kvartalu.
04.10.2023
Holivudski scenaristi postigli okvirni dogovor, kraj štrajka na vidiku
Holivudski scenaristi koji štrajkuju od početka maja postigli su okvirni dogovor sa studijima koji uključuju Walt Disney i Netflix.
25.09.2023
Holivudski studiji i scenaristi blizu dogovora, ali ih koči veštačka inteligencija
Holivudski studiji i scenaristi blizu su rešenja spora oko obnove ugovora koji mesecima paralizuje Holivud.
24.09.2023
'Barbie' postao film sa najvećom zaradom u 2023.
Barbie je postao film sa najvećom zaradom u 2023. nakon što je zaradio 1,38 milijardi dolara na blagajnama širom sveta.
04.09.2023
Holivud je ove godine blokirao zajednički štrajk scenarista i glumaca, što se nije dogodilo 40 godina. Sindikat scenarista zvanično je prekinuo štrajk koji je počeo u maju. Ipak, štrajk sindikata glumaca, koji je počelo u julu, i dalje traje, što posebno utiče na blokbastere. Paramount Pictures je ove nedelje saopštio da je datum objavljivanja poslednjeg filma Toma Cruisea “Mission: Impossible” pomeren za skoro godinu dana, te je taj film postao jedan od nekoliko njih koji su uhvaćeni između dve vatre.
Ranije ovog meseca, Alijansa proizvođača filmova i televizije, koja predstavlja studije, saopštila je da nudi nekoliko mera zaštite od veštačke inteligencije, uključujući “unapred dobijen pristanak glumca i statiste za kreiranje i korišćenje digitalnih replika“ i zabranu korišćenja replika kasnije, osim ako izvođač “izričito ne pristane na tu novu upotrebu i bude plaćen za to”.
Čak i oni u Holivudu koji su oduševljeni dobrom stranom uključivanja veštačke inteligencije u filmsko stvaralaštvo uznemireni su nedostatkom jasnih zaštitnih mehanizama za glumce na čiji će život to uticati.
“Postojali su naizgled istiniti izveštaji o studijima koji su doslovno skenirali statiste i zatim rekli: 'Sada imamo prava na vaše skenove zauvek', što je potpuno odvratno i suludo”, rekao je Edward Saatchi, izvršni direktor Fable, studija koji koristi veštačku inteligenciju za kreiranje automatizovanih epizoda animirane TV-serije South Park. (Predstavnici studija su naknadno umanjili trajanje upotrebljivosti replike.)
Ali u svom intervjuu za AI IRL, Saatchi je rekao da su ti programi generisani od veštačke inteligencije pomogli da se ilustruje jedna važna tačka. Svake godine, osim ove godine, osećali smo da veštačka inteligencija jednostavno nije dovoljno dobra da bude smešna, da zaista napravi umetničko delo“, rekao je on. "I ove godine se to zaista promenilo."
Tim Webber, Oskarom nagrađeni supervizor vizuelnih efekata i glavni kreativni direktor u Framestoreu, rekao je da je porast interesovanja za generativnu veštačku inteligenciju ove godine zabrinuo i njega.
“Svi smo mislili da će nam zameniti posao”, rekao je. "Ali vrlo brzo smo to pogledali i shvatili da postoji puno ograničenja."
Jedan od njih je kreiranje konceptualnih umetničkih dela, koje se koristi u mnogim industrijama za skiciranje vizuelnih ideja i tema tokom početne faze projekta. “AI nas približava tome, ali i dalje daleko od onoga što konceptualni umetnici mogu da urade“, rekao je Weber.
Podsetio se na Pixarov originalni "Toy Story", prvi potpuno CGI film na svetu. “Jedna od neverovatnih stvari u vezi sa tim filmom: uzeli su tehnologiju koja je još uvek bila u razvoju i stvorili su novi oblik filma, kompjuterski animirane filmove“, rekao je on. “Trenutno ne postoji ekvivalent tom filmu koji je napravio AI. I mislim da bi to moglo potrajati.
“Ako dobijemo generativni video gde možete da pravite glasovna uputstva i možete da kontrolišete video i on će biti dovoljno dobrog kvaliteta, možda će iz toga biti nešto novo“, dodao je on. "Ali mislim da je to daleko."