Među zemljama Adria regiona, Srbija je prošle godine zabeležila najveći rast u turističkom sektoru, mada je hrvatski turizam ostao dominantan po pitanju ukupnog udela u noćenjima, pokazao je izveštaj analitičkog tima Bloomberg Adrije. Ministar Mali najavio je talas korporativnih obveznica, dok su prinosi od američkih desetogodišnjih obveznica dosegli nivo koji nije viđen još od 2007. godine. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Srpski turizam rastao najviše u regionu zbog viših cena
Povećane cene u opštoj inflatornoj atmosferi, veća turistička ponuda i oporavak tražnje posle pandemije doveli su do toga da Srbija zabeleži najveći rast u ovoj industriji u regionu 2022. godine, dok je hrvatski turizam i dalje dominantan kada se gleda ukupan udeo u noćenjima, pokazuje izveštaj koji su sastavili analitičari Bloomberg Adrije.
Složena godišnja stopa rasta (CAGR) u noćenjima porasla je prošle godine za 7,2 odsto, najviše zbog sve većeg upliva Rusa u zemlju posle početka rata u Ukrajini, kao i zbog rasta poslovnog i konferencijskog turizma. Srbiju prati Bosna i Hercegovina sa CAGR od 4,3 odsto.
U poređenju sa 2019. godinom, turistička noćenja su se oporavila u Sloveniji i Hrvatskoj, vrativši se na tadašnje nivoe. Ipak, Srbija je značajno nadmašila broj noćenja iz pretpandemijske godine, i to uz rast noćenja od 21,8 odsto, pokazuju podaci koje su prikupili analitičari Bloomberg Adrije. S druge strane, Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija još uvek nisu povratile broj noćenja iz 2019. godine.
Ministar najavio 'veliki broj' korporativnih obveznica od 2024.
Iako su pojedine zemlje iz okruženja pokušale da probude interesovanje stanovništva za tržišta kapitala kroz narodne obveznice, srpsko Ministarstvo finansija saopštilo je da takvu aukciju ne razmatra kao ozbiljnu mogućnost, makar ne u bliskoj budućnosti. S druge strane, Srbija je odlučila da podrži kompanijsko zaduživanje putem "velikog broja" korporativnih obveznica koje će se izdavati od početka naredne godine, čiji će trošak emitovanja snositi država.
"Od 1. januara 2024. očekujemo izdavanje velikog broja korporativnih obveznica, a država Srbija će podržati tu inicijativu i snosiće trošak emitovanja", rekao je ministar finansija Siniša Mali na sednici Skupštine na kojoj se raspravljalo o Predlogu budžeta Srbije za 2024. godinu. Dodao je da država time želi da podstakne da preduzeća traže nove izvore finansiranja, a da to nije komercijalna banka, prenela je Beta.
Kazao je da pravo na kupovinu korporativnih obaveznica imaju pravna i fizička, domaća i strana lica, bez ikakvog ograničenja. Velika prednost za njih je, kako je naveo, što su kupci državnih obveznica oslobođeni poreza na kapitalnu dobit. Te obveznice su, prema njegovim rečima, listirane na berzi i likvidne su, pa kada neko želi da ih proda, može to da učini na berzi. "Na taj način smo postakli građane Srbije i preduzeća da deo slobodnog novca ulože u ono što im donosi željeni prinos."
Prinosi od desetogodišnjih obveznica u SAD probili pet odsto - prvi put od 2007.
Prinosi od desetogodišnjih američkih obveznica prešli su u ponedeljak pet odsto prvi put u 16 godina, podstaknuti očekivanjima da će Federalne rezerve (Fed) zadržati povišene kamatne stope i da će vlada dodatno povećati prodaju obveznica kako bi pokrila rastuće deficite.
Prinosi su porasli za čak 11 baznih poena na 5,02 odsto, što je najviše od 2007. Predsedavajući Feda Jerome Powell sugerisao je prošle nedelje da centralni bankari idu ka tome da zadrže stope na postojećim nivoima na svom novembarskom sastanku, ali da ostaju otvoreni za ponovno povećanje ako otporna privreda poveća inflatorne rizike.
Prinosi nisu bili ovako visoki još od ere koja je prethodila eksperimentu Feda sa nekonvencionalnim politikama - skoro nultim referentnim stopama i kvantitativnim popuštanjem - čiji je cilj podupiranje privrede koja je bila potresena krizom drugorazrednih hipotekarnih kredita i kolapsom Lehman Brothersa.
Chevron preuzima naftaša Hess za čak 53 milijarde dolara
Chevron Corp. otkupiće kompaniju Hess Corp. za 53 milijarde dolara, što je najnovije u nizu velikih preuzimanja među američkim naftnim kompanijama, dok se industrija kladi na opstanak fosilnih goriva u budućnosti.
U tranziciji koja podrazumeva otkup svih akcija, Chevron će Hessu platiti 171 dolar po akciji, sa premijom od oko 10 odsto, navodi se u saopštenju dveju kompanija objavljenom u ponedeljak. Akcionari Hessa će primiti 1,025 akcija Chevrona za svaku deonicu Hessa, čime će ukupna vrednost kompanije dostići 60 milijardi dolara, uključujući dug.
Ovo je drugi najveći ugovor u naftnoj industriji SAD u poslednjih nekoliko nedelja. Exxon Mobil Corp. otkupio je proizvođača nafte iz škriljaca Pioneer Natural Resources Co. za 58 milijardi dolara, ističući tako verovatnoću da će nafta i gas ostati centralni energenti u industriji u decenijama koje dolaze. Iz Chevrona je saopšteno da će akvizicija za rezultat imati ubrzanje rasta i veće povrate za investitore.
Sledi...
U utorak će biti održan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Bliskom istoku, a predsednik Francuske Emmanuel Macron posetiće Izrael.
Kompanije Microsoft i Alphabet objaviće izveštaje o zaradi.
Očekuje se da će Evropska unija predstaviti plan za industriju energije vetra.