Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ubrzava, dok u Srbiji usporava, mada i dalje drži dvocifrenu vrednost. Istorijsko suđenje u kripto-industriji se zahuktava kako glavni akteri prebacuju loptu jedni drugima. U međuvremenu, pojedini predstavnici srpskog startap ekosistema upozoravaju na izazove na lokalnom VC tržištu. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Inflacija, inflacija, inflacija...
Nema sumnje u to da smo se proteklih meseci naslušali ove reči. Kako stvari stoje, proganjaće nas još neko vreme. Naime, rast cena u SAD drugi mesec zaredom kretao se bržim korakom. Na mesečnom nivou, ukupna inflacija u toj zemlji u septembru je porasla za 0,4 odsto, a bazna za 0,3. Gledano međugodišnje, ukupna je skočila za 3,7, a bazna inflacija za 4,1 procenat.
Kada je reč o Srbiji, stopa inflacije beleži stalni pad od marta kada je dostignut vrhunac od 16,2 odsto. Septembar je tako doneo šesto uzastopno usporavanje. U odnosu na isti mesec prethodne godine, cene kod nas su u proseku rasle za 10,2 odsto, dok je mesečna inflacija iznosila 0,3 odsto, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku objavljeni u četvrtak. Bazna inflacija je u septembru iznosila 8,2 odsto, saopštila je u odvojenom izveštaju Narodna banka Srbije (NBS).
Na kraju godine se može očekivati inflacija oko osam ili devet procenata, predviđa Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci. To se manje-više poklapa i sa predviđanjima centralne banke. NBS u prethodnim mesecima nije bitnije menjala svoje projekcije inflacije, a guverner Jorgovanka Tabaković i u sredu je ponovila da se ukupna inflacija od aprila nalazi na opadajućoj putanji i da NBS očekuje da se do kraja ove godine spusti na osam odsto.
Kriva prinosa više ne donosi nekadašnji povrat
Ulagači u obveznice počinju da povlače svoje uloge iz opklade koja je ove godine bila jedna od retkih svetlih tačaka za njih. Razlog je uverenje investitora da su prinosi - koji su u septembru nezapamćeno porasli - dostigli vrhunac i sada će krenuti da padaju.
Stratezi u kompanijama Schroders Plc i Pendal Group u Sidneju upravo su zatvorili neka "klađenja na krivu" - ugovore o kupovini derivata koji se isplate kada dug sa kraćim rokom svojim povratom nadmašuje dugoročnije obveznice. Ti ugovori su prethodnih meseci donosili dobitke uprkos rasprodaji obveznica podstaknutom ciklusom monetarnog zatezanja Federalnih rezervi (Fed).
"Naše pozicije u 'opkladama na krivu' u SAD bile su naša najbolja trgovina ove godine", rekla je Kellie Wood, zamenica šefa odeljenja za obveznice u Schrodersu. "Ova pozicija je zaštitila naše skromne povrate od dugoročnih obveznica koje nisu dale rezultate u poslednjem kvartalu dok smo se repozicionirali za kraj ciklusa podizanja stopa u SAD", dodala je.
Srpski VC-jevi traže dragulje, a osnivači startapova nisu vešti prodavci
Srpski startapovi još nisu dovoljno dobro ovladali veštinama prodaje i marketinga, čak i kada imaju briljantne ideje za neki proizvod ili uslugu. Ovo je istakla većina govornika iz domaćeg startap ekosistema koji su učestvovali na nedavno održanoj konferenciji Splet Tech u Beogradu. Međutim, kada je reč o takozvanim VC investicijama (engl. venture capital - preduzetnički/rizični kapital) u startapove kod nas, to nije jedini problem.
"Na komercijalnom delu treba još da se radi - na tome kako prodavati, raditi marketing, graditi organizaciju, 'customer success', globalno širenje... To je nešto što moramo da sredimo da bismo mogli da budemo konkurentni na globalnom tržištu", rekao je jedan od učesnika na konferenciji Peđa Predin, generalni partner u fondu Fifth Quarter Ventures.
Da fali osećaja za prodaju, moglo se primetiti nakon što su se desile "uspešne priče za Nordeus, Frame, 3Lateral i još nekoliko kompanija", a poslovanja startapova potom počela da rastu, naveo je osnivač i partner u Omorika Venturesu Miloš Matić. To je, kako kaže, kulturološka stvar, prisutna na teritoriji cele istočne Evrope. Više o ovoj temi pročitajte u tekstu na našem portalu.
Caroline Ellison kaže da je 'Sam bio taj' koji je doveo do kolapsa FTX-a
U junu 2022, usred šireg sloma kripto-sektora, Caroline Ellison i suosnivač FTX-a Sam Bankman-Fried su se suočili sa ogromnom rupom u bilansu Alameda Researcha. Hedž-fond koji je povezan sa FTX-om pozajmio je milijarde dolara iz depozita kripto-berze.
Ako bi korisnici FTX-a ili potencijalni zajmodavci to saznali, Ellison, izvršna direktorka Alamede, plašila se da će se "sve srušiti". Ali Bankman-Fried je imao rešenje - kreirati nove bilanse stanja. Ellison je pripremila njih sedam. Novi bilansi su bili jedna od stvari za koju ju je Bankman-Fried zamolio da laže u njegovim uzaludnim naporima da sačuva svoju kripto-imperiju, rekla je Ellison tokom svog drugog dana na sudu kao glavni svedok u njegovom suđenju za prevaru na saveznom sudu na Menhetnu.
Svedočenje Ellison, koja je takođe i Bankman-Friedova bivša devojka, direktno se dotaklo jednog od njegovih glavnih argumenata odbrane: da je ona - a ne on, bila zadužena za Alamedu kada je pozajmila milijarde od FTX-a. Bankman-Fried je mesecima sugerisao da je Ellison prvenstveno odgovorna za Alamedino zaduživanje i da je samo propustio da je nadgleda.
Sledi...
U petak će Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održati sastanak o Bliskom istoku i odlučiti o produženju sankcija Libiji.
Svetska organizacija za hranu objaviće izveštaj o uticaju prirodnih katastrofa na poljoprivredu i, kako kažu, prehrambeni suverenitet država.
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde obratiće se na panelu u organizaciji Međunarodnog monetarnog fonda. Na odvojenom događaju govoriće Patrick Harker iz Feda.
Poslednjeg radnog dana u nedelji Kina će izvestiti o svojoj inflaciji, indeksu cena proizvođača i trgovini. Biće poznati i novi podaci o industrijskoj proizvodnji u evrozoni, te oni o raspoloženju potrošača u SAD.
Investitori takođe čekaju na kvartalne finansijske rezultate kompanija Citigroup, JPMorgan, Wells Fargo i BlackRock.