Američki Kongres uspeo je za dlaku da izbegne blokiranje federalne vlade u napetom procesu koji su pomno pratili investitori širom sveta. S druge strane Atlantika, investitore je utešilo smirivanje inflacije.
Ovo je pet stvari koje danas treba da znate.
1. Kongres sprečio blokiranje američke vlade nekoliko sati pre roka
SAD su izbegle skupo gašenje federalnih agencija jer je Kongres usvojio kompromisni zakon kojim vlada može raditi do 17. novembra.
Zakon, usvojen u oba doma u subotu samo nekoliko sati pre isteka roka u ponoć, demokratama i republikancima kupuje vreme za pregovore o dugoročnijem federalnom finansiranju. Ne uključuje nova sredstva za Ukrajinu.
Predsednik Joe Biden potpisao je zakon u subotu kasno uveče, zaokruživši dan u Vašingtonu koji je počeo s približavanjem zemlje do, kako se činilo, neizbežnog i dugotrajnog blokiranja saveznog finansiranja.
2. Silazna putanja inflacije u evrozoni jača šanse da ECB napravi pauzu
Bazna inflacija u evrozoni je usporila na najsporiji tempo u godini, pojačavajući očekivanja da će Evropska centralna banka pauzirati podizanje kamatnih stopa kako bi procenila uticaj niza povećanja bez presedana.
Bazni rast cena, koji ne računa troškove energije i hrane, dostigao je 4,5 odsto u septembru, saopštio je u petak Eurostat. To je manje u odnosu na 5,3 odsto u avgustu i mnogo manje od prosečne procene od 4,8 odsto u Bloombergovom istraživanju među ekonomistima.
Glavna inflacija se smanjila na 4,3 odsto sa 5,2 odsto, što je skoro najniži nivo u dve godine, koji je takođe bio ispod očekivanja, predvođen padom troškova energije, ali uz značajan pad usluga.
3. Kako je pandemija od princa Filipa napravila bitkoinera
Kada pomislimo na kraljevske porodice, mislimo na tradiciju i istoriju. Princ Filip Karađorđević, sin poslednjeg jugoslovenskog prestolonaslednika, među prvima je sa kraljevskom titulom na svetu koji je otvoreno priznao da je veliki ljubitelj bitcoina.
Da srpska kraljevska porodica Karađorđević danas kojim slučajem mora da napusti zemlju, kao što je to pre više od 80 godina morao tadašnji mladi kralj Petar II pred nemačkom invazijom, sigurno ne bi toliko mnogo razmišljala kako da svoju imovinu ponese sa sobom. Bar to ne bi bio problem njegovom potomku, princu Filipu Karađorđeviću, koji je veliki zagovornik kriptovaluta, zapravo jedne od njih – bitcoina. Srbija danas niti je kraljevina, niti su Karađorđevići krunisane glave, ali činjenica jeste da jedan srpski princ živi u Beogradu i odavde propagira bitcoin i lobira za adopciju te kriptovalute.
Za Bloomberg Businessweek Adria govori o tome kako i zašto je postao bitkoiner, ali i o svim dilemama i izazovima pred tim digitalnim novčićem. Princ Filip Karađorđević jedna je od prvih javnih ličnost u Srbiji, ali i članova neke kraljevske porodice u svetu, koja se izjašnjava kao bitcoin maksimalista. To su investitori koji veruju da je bitcoin jedina prava digitalna imovina.
4. Kritičar sankcija Rusiji Robert Fico pobeđuje na izborima u Slovačkoj
Bivši slovački premijer koji ismejava sankcije Evropske unije protiv Rusije i vojnu pomoć Ukrajini pobeđuje na izborima u zemlji, predstavljajući novi rizik za jedinstvo unije.
Nakon prebrojenih 85 odsto glasačkih jedinica, stranka Smer Roberta Fica imala je 23,7 odsto glasova na izborima u subotu, dok je prema Kancelariji za statistiku njegov glavni suparnik Progresivna Slovačka osvojila 15,3 odsto. Ipak, Smak tek treba da pronađe partnere za vladajuću koaliciju.
Sledi...
Republički zavod za statistiku u ponedeljak će objaviti podatke o BDP-u za 2022. godinu.
Banka Japana objaviće izveštaj o septembarskom sastanku o monetarnoj politici. Predsednik Feda Jerome Powell i predsednik Feda u Filadelfiji prisustvovaće okruglom stolu sa radnicima, vlasnicima malih preduzeća i liderima zajednice u Jorku, Pensilvaniji.
Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu dodeljuje se u Solni u Švedskoj.