Godine 1989. premijerno je prikazana TV serija koja je promenila tok televizijske istorije. Od prve epizode Simpsonovih (The Simpsons), Homer Simpson postao je jedan od najprepoznatljivijih TV likova svih vremena, a serija o simpatičnoj žutoj porodici i nakon 33 godine zabavlja gledaoce širom sveta. Niko nije očekivao takav uspeh, rekao je za Bloomberg Adriju David Silverman, konsultant, animator, reditelj i producent koji je sa Simpsonovima od samog početka.
Simpsonovi su počeli da se emituju u sklopu The Tracy Ullman Showa 19. aprila 1987. s kratkim filmom "Laku noć" (Good Night). Hvalili su ga i kritičari i obožaoci uprkos prilično jednostavnoj radnji. Naime, roditelji Marge i Homer pokušavaju da stave decu na spavanje, ali ta naizgled jednostavna radnja ne prođe kako su zamišljali. Nešto s čime se može poistovetiti svaki roditelj.
Dovoljno je bilo svega par minuta da porodica Simpson preko noći postane svetski poznata. Obožavaoci su zahtevali više epizoda, a nakon tri sezone na The Tracy Ullman Showu, konačno su dobili svoju emisiju. Danas, zahvaljujući svom multimedijskom carstvu, jedna je od najunosnijih TV serija u istoriji.
"Godine 1988. izašao je film 'Ko je smestio Zeki Rodžeru' (Who Framed Roger Rabbit), koji je bio velik uspeh i verovatno pomogao da se Simpsonovi odobre kao emisija. James L. Brooks i Matt Groening pokušavali su da je prodaju i ranije, ali nisu uspeli. Zatim je 1989. godine došao uspeh crtanog filma 'Mala sirena' (The Little Mermaid). Gotovo odmah nakon izlaska 'Male sirene', rekao bih, u novembru, Simpsonovi su došli na male ekrane. Prvo se emitovala posebna božićna epizoda u decembru, a zatim je usledila premijera serije 14. januara 1990. godine. Ti uspesi definitivno su uticali na to da Simpsonove prigrli publika. No glavne stvari koje su ga učinile uspešnim bile su način na koji je emisija pisana i producirana. Bila je jedinstvena i drugačija od svega što se tada prikazivalo. Bila je trenutni hit i promenila percepciju animacije", rekao je Silverman.
Serija o omiljenoj disfunkcionalnoj porodici može se smatrati primerom američke pop-kulture koja je radikalno uticala ne samo na Ameriku nego i na celi svet. Krilatice i uzvici poput poznatog "Doh!" dan-danas se citiraju, serija je prevedena na mnoštvo jezika i gotovo da nema osobe koja nema omiljenog lika iz fiktivnog gradića Springfilda.
Njen uspeh kao animirane serije u udarnom terminu direktno je doveo do stvaranja drugih te vrste, poput Family Guya, American Dada i Futurame. Emisija je uverila Ameriku (i svet) da bi animacija mogla biti za odrasle, a još uvek biti komercijalno unosna u udarnom terminu.
"U to doba, jedina kompanija koja je radila održive dugometražne filmove bila je Disney. Danas je situacija mnogo drugačija. Danas čak 36 animiranih filmova ispunjava uslove za Oskara", primećuje Silverman.
Ne samo da su Simpsonovi napravili revoluciju u animiranom programu i porodičnoj komediji situacije, već su takođe započeli novi talas popularne satire u 21. veku. Animirana serija zaslužila je mesto u istoriji televizije i imala značajan uticaj na razne kulture koje je komentarisala i satanizovala.
Redovno se bavi snažnim aktuelnim temama poput imigracije, oružja, nezaposlenosti i zagađenja. Naravno, neki su se našli uvređeni i kroz 33 godine serija je doživela brojne kontroverze. Međutim, Silverman kaže da ih ne dotiču negativni komentari.
"Uvek će se neko naći uvređen. Godinama dobijamo ljutita pisma gledaoca. Ako vas serija vređa, jednostavno je nemojte gledati. Nikada nismo bili cenzurisani i nikad nećemo odbiti da napišemo neku priču samo zato što bi se ljudi mogli uvrediti. Televizija već decenijama vređa ljude", kaže 66-godišnji Amerikanac.
Tri decenije i 750 epizoda kasnije, Simpsonovi prvim danom oktobra ulaze u svoju 35. sezonu. David Silverman kaže da je izabrati omiljenu epizodu kao da roditelja pitaš da izabere omiljeno dete. Ipak, izdvaja nekoliko onih koje je lično režirao, a koje su mu posebno drage. Kao prvu navodi "Halloween Episode Four", zatim "Homie the Clown" i "Mother Simpson". Od gotovo 4.000 likova u kultnoj seriji, Silverman kaže da najviše voli raditi animacije za ekscentričnog klovna Krustyja.
Na pitanje strahuje li da će veštačka inteligencija zavladati industrijom animacija, Silverman odmahuje rukom. "Znam da se neki pisci boje, ali s gledišta animacije, nisam zabrinut. Možda će se jednog dana to dogoditi, ali ne još. Bavljenje animacijom je vrlo specifično. Ne znam dovoljno o veštačkoj inteligenciji, ali ono što vidim, previše je opšta. No videćemo šta budućnost nosi. Jedino što znam je da se želim baviti ovim poslom sve dok me ne prisile u penziju".
Teško je tačno reći koja je tajna dugotrajnosti Simpsonovih. Silverman ističe sjajan tim pisaca koji stoji iza serije i činjenicu da su ostali verni sebi sve ove godine. Deo obožavatelja tvrdi da je seriji opao kvalitet, ali pre samo dve godine osvojila je Emija za velika individualna postignuća u animaciji. Jasno je da Simpsonovi uprkos svojoj starosti još uvek uspevaju postići visok nivo kvaliteta. To je verovatno zato što je premisa serije tako jednostavna, a opet tako univerzalna. Četvoročlana porodica s ludim patrijarhom, ogorčenom majkom, sinom buntovnikom, ćerkom štreberkom i potencijalno genijalnom bebom. To je premisa koja je dovoljno jednostavna da proizvede beskrajne zaplete za epizode koje, zahvaljujući ljudima poput Silvermana, mogu biti jednako posebne kao one koje su decenijama ranije osvojile srca širom sveta.