Niz poteza svetskih monetarnih institucija obeležiće sredinu ove sedmice, a seriju će otvoriti američke Federalne rezerve (Fed), koje će odlučivati o nivou kamatnih stopa. S druge strane okeana, Rusija se suočava s proširenjem sankcija zbog rata u Ukrajini, koji joj je pomogao da učvrsti dominaciju na svetskom tržištu pšenice. Sve to dok ruska elita u domovinu vraća milijarde evra imovine. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Svet će se u 36 sati prilagoditi Fedovoj odluci o stopama
Navala svetskih monetarnih odluka u dan i po tokom ove nedelje mogla bi da podesi ton za ostatak godine, dok se svet bude prilagođavao u skladu sa naporima Sjedinjenih Američkih Država da zadrže visoke kamatne stope.
Počevši od Feda u sredu, pa zaključno sa Bankom Japana dva dana kasnije, monetarna politika će biti određena na ključnim sastancima zemalja koje čine polovinu Grupe 20. Svi dokazi upućuju na to da inflacija nije potpuno ukroćena u većem delu sveta, a stalni rast cena sirove nafte izaziva zabrinutost zbog još većeg pritiska.
Mnoštvo odluka o stopama širom regiona će zaokupiti investitore, a većina ih stiže u četvrtak.
Ruska elita vraća u domovinu 50 milijardi evra imovine
Ruski milijarderi, pritisnuti međunarodnim sankcijama i suočeni sa pritiskom predsednika Vladimira Putina da vrate svoje bogatstvo u rodnu državu, premestili su iz Evrope imovinu vrednu desetine milijardi od početka invazije na Ukrajinu.
Prošlog meseca, akcionari United Medical Group CY Plc i MD Medical Group Investments Plc, koje kontrolišu tajkuni Igor Šilov i Mark Kurcer, odobrili su prelazak kompanija sa Kipra u Rusiju. Taj transfer će pomoći da se ukupna vrednost imovine koju su najbogatiji Rusi vratili u državu od februara 2022. poveća na najmanje 50 milijardi dolara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
U međuvremenu, žetva pšenice ojačala je poziciju Rusije kao prvog svetskog izvoznika, ali takođe i ublažila cenovne pritiske uzrokovane invazijom na Ukrajinu. "Ruska pšenica nema veliku konkurenciju", rekla je Hélène Duflot, analitičarka tržišta žitarica u firmi Strategie Grains. "Rusija trenutno određuje cene."
A tokom vikenda Poljska je sprečila ulazak svih automobila sa ruskom registracijom u zemlju, pošto sprovodi nove trgovinske sankcije Evropske unije. Odluka je usledila posle sličnih poteza koje su prethodnih dana preduzele Finska i baltičke nacije Estonija, Letonija i Litvanija.
Da li je pred nama kraj krize u IT industriji?
Ovo pitanje u svom komentaru za Bloomberg Adriju postavlja suosnivač i izvršni direktor Klika Grupe Edin Deljkić. Kriza u IT industriji u svetu ne jenjava, napominje on.
"Svojom ustaljenom dinamikom Balkan poprilično kasni za ostatkom sveta, pa tako i u negativnim svetskim tendencijama. Kriza koja je zahvatila tehnološke gigante još početkom 2022. godine, nas je stigla u ovoj godini", piše on.
Rast kamatnih stopa i inflacija jedni su od bitnijih faktora koji su uticali na razvoj situacije. "Vlasnici tehnoloških kompanija našli su se na tržišnoj klackalici, s poskupljenjem pozajmljivanja novca (investicija) s jedne strane i porastom troškova i cena s druge. Kako bi osigurale održivost i kako ne bi izgubile u igri, kompanije su bile prisiljene da prave velike uštede, povećaju cenu svojih proizvoda i/ili usluga, a u nekim slučajevima i da posegnu za oba rešenja."
Ovu godinu, navodi Deljkić, karakteriše određeni stepen opreznog optimizma u performanse tržišta, s rastom od oko 20 odsto u prvom kvartalu na američkom tržištu. "Međutim, balkanskom dinamikom, naš oporavak će kasniti, a koliko dugo - to još niko ne zna."
Kako je dizajner iz Srbije kreirao najluksuznije tkanine za visoku modu
Bernat Klein, tekstilni i modni dizajner i kolorista poreklom iz Srbije, sarađivao je sa najvećim imenima visoke mode šezdesetih i sedamdesetih, poput Christian Diora, Coco Chanel, Pierre Cardina, Balenciage i Yves Saint Laurenta. Zvali su ga ocem škotske tekstilne industrije, a Vogue ga je veličao zato što je revolucionizovao klasične engleske tkanine i učinio ih poznatim u svetu. Rođen je u Vojvodini, a iza sebe je ostavio bogat legat čiji je deo prikazan na izložbi u Nacionalnom muzeju Škotske.
Zamajac za svetsku karijeru dobija kada Coco Chanel bira njegove tkanine za svoju kolekciju ranih šezdesetih, koristeći njegov baršunasti tvid koji je hvaljen kao tkanina sezone. Kreatorka je bila čest gost u njegovom škotskom domu High Sunderland u kojem su se održavale čuvene Kleinove revije. Ta prilika mu otvara vrata za saradnju i sa ostalim velikanima mode.
Na našim prostorima o Kleinu i njegovom uticaju na modu nedovoljno se zna, a više o detaljima iz njegove biografije pročitajte u posebnom tekstu.
Sledi...
Sjedinjene Države u ponedeljak će objaviti podatke o investicijama u inostranstvu.
Biće održan sastanak ministara spoljnih poslova Rusije i Kine, dok Međunarodni sud pravde u Hagu treba da sasluša odgovor Rusije u procesu po optužbi za genocid u Ukrajini.
Predsednica Vlade Francuske Élisabeth Borne predstavlja domaći plan suzbijanja siromaštva "Pakt solidarnosti".
U Beogradu će se održati regionalna konferencija "Ka ekonomiji vođenoj inovacijama", a u uvodnom delu govoriće premijerka Ana Brnabić.