Dok je Putin odlučivao da li je dovoljno bezbedno da otputuje u inostranstvo, Erdogan je razmišljao kako da ga ubedi da dozvoli da se preko Crnog mora ponovo izvoze žitarice. U međuvremenu, mi smo pisali o mapi investicionih prilika koja je pokazala koje su najunosnije investicije u Srbiji.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Putin prvi put putuje u inostranstvo od izdavanja naloga za hapšenje
Ruski predsednik Vladimir Putin pristao je da ode na prvo putovanje u inostranstvo otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina.
Opširnije
Erdogan planira da ubedi Putina da se vrati sporazumu o žitu
Portparol Kremlja, Dmitri Peskov, rekao je da će se sastanak održati uskoro, ali nije precizirao kada, prenosi Interfax.
29.08.2023
Ruski istražitelji potvrdili da je Prigožin mrtav
SAD i UK sumnjaju da Putin stoji iza smrti Prigožina, a te tvrdnje Kremlj je oštro odbacio.
27.08.2023
Kako BRIKS uzvraća udarac silama Zapada
BRIKS je multilateralna zajednica sveta u razvoju, država takozvanog globalnog juga.
22.08.2023
Kremlj se sprema za Putinovu posetu Kini na forumu "Pojas i put" koji će se održati u oktobru, prema rečima tri izvora Bloomberga koji su tražili da ne budu imenovani u tekstu jer razgovaraju o oseljivnom pitanju. Putin je prihvatio poziv kineskog predsednika Xi Jinpinga da prisustvuje događaju, rekao je jedan od sagovornika.
On je preskočio samit BRIKS-a u Južnoj Africi prošle nedelje pošto je tamošnja vlada jasno stavila do znanja da će morati da ispoštuje naredbu da ga uhapsi jer je potpisnica statuta MKS-a. Indijski premijer Narendra Modi je takođe obavešten da Putin neće prisustvovati samitu Grupe 20 sledećeg meseca, iako Indija nije potpisnica statuta suda.
Turski predsednik Recep Tayyip Erdogan rekao je ranije ovog meseca da očekuje da ugosti Putina u avgustu. Umesto toga, Erdogan ipak planira da sledeće nedelje otputuje u ruski Soči da se sastane sa liderom Kremlja. Turski predsednik želi da se Ukrajini ponovo dozvoli da preko Crnog mora izvozi žitarice, i stoga planira da ponovo pokrene pregovore, rekli su drugi izvori Bloomberga.
2. NBS poziva banke da ne povećaju naknade, državna BPŠ bez poskupljenja
Džentlmenski sporazum Narodne banke Srbije i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga bliži se kraju, a za sada je sigurno da će bar jedna banka zadržati naknade nepormenjenim.
Sporazum je, podsetimo, usvojen u jeku najjačeg udara inflacije prošlog leta, kako bi se korisnici bankarskih usluga bar malo zaštitili od rasta troškova i bio oročen na jednu godinu, odnosno do prvog dana septembra.
Donet je na inicijativu centralne monetarne vlasti Srbije a nakon činjenice da su banke povećavale naknade za platne usluge od januara 2021. Dogovor, za koji je pre godinu dana guverner NBS navela da je džentlmenski, podrazumevao je njihovo umanjenje za 30 odsto ili vraćanje na nivo pre njihovog povećanja.
I dok se medeni mesec NBS i banaka ovih dana bliži kraju, iz centralne banke pozdravljaju odluku državne Banke Poštanska štedionica koja je odlučila da nastavi da primenjuje umanjene naknade za platne usluge i pozivaju ostale banke da pokažu jednaku odgovornost prema svojim klijentima.
3. Srbija sve manje važan partner kosovskom tržištu
Prištinska zabrana plasmana proizvoda iz centralne Srbije nanela je štetu srpskoj privredi koja postaje sve slabiji partner na kosovskom tržištu. Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku Kosova (ASK), u julu ove godine porastao je udeo robe koja se na Kosovo i Metohiju uvozi iz Evropske unije, a opao je udeo koji se kupuje iz zemalja članica CEFTA i centralne Srbije.
4. Razvoj softvera i biotehnologije najunosnije investicije u Srbiji
Hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita su oblasti u koje se isplati ulagati u Srbiji, pokazala je "Mapa investicionih prilika u skladu sa UN ciljevima održivog razvoja".
Predstavljena mapa 13 potencijalnih investicionih oblasti iz perspektive održivog razvoja predstavlja svojevrstan putokaz za deo investitora koji bi ulagali novac u Srbiju, potvrđuje Svetozar Tanasković, profesor Ekonomoskog fakulteta u Beogradu.
"Naravno, treba imati u vidu da za najveći broj investitora odluka o ulaganju isključivo zavisi od vremena koje je potrebno za povraćaj investicije i očekivane zarade koja može da se ostvari, dok je usklađenosti oblasti investiranja sa ciljevima održivog razvoja od manjeg značaja", kaže Tanasković.
Sledi...
Što se ekonomskih podataka tiče, danas čekamo da Španija i Nemačka objave svoje podatke o inflaciji, SAD o BDP-u, dok od evrozone očekujemo da objavi podatke o poverenju potrošača i o broju novih registrovanih automobila.
Kongresmen SAD Michael Turner biće u sredu u poseti Srbiji gde će razgovarati sa najvišim državnim zvaničnicima. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se nakon toga sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslavom Lajčakom.
Danas počinje i Međunarodni filmski festival u Veneciji, koji će trajati do 9. septembra.