Neočekivana odluka Kine da okonča strogu politiku nulte tolerancije na kovid u decembru 2022. dovela je do skoro 1,9 miliona smrtnih slučajeva uzrokovanih infekcijom za samo dva meseca, pokazuje jedna od nezavisnih studija koja je među prvima radila procene efekata virusa u toku pandemije u ovoj zemlji.
Ova cifra, još više šokantna s obzirom da je manje od sedam miliona smrtnih slučajeva širom sveta zvanično pripisano kovidu, odnosi se samo na odrasle starije od 30 godina koji su umrli između decembra 2022. i januara 2023, navodi se u radu objavljenom u časopisu JAMA Netvork Open. Kineska vlada je ranije otkrila oko 60.000 smrtnih slučajeva povezanih sa kovidom u zdravstvenim ustanovama od početka decembra do sredine januara.
Procena koja se navodi u radu u skladu je sa prognozama drugih akademskih istraživača i zdravstvenih grupa koje su takođe izračunale broj smrtnih slučajeva koje bi Kina doživela ako bi naglo okončala politiku nulte tolerancije na kovid. Peking je prestao da precizno praćenje virusa nakon što je ukinuo pravila, stvarajući neizvesnost po pitanju mogućih posledica.
Opširnije
Sindrom sagorevanja na poslu vraća se jači nego ikad
Prošlo je 50 godina otkad je psiholog Herbert Freudenberger prvi identifikovao sindrom sagorevanja.
20.08.2023
SAD zaustavljaju finansiranje laboratorije u Vuhanu
Razlog su bezbednosna pitanja na koja nema odgovora
20.07.2023
SZO: Kraj vanredne situacije zbog kovida 19
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da kovid 19 više ne predstavlja svetsku zdravstvenu vanrednu situaciju.
05.05.2023
U narednih deset godina preti nova globalna pandemija
Šansa da se smrtonosna pandemija poput Kovida 19 ponovi u narednih deset godina procenjuje se na 27,5 odsto.
14.04.2023
"Uprkos tome što je bila prvo mesto koje je pogodio kovid-19, Kina je uspela da brzo suzbije bolest strogim merama tokom dužeg perioda", rekao je Joseph Unger, jedan od autora rada, biostatičar i istraživač zdravstvenih usluga u centru za istraživanje kancera Fred Hutchinson u Sijetlu. "Pošto je kinesko stanovništvo bilo u velikoj meri zaštićeno od pandemije, za one sa ograničenim prirodnim imunitetom i one koji nisu u potpunosti ili dobro vakcinisani iznenadno uvođenje široko rasprostranjene infekcije kovid-19 imalo je razoran uticaj".
U SAD, koje su prijavile najveći broj smrtnih slučajeva od pandemije kovida, kumulativno 1,1 milion odraslih osoba starosti 45 i više godina umrlo je od virusa, pokazuju podaci američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Kineska nacionalna zdravstvena komisija nije odgovorila na zahtev za komentar.
Istraživači centra Fred Hutchinson koristili su jedinstven pristup koji su smatrali kvazieksperimentalnim da bi došli do pomenute cifre.
Kombinovali su informacije prikupljene iz objavljenih umrlicaa za zaposlene na tri najprestižnija univerziteta u zemlji i podatke o upitima za rezervacije pogrebnih salona, kremacija i sahrana na sajtu Baidu, pretraživaču koji odgovara na skoro sve internet upite u Kini.
Rezultat je bio proračun "dodatnih smrtnih slučajeva" među odraslima u Kini tokom dva meseca nakon okončanja politike nulte tilerancije na kovid. Stopa smrtnosti veća od očekivane utvrđena je u svakoj provinciji osim Tibeta, a posebno su ugroženi stariji ljudi, pokazalo je istraživanje.
Unger je rekao da je uveren da su procene navedene u radu "racionalno" pribilžan podatak o smrtnim slučajevima, dodajući da je "neophodno primeniti inovativnu strategiju procene s obzirom na odsustvo pravovremenih i sveobuhvatnih zvaničnih podataka o smrtnosti u Kine".
Procena broja smrtnih slučajeva nakon kovid pandemije bila je izazovna širom sveta iz različitih razloga, uključujući izazove dijagnostikovanja infekcija u ranoj fazi zaraze i praćenja svih pogođenih tokom masovnih talasa pandemije koji su usledili. Stručnjaci se slažu da su brojke skoro sigurno niže u svakoj državi i da će možda biti potrebne godine da se izračuna prava brojka.
SAD imaju kumulativno najveći broj potvrđenih smrtnih slučajeva tokom pandemije, prema Univerzitetu Johns Hopkins , a iza njih su Brazil i Indija. Procenjeni broj smrtnih slučajeva od završetka pandemije, drugi način izračunavanja mortaliteta koji upoređuje stope smrtnosti među istim grupama tokom različitih vremenskih perioda, stavlja Indiju na vrh sa 6,2 miliona smrtnih slučajeva, zatim Kinu sa 1,9 miliona, Rusiju sa 1,5 miliona i SAD na 1,3 miliona.
"Merenje smrtnih slučajeva pokazuje kakvi su bili direktni i indirektni efekte Covida na populaciju", rekao je Unger. "Ovo je važno jer se realan broj smrti rutinski potcenjuje jednostavnim brojanjem smrti za koje se zna da se mogu pripisati samom kovidu".
U mnogim slučajevima, kovid je možda doprineo smrti na načine koji nisu formalno priznati, rekao je on, dajući primer smrti koja se pripisuje moždanom udaru, ali nije prepoznato da ga je izazvala infekcija.
Dolazak do realne brojke u Kini postao je još teži jer je vlada ograničila definiciju smrti uzrokovane kovidom ubrzo nakon što su tri godine stroge kontrole iznenada prekinute u decembru 2022. To je podstaklo pozive na transparentnost po pitanju podataka od strane Svetske zdravstvene organizacije i stručnjaka izvan zemlje.
"Naša nova strategija za procenu smrtnih slučajeva je i blagovremena i važna", rekli su istraživači. Ona "pokazuje kako strateška kombinacija izvora podataka može pružiti uvid u naizgled neprozirna pitanja istraživanja javnog zdravlja.