Prve procene SAD-a pokazuju da je smrt osnivača Vagnera Jevgenija Prigožina u avionskoj nesreći bila atentat koji je verovatno odobrio ruski predsednik Vladimir Putin, tvrde američki zvaničnici.
Zvaničnici, koji su razgovarali o preliminarnoj proceni pod uslovom anonimnosti, rekli su da je avion koji se srušio na putu iz Moskve za St. Petersburg možda uništila bomba u avionu, a ne projektil zemlja-vazduh.
Velika Britanija takođe radi na pretpostavci da je avion namerno oboren, iako tačan uzrok pada još nije jasan, rekao je tamošnji zvaničnik. Čini se da ruska istraga ispituje teoriju o bombi u avionu, rekli su.
Opširnije
Prigožin proglašen mrtvim: kakva je Putinova uloga?
Jevgenij Prigožin, čovek koji je predvodio pobunu koja je predstavljala najveću pretnju vladavini predsednika Vladimira Putina dugoj skoro četvrt veka, smatra se mrtvim.
24.08.2023
U Rusiji srušen avion, Prigožin naveden kao jedan od stradalih
Jevgenij Prigožin naveden je među putnicima u privatnom avionu koji se u sredu srušio u ruskoj oblasti Tver, javio je Interfax, pozivajući se na rusku avijacijsku vlast Rosaviaciju.
23.08.2023
Prigožin tvrdi da nije planirao puč, kaže da će grupa Vagner opstati
Jevgenij Prigožin je progovorio prvi put od kada je vodio vojnu pobunu i rekao da ne pokušava da zbaci Vladimira Putina s vlasti.
27.06.2023
Prigožin zaustavlja napredovanje prema Moskvi da bi 'izbegao krvoproliće'
Sve se desilo nakon posredovanja Aleksandra Lukašenka.
24.06.2023
U prvim komentarima o nesreći, ruski predsednik Putin je na državnoj televiziji u četvrtak rekao da preliminarne informacije govore da su tamo bili neki zaposleni Vagnera.
Izražavajući saučešće i govoreći o Prigožinu u prošlom vremenu, Putin ga je opisao kao "talentiovanog biznismena", ali "čoveka komplikovane sudbine", koji je "napravio ozbiljne greške u životu".
Prigožinov pad došao je nakon što je u junu vodio neuspelu pobunu protiv Putinovih vojnih čelnika, koja je ugrozila predsednikov položaj na vlasti. Putin je osudio pobunu kao izdaju, ali se činilo da je Prigožin izbegao trenutnu odmazdu Kremlja prema dogovoru postignutom za okončanje pobune, jer su njegovi borci došli na 200 kilometara od Moskve. Vagnerovi plaćenici borili su se za Rusiju u Ukrajini, a kompanija još uvek ima opsežne operacije na Bliskom istoku i u Africi.
"Pitanje o tome da li je Putin zaista izdao naredbu da se Prigožin ubije je nevažno u smislu njegovih implikacija", rekla je Beth Sanner, bivša zamenica direktora američke Nacionalne obaveštajne službe. "Svi će verovati da je to učinio".
"Rizik od neposlušnosti unutar vojske je nestao", rekla je. "Načelnik Glavnog štaba Valerij Gerasimov i ministar odbrane Sergej Šojgu, koji su bili glavni objekti Prigožinove pobune, imaju više moći nego ikada", dodala je.
Eric Green, bivša visoka zvaničnica Bele kuće odgovorna za Rusiju, a sada nerezidentna naučnica u Fondaciji Carnegie za međunarodni mir, rekao je: "Ranije faze ove epizode učinile su da Putin izgleda slabašno. To verovatno pomaže da se ponovo potvrdi njegova ulogu kuma organizacije".