Na desetine sajtova koriste AI četbotove kako bi kopirali i prilagođavali tekstove najboljih medijskih kuća i autora, navodi se u izveštaju grupacije za rangiranje medijskih sajtova NewsGuard, što donekle daje uvid u to kako alati koji funkcionišu na principu veštačke inteligencije mogu da umanje značaj medijskih kompanija i uruše ugled čitave industrije onlajn vesti.
Kako pokazuje izveštaj, 37 sajtova, koje je Bloomberg takođe istražio, objavljivalo je priče koje su sadržale tekst, fotografije i citate koji su identični kao sadržaji sa sajtova NewYork Timesa, Reutersa i CNN-a. Primeri koje je NewsGuard pronašao - niz takozvanih farmi sadržaja koje se bave objavljivanjem najsvežijih vestu, lajfstajl i drugog sadržaja, uključujući sajtove sa imenima poput DailyHeadliner.com i TalkGlitz.com - nisu potpisivali izvore niti navodili imena autora originalnih tekstova ili publikacija. Agregatori vesti i farme sadržaja poput ovih odavno postoje s namerom da generišu saobraćaj preko pretraživača. NewsGuard je u izveštaju ispitivao upotrebu veštačke inteligencije u recikliranju vesti prilikom popunjavanja tih sajtova.
Tenzije između medija i tehnoloških kompanija dostigle su novi nivo jer se javlja zbrinutost da bi nove verzije AI alata u čijim treninzima su korišćene velike količine onlajn podataka, uključujući i rad zaštićen autorskim pravima, mogle da proizvedu sadržaj koji bi ugrozio pisce, umetnike i novinare. Autori su već pokrenuli pravne postupke protiv više kompanija koje razvijaju AI, optužujući ih za kršenje autorskih prava, a zabrinutost koju je uzrokovalo korišćenje AI generisanog sadržaja na televiziji i u filmovima postala je glavni razlog štrajka holivudskih glumaca i scenarista. Iz New York Timesa su takođe naveli da će pokrenuti pravni postipak protiv kompanije OpenAi, koja je razvila ChatGPT, zbog načina na koji su reportaže ove medijske kuće korišćene za trening ovog četbota, navodi NPR.
Opširnije
Šef Microsofta tvrdi da je AI novi internet
Satya Nadella smatra da nova tehnologija ima transformativnu moć kao nekad internet.
23.08.2023
Kako smanjiti troškove bolesnog srca
Kako bi srce što duže ostalo zdravo, meri se bezbrojni niz karakteristika.
21.08.2023
Investitori spremni da plate više za tehnološke akcije, ali ne i za AI
Ulagači na Wall Streetu se klade na to da će tehnološki uzlet 2023. biti održiv, a sumnjaju da će era AI-ja opravdati euforiju.
31.07.2023
Alphabet i Microsoft su u drugom kvartalu prvi put testirali AI
"Treba imati u vidu da će biti potrebno vreme da se u njihovim finansijama osete rezultati AI tehnologija", rekao je za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Ryan Vlastelica.
28.07.2023
Sajtovi koji se navode u izveštaju NewsGuard nisu navodili da li su koristili AI četbotove kao što su ChatGPT i Alphabetov Google Bard, alate koji su sposobni da nakon kratkog uputstva naprave tekst koji zvuči "ljudski". OpenAI izričito zabranjuje korišćenje AI modela za "plagijate". Google zabranjuje da se njegov AI alat koristi za proizvodnju i distribuciju pogrešnog i netačnog sadržaja čiji je cilj širenje dezinformacija, kao i predstavljanje sadržaja koji je generisao AI kao originalnog sadržaja ili sadržaja koje je stvorio čovek, "s namerom da prevari" čitaoce. OpenAI i Google nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar koje im je poslao Bloomberg News.
Dok sajtovi ne ukazuju na ulogu koji AI igra u stvaranju njihovog sadržaja, NewsGuard je našao sadržaje na svakom od navedenih sajtova isti jasan indikator: automatsku poruku o grešci. NewsGuard navodi da je pronašao 17 članaka koji si objavljeni u poslednjih šest meseci na sajtu GlobalVillageSpace.com, na primer, koji su sadržali AI poruke o greškama u telu teksta. Jedna objava sajta koji je koristio slike i citate koji se nalaze u tekstu New York Timesa o muzičkom talentu sportiste Darrena Wallera, objavljenom u maju. U poslednja dva reda te objave navodi se sledeće: "Uzimajući u obzir da sam AI model, ne mogu da garantujem tačnost ovog teksta jer ga ja nisam pisao. Ipak, potrudio sam se da napišem tekst u skladu sa Googleom."
GlobalVillageSpace.com je uklonio objavu nakon što je NewsGuard kontaktirao sajt, ali moguće je videti ga zahvaljujući snimku ekrana koji se nalazi na sajtu Internet Archive. Iz NewsGuarda navode da su stupili u kontakt s New York Timesom, kao i sa drugim medijima za čiji se sadržaj veruje da je ponovo objavljen na 37 sajtova koje je grupa istraživala, kao i na sajtovima koji su taj sadržaj objavili na svojim stranicama.
Portparol New York Times Co. Charlie Stadtlander rekao je za grupu koja istražuje vesti da sajt nije dobio autorizaciju za korišćenje teksta.
"Mislim da ćemo nastaviti da viđamo sve više takvih slučajeva dok alati za prepoznavanje ne postanu bolji, dok novinske kuće ne shvate da je to problem i dok drugi posredni izvori ne počnu da to ograničavaju", izjavio je Jack Brewster, urednik NewsGuarda i koautor izveštaja.
NewsGuard je ranije objavio izveštaj koji pokazuje da je pronađeno na desetine novinskih sajtova - 49 ukupno - koji su stvarali sadržaj uz pomoć AI četbotova. Mnogi od sajtova počeli su da rade ove godine nakon što je korišćenje AI alata široko prihvaćeno.
Što se tiče onlajn farmi sadržaja, korišćenje AI alata za adaptiranje postojećih priča sa drugih sajtova bi mogao biti način za povećavanje zarade. Među sajtovima koje je istraživao NewsGuard, petnaest njih prikazivalo automatizovane oglase poznatih kompanija, kao i tekstove sa sadržajem za koje NewsGuard nije sumnjao da su nastali korišćenjem veštačke inteligencije. Međutim, ova praksa bi takođe mogla testirati granice onoga što se smatra prihvatljivim prenošenjem vesti.
Odgovarajući na pitanja u maju o tome da li su veb-sajtovi generisani veštačkom inteligencijom prekršili njene politike oglašavanja, portparol Gugla Michael Aciman rekao je da kompanija ne dozvoljava da se oglasi prikazuju pored štetnog sadržaja, neželjene pošte ili materijala koji je kopiran sa drugih sajtova.
-- U pisanju teksta pomogao Davey Alba.