Za nama je turbulentan dan. Indija je uspela da spusti svemirsku letelicu u bilizini južnog pola Meseca, dok je iz Rusije stigla vest da je Jevgenij Prigožin, vođa Vagnerove grupe koja se u junu pobunila protiv Vladimira Putina, poginuo u avionskoj nesreći. Održan je i samit BRIKS-a na kojem su se države članice posle više od 10 godina saglasile da prošire svoj blok.
Osvanuo je i podatak da su hipotekarne stope u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) prošle nedelje porasle na najviši nivo od kraja 2000. godine, spustivši broj zahteva za kupovinu domova na najniži nivo u skoro tri decenije. Binanceov novčić blizu najnižeg nivoa cene u više od godinu. U Grčkoj i dalje bukte požari.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Tražnja za kreditima u Srbiji raste, a uslovi su sve stroži
Tražnja za kreditima u Srbiji je rasla i u drugom kvartalu, a uslovi kreditiranja su dodatno pooštreni, navodi se u izveštaju Narodne banke Srbije.
Anketa koja je sprovedena u drugoj polovini jula pokazala je da se pooštravanje standarda odnosilo na devizne kredite i najvećim delom je bilo posledica viših cena zaduživanja, piše u izveštaju, dok se dalje zaoštravanje uslova kreditiranja očekuje i u trećem kvartalu.
"Ocena banaka je da su privrednici, ukupno posmatrano, blago povećali tražnju za kreditima tokom drugog kvartala 2023, i to za kratkoročnim kreditima, najviše pod uticajem potrebe za finansiranjem obrtnih sredstava", piše u izveštaju.
U Rusiji srušen avion, Prigožin naveden kao jedan od stradalih
Jevgenij Prigožin, vođa Vagnerove plaćeničke grupe koja je u junu pokušala pobunu u Rusiji, naveden je među putnicima u privatnom avionu koji se u sredu srušio u ruskoj oblasti Tver. U avionu koji je putovao iz Moskve za Sankt Peterburg stradala su sva tri pilota i sedam putnika.
Pad aviona u kojem se nalazio Prigožin dogodio se tačno dva meseca nakon što je predvodio pobunu koja je predstavljala najveću pretnju vladavini predsednika Vladimira Putina. Putin je osudio tu pobunu kao "izdaju", ali je Prigožin uspeo da izbegne svaku odmazdu Kremlja u skladu sa sporazumom koji je obezbedio da se pobuna okonča.
Indija prva zemlja koja je sletela blizu Mesečevog južnog pola
Indija je postala prva zemlja koja je spustila svemirsku letelicu u blizini južnog pola Meseca, nakon što je pokušaj Rusije da ostvari lunarni tačdaun na istoj teritoriji propao zbog kvara na motoru.
Chandrayaan-3, indijska letelica koja je lansirana prošlog meseca, uspela je da sleti u 6.04 popodne po lokalnom vremenu (14.15 po centralnoevropskom veremenu) u sredu, nakon što se ruska Luna-25 srušila na Mesečevu površinu u nedelju. Rover po imenu Pragyan, što u prevodu znači mudrost, spreman je da počne sa analizama hemijskog sastava mesečeve površine u potrazi za vodom. Analize će obavljati u toku jednog lunarnog dana, koji je jednak 14 dana na Zemlji.
Indija je, nakon Kine, postala druga zemlja koja ima funkcionalni rover na Mesecu.
Privreda evrozone nastavlja pad, uslužni sektor počeo da štuca
Pad aktivnosti privatnog sektora u evrozoni u avgustu se ubrzao. Usluge su prestale da budu svetla tačka i pridružile su se industrijskom sektoru koji takođe beleži pad.
Fleš procena PMI indeksa pala je na 47, još više ispod praga od 50 poena koji označava granicu između rasta i pada aktivnosti. Ovako negativan rezultat nije očekivao ni jedan ekonomista kog je Bloomberg anketirao. Uslužni sektor beleži prvi pad od kraja 2022, a za ovaj sektor se očekivao nastavak rasta aktivnosti.
Podaci su bili naročito loši u Nemačkoj, gde je ukupna privredna aktivnost opala najbržim tempom od prvog talasa pandemije koji je maja 2020. bacio ekonomiju na kolena. Francuska je prijavila treći mesečni pad proizvodnje, dok je ostatak evrozone beležio manje padove.
Sledi…
U Johanesburgu se završava trodnevni godišnji samit grupe BRIKS koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Bivši predsednik SAD Donald Trump pojaviće se pred sudom po optužnici za izbornu prevaru. U Kijevu se obeležava Dan nezavisnosti Ukrajine.
U Vajomingu, u Jackson Holu, počinje ekonomski simpozijum na kojem učestvuju centralni bankari, ministri finansija, akademici i učesnici na finansijskim tržištima iz celog sveta. Komentari i govori centralnih bankara i drugih uticajnih zvaničnika mogu stvoriti značajnu volatilnost tržišta. U petak se očekuje govor predsednika Feda Jeromea Powella.