Dve nedelje pošto je 15 kompanija primilo obaveštenja o poništenju registracija kompanija pošto su navodno prekršile ustav Kosova, kompanije i dalje nemaju rešen status, a nove zabrane doprinose rastu tenzija u odnosima Beograda i Prištine.
"Ovih 15 privrednih društava poseduje dokumentaciju vlasnika ili ovlašćenih zastupnika koja je neustavnog sadržaja i to: Peć, Republika Srbija; Peć, SRB; Gnjilane, Srbija; Priština, Srbija; Đakovica, Republika Srbija, Kosovska Mitrovica, Republika Srbija, itd.", stoji u saopštenju Agencije za registraciju biznisa (ARBK) koje je prenelo Ministarstvo industrije, privrede i trgovine Kosova 8. avgusta.
Naime, vlasti u Prištini kao neustavno vide navođenje "Republike Srbije" posle gradova u dotičnim dokumentima. Zbog toga su dozvole oduzete kompaniji MTS d.o.o, ćerki kompaniji Telekoma Srbija, ali i preduzećima Bomek, Lensia (ranije poznata kao EPOXY SB- BODEN L.L.C), Map, Ndertimi FI 6285 92 AD, The Business Club L.L.C, Lirian cars L.L.C, Bus Software, Globosos, Agency S&E, Devolli Group, Vitaland LL.C, Beyond, Elba Partners L.L.C i Pite Katuni.
Opširnije
Ambasador SAD kaže da se razgovara o slučaju dozvole za MTS
Američki ambasador na Kosovu Jeffrey Hovenier upozorio je Prištinu da treba da bude oprezna kada je u pitanju oduzimanje licenci za rad.
17.08.2023
Telekom demantovao da je prekršio prištinske propise
Kompletna dokumentacija je u potpunosti u skladu sa propisima Prištine, kažu iz kompanije.
11.08.2023
Prištinski mediji: Kosovske vlasti zabranile uvoz iz Srbije
Pisanje dolazi nakon hapšenja trojice kosovskih policajaca.
14.06.2023
EU uvodi političke i finansijske mere Prištini jer Kurti nije otklonio uzroke krize
Evropska unija uvodi negativne političke i finansijske mere Kosovu.
14.06.2023
Odgovor pogođenih kompanija
Iz Telekoma Srbija, kompanije u okviru čije grupacije se nalazi i Bloomberg Adria, navode da osećaju pritisak vlasti u Prištini već neko vreme. "Od kad je Kurtijeva administracija došla na vlast, dolazi do pritiska i na nas kao kompaniju, jer očigledno plan te administracije je da što više srpskih kompanija i što više Srba otvoreno kažemo, napusti Kosovo i Metohiju", kaže za Bloomberg Adriju Vladimir Lučić, generalni direktor Telekoma Srbija, vlasnika MTS-a.
"Kad odete u taj prištinski APR, vi ćete videti da smo mi registrovani potpuno pod njihovim propisima. Naša odgovorna lica su registrovana njihovom prištinskom ličnom kartom, i registracija je potpuno urađena kako treba, naglašava Lučić. On napominje da je čak taksativno navedeno da je MTS na Kosovu i Metohiji osnovan pod okriljem Briselskog sporazuma i dodaje da u registru ni nema pasoša bilo kog ovlašćenog lica MTS-a.
"Tražili smo im po zakonu dopisom da nam dostave tačno gde oni vide pasoš nekog od naših odgovornih lica. Međutim, nismo dobili dosad odgovor" dodao je on i napomenuo da će MTS podneti žalbu na odluku uskoro.
Lučić je dodao da se Telekom Srbija žalio i ambasadorima u Prištini, i u Beogradu, i u Briselu zato što Evropska unija nadgleda sprovođenje briselskog sporazuma te da su do sada od nekih ambasada dobijali dobre savete.
"Očekujem da oni donesu jedinu moguću odluku, a to je da ponište to prvo rešenje. Ukoliko to ne urade, nama ostaje drugi pravni lek koji je uradio Klan Kosova, a to je da sudski tražimo privremenu meru suspenzije te odluke jer se jednom pravnom licu već kao nama pravi nenadoknadiva šteta", dodao je Lučić.
Američki ambasador na Kosovu Jeffrey Hovenier upozorio je ove nedelje Prištinu da treba da bude oprezna kada je u pitanju oduzimanje licenci za rad i naveo da su u toku razgovori oko rešenja situacije sa dozvolom srpskom telekomunikacionom operateru MTS.
Žalbu najavljuju i iz Devolli Groupa.
Govoreći o najnovijem potezu vlasti u Prištini, iz Devolli Groupa, jedne od kompanija u vlasništvu biznismena Blerima Devollija (pored Vitalanda i Globososa), navode za Bloomberg Adriju da im nije jasno zašto je ministarstvo saopštilo "tu jednostranu, ilegalnu i arbitrarnu" odluku.
"Mislimo da ministarstvo preduzima ove mere samo iz razloga da skrene pažnju javnosti sa skandala u vladi o kojima pišu mediji", pišu iz kompanije u odgovoru na imejl Bloomberg Adrije. "Pored toga, ubeđeni smo da je ministarstvo samo po sebi svesno da su njihovi potezi nelegalni i da će biti poništeni od strane suda."
Niz političkih afera pogodio je političku javnost u Prištini u skorije vreme. Između ostalog, odbornik Pokreta samoopredeljenje Besnik Mujeci uhapšen je u Albaniji zbog sumnji da je trgovao drogom.
Iz Devollija dodaju da jednostrani potezi ministarstva stvaraju nesigurno investicionu atmosferu i da tako štete lokalnoj privredi. "Ovi potezi vlade otežavaju stvaranje novih radnih mesta i poboljšanje blagostanja građana", navode.
Devolli Group, Vitaland i Globosos planiraju da se žale na odluku ministarstva. Žalba će biti upućena Komisiji za žalbe, koja je pod istim ministarstvom koje je donelo odluku o povlačenjima licenci, dodaju iz kompanija uz izražavanje bojazni da postoji mogućnost da komisija neće poštovati zakon. Ukoliko žalba bude odbijena, Devollijeve kompanije će se žaliti sudu gde su sigurni da mogu da dobiju spor.
Zabrane zbog navodnog kršenja ustava počele su kada je opozicionoj televiziji Klan Kosova oduzeta dozvola za rad jer je u registracionim dokumentima pisalo "Peć, Srbija". Posle žalbi Privrednom sudu u Prištini, 3. avgusta odloženo je izvršenje odluke ministarstva.
Lučić upravo pokušaj zatvaranja Klana Kosova vidi kao drugi razlog za ukidanje licenci - jer tako vlasti u Prištini ne gase samo opozicioni medij već i druge kompanije.
Redakcija Bloomberg Adrije nije dobila odgovore na upite od Ministarstva industrije, preduzetništva i trgovine Kosova, Agencije za registraciju biznisa, kao i AmChama u Prištini posle tri pokušaja kontakta tokom jučerašnjeg i današnjeg dana do objave ovog teksta. Iz Regulatornog tela za elektronske i poštanske komunikacije Kosova (ARKEP) naveli su da nisu nadležni za ovaj slučaj.
Priznavanje dokumenata
Priznavanje međusobnih dokumenata Beograda i Prištine politički je aktuelna tema već neko vreme. Prošle godine, dve strane postigle su dogovor uz posredovanje Evropske unije u okviru kog je Srbija ukinula dokumenta za ulazak/izlazak za nosioce kosovskih ličnih dokumenata, a Priština se složila da ih ne uvodi za nosioce srpske lične karte.
Kako je izvestio portal Kosovo Online, vlasti u Prištini zabranile su u junu ulazak vozila sa srpskim tablicama na Kosovo i Metohiju posle hapšenja trojice pripadnika kosovske policije u Srbiji. Oni se terete da su počinili krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje i promet oružja i eksploziva, a u međuvremenu im je dozvoljeno da se brane sa slobode.
Prošle godine, registarske tablice takođe su bile aktuelna tema pošto su vlasti u Prištini insistirale da svi Srbi na Kosovu i Metohiji preregistruju svoje tablice sa srpskih na tablice RKS. Posle toga, postignut je dogovor u okviru kog je Srbija pristala da prestane sa izdavanjem tablica sa oznakom KM, a Priština se obavezala da neće izdavati kazne zbog registarskih tablica.
Bloomberg Adria je nastala kao regionalna saradnja Bloomberg Media i Mtel Swiss. Mtel Swiss je deo grupe Telekoma Srbije.