Pošto je jaka oluja pogodila Sloveniju i Hrvatsku, slične vremenske neprilike stigle su i u Srbiju, kao što je i upozorio Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) u sredu. Građani su prijavljivali da je u pojedinim mestima palo drveće kao i da je nestajala struja, a Aerodrom "Nikola Tesla" zatvoren je iz predostrožnosti nešto pre 21 časa.
Prvi udari jakog vetra i grmljavine stigli su sredu uveče, a teške vremenske prilike trebalo bi da traju do 22. jula.
Građani su u Novom Sadu prijavljivali materijalnu štetu, u pojedinim delovima grada nestalo je struje i vode, javlja Beta. Nestanak struje prijavili su i građani Sremskih Karlovaca kao i neki u delovima Beograda. Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije drveća koje je palo, kao i snimci jake kiše.
Opširnije
Poplave u Srbiji odnele most, vanredna situacija u 42 mesta
Pripadnici MUP-a nakon obilnih padavina tokom noći evakuisali su 75 osoba iz poplavljenih područja.
16.06.2023
Klimatolog: Ne deluje da će biti poplava kao 2014, ali oprez
Na Savi kod Šapca vodostaj će u petak prevazići granicu redovne odbrane od poplava, upozorio je RHMZ.
18.05.2023
Pred Evropom još jedan neobično topao mesec i spas za gas
Očekuje se da će vreme širom Evrope biti toplije nego obično tokom većeg dela februara nakon naleta hladnoće sledeće nedelje.
02.02.2023
Kako je saopštila Air Serbia, aerodrom u Beogradu privremeno je zatvoren zbog oluje, zbog čega je moguće da će doći do preusmeravanja pojedinih letova na alternativne aerodrome, kašnjenja, potencijalno i otkazivanja pojedinih letova koji su planirani tokom večeri i noći.
Pored toga, pre poletanja večerašnjeg leta nacionalnog avio-prevoznika između Beograda i Krakova, tokom taksiranja, usled lošeg vremena i snažnog leđnog vetra, posledično su se uključili protivpožarni indikatori na oba motora na avionu. Preventivno su se aktivirale boce za gašenje požara, saopštili su iz kompanije. "Izvršene su neophodne provere, posada je sprovela sve neophodne aktivnosti u skladu sa procedurama, a bezbednost putnika ni u jednom trenutku nije bila ugrožena. O nastavku leta biće naknadno odlučeno", dodali su.
"Oblast od Alpa, preko zapadnog Balkana i Srbije do regiona Karpata od danas (19.07.) do subote uveče (22.07.) očekuje jaka grmljavinska aktivnost," navodi se u upozorenju. "Razvoji superćelijskih oblaka lokalno će biti veoma snažni i brzopokretni (premeštaće se sa zapada-severozapada ka istoku) uz pojavu krupnog grada (> 5 cm u prečniku) i uz kratkotrajno olujne (> 24 m/s), izolovano i orkanske (> 28 m/s) udare vetra u zoni najintenzivnijih oblaka", dodaju iz RHMZ.
Superćelijske oluje smatraju se retkim tipom oluje, ali zato veoma često uzrokuju teške vremenske uslove poput razornog vetra, grada i tornada, navode iz Nacionalne službe za vremenske uslove SAD. One su posebne po tome što što sadrže dubok i postojan rotirajući uzlazni vazdušni mlaz koji se naziva mezociklon - koji uglavnom ima oko tri do 10 metara u prečniku.
Iz RHMZ dodaju da je tačnu lokaciju inicijacije, premeštanja i jačine samih nepogoda unapred teško odrediti. "Danas (19.07.) je najveći rizik od pojave nepogoda u večernjim satima i u toku noći, najpre u zapadnoj Srbiji i u Vojvodini. Za konkretne lokacije izdavaćemo hitna upozorenja na grmljavinske nepogode jedan do dva časa unapred", navode.
Kako prenose lokalni mediji, dve osobe su stradale u nevremenu u Zagrebu pošto je u gradu bio jak vetar koji je lomio grane.
(Ažurirano detaljima o početku oluje u Srbiji kroz ceo tekst.)