Francuska vlada je saopštila da je situacija na ulicama širom zemlje u petoj noći nemira nakon što je policajac ubio tinejdžera u predgrađu severozapadno od Pariza, počela da se smiruje.
Policija je tokom noći uhapsila 719 ljudi, a noć pre toga broj uhapšenih bio je veći od 1.300. Vlada je rasporedila 45.000 policajaca širom zemlje s ciljem da se obuzda nasilje, koje je rezultiralo pljačkom prodavnica i oštećenim zgradama.
Iako je ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin na Twitteru pisao o "mirnijoj noći", izveštaji koji opisuju sukobe u Marseju, paljenje automobila i upad u kuću gradonačelnika naselja nadomak francuske prestonice ukazuju da kriza nije završena. Vlasti istražuju napad, nazivajući ga "pokušajem ubistva". Gradonačelnikov partner i dvoje male dece pobegli su iz kuće kroz sporedna vrata, rekao je u nedelju javni tužilac Stephane Hardouin.
Opširnije
Macron odlaže posetu Nemačkoj zbog nemira u Francuskoj
Francuski predsednik Emmanuel Macron odložio je dugoočekivani put u Nemačku zbog nasilnih nemira u svojoj zemlji.
01.07.2023
Ovo su francuski gradovi koji su pogođeni protestima zbog ubistva tinejdžera
Nasilje na ulicama zbog policijskog ubistva tinejdžera u predgrađu Pariza proširilo se širom zemlje.
30.06.2023
Francuski sindikati i novi štrajkovi protiv reforme penzionog sistema
Francuski sindikati organizuju nove štrajkove protiv reforme penzionog sistema koju sprovodi Emmanuel Macron.
06.06.2023
Nakon Španije, i inflacija u Francuskoj usporila više od očekivanog
Francuska inflacija se smanjila više nego što se očekivalo, dostigavši najniži nivo u godini.
31.05.2023
Nemiri predstavljaju politički rizik za francuskog predsednika Emmanuela Macrona, koji je otkazao državnu posetu Nemačkoj zakazanu za nedelju kako bi se izborio sa situacijom u zemlji. Ranije ove nedelje, Makron je pozvao roditelje i društvene mreže da pomognu da se okonča nasilje.
Ekonomski troškovi rastu
Ekonomski troškovi koje uzrokuju demonstracije rastu. Ministar finansija Bruno Le Maire rekao je u subotu da je prethodne noći napadnuto i opljačkano oko 10 tržnih centara, više od 200 supermarketa, 250 duvanskih prodavnica i 250 prodavnica.
"Na meti su sve vrste preduzeća, posebno one sa vrednom robom", rekao je za France Info Jean-Luc Chauvin, šef Privredne komore Eks en Provansa. Prema prvim procenama osiguravača, šteta iznosi više od 100 miliona evra (109 miliona dolara), što je broj koji će se nesumnjivo povećati, rekao je on.
Modna marka Celine u vlasništvu LVMH otkazala je reviju u Parizu na kojoj je u nedelju trebalo da predstavi kolekciju muške odeće, a vlasti su otkazale kulturne događaje poput koncerata u nekim regionima kako bi sprečile javna okupljanja.
Sahrana 17-godišnjeg Nahela, dečaka severnoafričkog porekla, održana je u subotu u džamiji u predgrađu Pariza, javila je agencija France-Presse. Nemiri, koji se porede sa reakcijom na ubistvo Georgea Floyda 2020. godine u SAD, za Francusku prerastaju u trenutak obračunavanja.
Policijska praksa u Francuskoj
Nahelova sahrana održana je u Nanteru, gde je ubijen iz neposredne blizine u automobilu. Na snimku objavljenom na društvenim mrežama vide se dva policajca kako se naginju u vozilo, a jedan od njih puca dok se vozač udaljava. Vlasti nisu objavile Nahelovo prezime.
Policajac koji je pucao na Nahela optužen je za ubistvo i nalazi se u istražnom zatvoru. Pascal Prache, tužilac iz Nantera, rekao je u četvrtak da u ovom slučaju zakonski uslovi za upotrebu oružja nisu ispunjeni.
Laurent-Franck Lienard, advokat policajca, rekao je radiju Evropa 1 da je policajac bio uveren da treba da puca.
Nahelova majka, identifikovana samo kao Mounia, rekla je u intervjuu za France 5 da ne krivi policiju. "Krivim jednu osobu, onu koja je oduzela život mom sinu", izjavila je. "Video je arapsko lice, malo dete. Hteo je da mu oduzme život."
Nemiri u Francuskoj datiraju iz 2005. godine kada su višenedeljni neredi usledili nakon smrti dva dečaka u trafostanici nakon policijske potere. To je stavilo fokus na praksu francuske policije, kao i na tenzije koje već dugo traju u siromašnijim predgrađima zemlje.
Francuska vlada je 2005. godine proglasila vanredno stanje koje je trajalo skoro dva meseca.
Dok je Macron za sada izbegavao taj korak, vlasti su u petak naredile otkazivanje određenih događaja i skupova.
Nemiri su posebno zabrinjavajući za francusku vladu, koja se već suočila sa višemesečnim protestima zbog nepopularnog zakona o penzionoj reformi, zbog kojeg je čak 1,28 miliona ljudi protestovalo u martu. Protesti su okončani u maju pošto su francuski sindikati priznali da nisu uspeli da primoraju Macrona da odstupi.
(Tekst ažuruiran podacima o broju uhapšenih u drugom pasusu, sukobima u Marseju u trećem pasusu i ekonomskim troškovima u petom, šestom, sedmom i osmom pasusu.)
- U pisanju pomogli William Horobin, Ania Nussbaum i Richard Bravo.