Iako se u opasne turističke poduhvate obično upuštaju veoma bogati pojedinci, troškove spasavanja u slučaju katastrofa najčešće snose poreski obveznici.
Podmornicu Titan, koja je potonula na olupine Titanika, nekoliko dana su tražili mnogi brodovi i avioni više zemalja. Ko će platiti troškove spasavanja, pitaju se u tekstu CNN-a. Operacijom je rukovodila obalska straža Sjedinjenih Američkih Država (SAD), uz pomoć spasilaca i vojnih plovila iz Kanade i Francuske.
Kao što je poznato, svih pet putnika poginulo je u nesreći podmornice Titan kompanije OceanGate, a svaki od njih platio je po četvrt miliona dolara da zaroni do olupine Titanika, na dubinu od 3.800 metara. Posle nekoliko dana potrage, automatizovano podvodno vozilo pronašlo je olupinu podmornice, očigledno uništenu pod pritiskom implozije.
Opširnije
Nemoralno kripto-klađenje o potonuloj podmornici šokiralo svet
Kockari na decentralizovanoj platformi Polymarket uložili su desetine hiljada dolara u slučaj izgubljene podmornice.
23.06.2023
Petoricu poginulih u Titanu vezivala ljubav prema istraživanju
Britanski istraživač. Otac i sin. Avanturistički izvršni direktor. I francuski pilot poznat kao Gospodnin Titanik.
23.06.2023
Posada Titana poginula nakon implozije podmornice
Pet članova posade u nestaloj podmornici koja je krenula ka Titaniku preminula je nakon "katastrofalne implozije" njihovog broda.
23.06.2023
Cena spasavanja u milionima
Kako navodi CNN, američka vlast nije javno govorila o ceni petodnevne potrage, koja je uključivala i specijalne vojne letelice za otkrivanje podmornica, ali stručnjaci procenjuju da se visina troška kreće u milionima.
"U takozvanim ekstremnim turističkim katastrofama, finansijske troškove spasavanja i oporavka često snose službe hitne pomoći ili dobrotvorne organizacije zadužene za pomoć ljudima", rekao je za pomenuti medij Philip Stone, direktor Instituta za istraživanje mračnog turizma (engl. Institute for Dark Tourism Research) na Univerzitetu Central Lancashire. Mračni turizam je termin koji se odnosi na posete mestima gde su se dogodile nesreće ili su na drugi način povezane sa smrću.
"Životi su vredni spasavanja"
U slučaju velikih spasilačkih operacija, kao što je katastrofa podmornice Titan, "koja će koštati milione dolara", poreski obveznici će na kraju platiti račun, rekao je on. "Vlast ima dužnost da zaštiti živote, i uprkos ludilu nekih pojedinaca koji rone da vide Titanik na neregulisanom brodu, ti životi su vredni spasavanja", dodao je Stoun.
U SAD, ni obalska straža ni služba zadužena za nacionalne parkove ne naplaćuju ljudima naknadu za spasavanje. Jedan od razloga je taj da, u situaciji kada je pitanje života ili smrti, zabrinutost u vezi sa potencijalnim troškovima spasavanja ne bi uticala na odluku da se pozove pomoć, rekao je penzionisani pripadnik obalske straže Peter Boynton u izjavi za Insider.