Uprkos usporavanju inflacije u evrozoni, zvaničnici Evropske centralne banke (EBC) i dalje se više zalažu za nastavak kampanje podizanja kamatnih stopa nego da naprave pauzu. Međutim, Narodna banka Srbije (NBS) odlučila je, još u maju, da ne prati njihov tempo, a analitičari smatraju da će i današnja odluka biti ista.
Izašli su i novi podaci o tome kako su Kina i Amerika trgovale sa svetom, a jedan od podataka pokazao je da SAD beleži najveći trgovinski deficit u poslednjih šest meseci. Ako ostanemo na američkom polju, važno je izdvojiti i to da ova zemlja ulaže 52 milijarde dolara u program za proizvodnju čipova.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
NBS barem do avgusta neće menjati stope
NBS na današnjem sastanku neće promeniti referentnu kamatnu stopu, a ni jul ne bi trebalo da donese promenu, smatraju ekonomisti.
Većina (14 od 18) ekonomista koje je anketirao Bloomberg smatra da će NBS na sednici Izvršnog odbora ponovo odlučiti da kamatnu stopu ostavi na šest odsto. Preostalih četvoro anketiranih ekonomista očekuje da bi NBS mogla da cene zaduživanja podigne za 25 baznih poena.
Što se tiče sastanka u julu, situacija je gotovo identična, sa tom razlikom što podizanje od četvrtine procentnog poena očekuje jedan ekonomista više pa je stanje 13:5 u korist još jednog pauziranja u zatezanju monetarne politike.
Vlada diže ruke od promene forme javnih preduzeća, zasad
Predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije nije bio dugog daha jer je nedugo nakon što je taj potez najavila premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar privrede Rade Basta Vladi Srbije predložio njegovo povlačenje iz skupštinske procedure.
Ovim predlogom se, između ostalog, predviđa da će određena javna preduzeća promeniti pravnu formu i od sada poslovati ili kao društva sa ograničenom odgovornošću ili kao akcionarska društva sa državom kao jedinim vlasnikom.
Sama promena pravne forme ne menja suštinu poslovnog funkcionisanja kompanija, stav je sagovornika Bloomberg Adrije, koji u isti glas tvrde da je tajna uspešnosti u dobrim upravljačkim praksama.
Zvaničnici ECB zagovaraju pooštravanje uprkos usporavanju inflacije
Zvaničnici Evropske centralne banke (ECB) ponovo su pozvali na dalje podizanje kamatnih stopa, ponovivši da je potrebno dodatno usporavanje inflacije, pošto je sve više znakova slabosti u ekonomiji evrozone.
Šef holandske centralne banke Klaas Knot izjavio je da još nije uveren da je dosadašnje pooštravanje dovoljno, rekavši poslanicima u Holandiji u sredu da bi "inflacija mogla da ostane previsoka dugo i da će biti neophodna dalja povećanja kamatnih stopa".
Irski bankar Gabriel Makhlouf rekao je da je potrebno više rada na monetarnoj politici gledano na kraći rok, dok je članica Izvršnog odbora ECB Isabel Schnabel rekla da ima još toga što ECB treba da uradi. Koliko će tačno to biti, zavisiće od pristiglih podataka, bankarka je rekla za belgijski list De Tijd.
I Amerika i Kina beleže pad izvoza
Američki trgovinski deficit se u aprilu povećao na najviši nivo u poslednjih šest meseci kako je uvoz porastao, a izvoz opao.
Manjak u trgovini robom i uslugama porastao je za 14 milijardi dolara, ili 23 odsto u odnosu na mesec ranije, na 74,6 milijardi dolara, pokazali su podaci Ministarstva trgovine u sredu. Iznosi nisu prilagođeni inflaciji.
Izvoz Kine je u maju prvi put u poslednja tri meseca zabeležio pad, što povećava rizike u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji dok potražnja širom sveta slabi. Službeni podaci koji su objavljeni u sredu pokazuju da je izvoz smanjen za 7,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Sledi…
U Vašingtonu će predsednik SAD Joe Biden primiti britanskog premijera Rishija Sunaka, dok nemački kancelar Olaf Scholz boravi u poseti Italiji. Predsednica Indije Droupadi Murmu nastaviće posetu Srbiji sastankom sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, a tom prilikom biće održan i srpsko-indijski poslovni forum.
NBS donosi odluku o kamatnoj stopi. Na nivou evrozone biće objavljeni podaci o zaposlenosti za prvi kvartal, dok će u Americi biti objavljeni podaci o zalihama veleprodaje za april i o skladištenju prirodnog gasa. Ruska centralna banka izvestiće o deviznim rezervama.