Evropska unija je postigla dogovor sa Pfizer Inc. i BioNTech SE kojim će se smanjiti kupovina vakcina protiv kovida 19 za oko trećinu. Ranije su neke države članice rekle da ne žele da plate nove isporuke zbog prevelike ponude vakcina nakon što je pandemija počela da jenjava.
Izmenjeni ugovor o isporuci uzima u obzir to da je epidemiološka situacija poboljšana, dok i dalje daje građanima pristup najnovijoj dostupnoj verziji vakcine ukoliko se pojave nove varijante koje izazivaju zabrinutost, objavila je u petak Evropska komisija, izvršna ruka EU koju čini 27 zemalja.
Dogovor predviđa da će se količina doza koje države članice EU kupuju smanjiti, saopštila je komisija. Smanjenje obima biće oko 35 odsto, kažu dve osobe upućene u tu temu, koje su govorile pod uslovom da ostanu anonimne.
Opširnije
Pfizer kupuje proizvođača lekova protiv raka za 43 milijarde dolara
Kompanija Pfizer pristala je da kupi proizvođača lekova protiv raka Seagen za 43 milijarde dolara.
13.03.2023
Pfizer pod istragom u Italiji zbog navodnog skrivanja profita
Istražitelji misle da je Pfizer prebacio profit na svoje kompanije u SAD i Holandiji.
27.10.2022
Pfizer kupuje Global Blood Therapeutics za 5,4 milijarde dolara
Pfizer je pristao da kupi Global Blood Therapeutics, proizvođača leka protiv bolesti srpastih ćelija, a akvizicija je vredna 5,4 milijarde dolara.
08.08.2022
Nakon plaćanja naknade, prvobitno ugovorene doze smatraće se neobaveznim porudžbinama, a vreme u kojem će zemlje moći da preuzmu vakcine biće produženo na četiri godine od sada, saopštila je komisija.
"Izmenjeni sporazum odražava posvećenost kompanija da rade zajedno kako bi se pomoglo u rešavanju tekućih potreba javnog zdravlja, uz poštovanje principa prvobitnog sporazuma", rekao je Pfizer u zasebnom saopštenju.
Od 900 miliona početnih doza na koje se EU obavezala u prethodnom sporazumu iz 2021. godine, 450 miliona doza treba da bude isporučeno 2023. U martu su ministri zdravlja Bugarske, Poljske, Litvanije i Mađarske objavili zajedničko pismo tražeći od komisije da pregovara sa Pfizerom posebno o plaćanjima za neisporuku, pri čemu su znatno smanjili broj ugovorenih doza.
Od marta ove godine, Svetska zdravstvena organizacija preporučuje vakcinaciju i buster doze generalno kao način prevencije kovida i postakutnih stanja. Ipak, sa završetkom vanredne situacije, na mnogim mestima se bliži kraj besplatnim, vladinim buster dozama vakcinama za sve, što bi moglo da doprinese smanjenju upotrebe.