Na more će se iz Srbije stizati brže, ali očigledno s plićim novčanikom, ako se postojeća tendencija u domenu plata nastavi. A ukoliko vas novac za letovanje ne brine, možda će vas zanimati zašto pet zvezdica sa kojima vas dočeka neki hotel na primorju možda ne znače isto što i pet zvezdica u Beogradu. U nastavku donosimo ključne stvari koje treba da znate danas.
Brže do grčkog mora
Srpski vozači će od ovog leta moći da prolaze kroz naplatne rampe u Severnoj Makedoniji bez zaustavljanja - putarine će plaćati samo jednim TAG-om, bez bilo kakvog dodatnog uređaja ili kartice.
Jedinstveni sistem elektronske naplate putarine, namenjen građanima Srbije, Severne Makedonije i Albanije u okviru inicijative "Otvoreni Balkan", trebalo bi da bude u funkciji od juna, bar kada je reč o Srbiji i Severnoj Makedoniji.
"Blizu smo dogovora oko toga sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom", nagovestio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Srpske plate još tanje
Prosečna neto plata u martu je iznosila 85.485 dinara, objavio je Republički zavod za statistiku. Ovo je peti uzastopni realni pad, izuzev januara, kada je zbog decembarskih bonusa imala blagi rast.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečne bruto i neto zarade za mart 2023. nominalno su veće za 14,5 odsto, a realno manje za 1,5 procenata.
Medijalna neto zarada za mart iznosila je 64.363 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
Hoće li gas otići u minus?
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu, što je niža cena od one po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
Ovog leta bi cene za gas u Evropi na neko vreme mogle da zađu i u negativno područje, odnosno da padnu ispod nule ako u međuvremenu ne dođe do povećanja potražnje u vreme mnogo većih količina na tržištu od potrebnih.
Drugim rečima, proizvođači bi praktično plaćali nekome da preuzme njihov gas, a da to nije nemoguće, procenjuju trgovci na godišnjem međunarodnom energetskom sajmu u nemačkom Esenu.
Cena bitcoina bi lako mogla da ponovo zaigra
Najvrednija kriptovaluta, dobro poznata po svojoj volatilnosti, već neko vreme ne odudara previše od 27.000 dolara. Volumen trgovanja takođe je mlak.
"Obim trgovanja kriptovaluta je u padu od druge polovine prošle godine", podsetio je Strahinja Savić, šef analitike u FRNT-ju, platformi za kriptovalute koja je fokusirana na institucionalne klijente.
Kako je naveo, smanjen obim trgovine može da doprinese volatilnosti. "Kada imate dnevni obim trgovine BTC/USD na Bitfinexu koji redovno pada ispod 20 miliona dolara, trgovci očekuju da volatilnost može da se relativno brzo vrati, jer je tržište tanko i manja količina kupljenog ili prodatog bitcoina može da pomeri cenu", rekao je Savić.
Sledi...
Republički zavod za statistiku objaviće u petak podatke o prosečnim cenama spoljne trgovine za period od januara do marta.
Sjedinjene Američke Države izvestiće o prihodima potrošača i njihovom raspoloženju. Australija će izbaciti statistiku o maloprodaji, Japan o inflaciji, Meksiko o bruto domaćem proizvodu, a Singapur o industrijskoj proizvodnji.
Na našem portalu moći ćete da čitate o luksuznim hotelima u Srbiji i tome zašto pet zvezdica u Beogradu i na nekom drugom kraju sveta - nije isto.