Mitsotakis odnosi najviše glasova, ali neće moći samostalno da formira vladu, u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nastavlja se rasprava o dugu, a evropskim kompanijama može doći glave jačanje zajedničke valute. U nastavku je pet stvari koje treba da znate danas.
Izbori u Grčkoj
Stranka grčkog premijera Kyriakosa Mitsotakisa gotovo izvesno dobija najveći broj glasova na parlamentarnim izborima održanim poslednjeg dana sedmice za nama, ali to neće biti dovoljno za samostalno formiranje vlade, što otvara put ka ponovljenim izborima u julu.
Mitsotakisova partija desnog centra Nova demokratija dobila je nešto više od 41 odsto glasova sa oko polovinom prebrojanih glasova u nedelju uveče, što je nadmašilo očekivanja. Podrška levičarskoj partiji Syriza bivšeg premijera Alexisa Tsiprasa bila je oko 20 odsto.
Tri vodeće stranke imaće desetak dana za pokušaj sklapanja koalicije, ali vođe najvećih stranaka su odbacivale takvu mogućnost. Mitsotakis je isticao da želi jednostranačku vladu.
Ovi izbori su prvi put održani po proporcionalnom sistemu, što znači da je potrebna podrška od oko 48 odsto za samostalno formiranje vlade.
I dalje bez konačne odluke o američkom dugu
Nastavljaju se pregovori o ograničenju duga SAD, a u ponedeljak se tim povodom sastaju predsednik Joe Biden i predsedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy, izvestio je Bloomberg.
Lider republikanaca je već rekao da su on i predsednik imali produktivan razgovor u nedelju, što je povratilo nadu u optimističan ishod pregovora koji već danima osciliraju od napretka do sloma. McCarthy je prethodno izjavio da je teško očekivati pomake po pitanju duga dok je predsednik u inostranstvu, misleći na Bidenov odlazak u Japan na sastanak Grupe Sedam.
Vremena za konačnu odluku o gornjoj granici duga ponestaje, a ministarka finansija Janet Yellen je podsetila da bez dogovora do prvog juna država neće biti u mogućnosti da izvrši svoje obaveze.
Evropske kompanije će verovatno zaboleti jak evro
Ispod fasade dobrih najnovijih poslovnih rezultata evropskih kompanija - štaviše i iznad očekivanja - pojavljuju se određene napukline koje ponajviše osećaju izvoznici zbog sve jačeg evra u odnosu na dolar.
Prognoze govore da će vrednost evra, švajcarskog franka i funte rasti u odnosu na dolar, što može stvoriti probleme za akcije kompanija iz indeksa Stoxx Europe 600, koje se za gotovo trećinu svoje prodaje oslanjaju na Severnu Ameriku.
Dosad se učinci snaženja evra od čak 13 odsto u odnosu na dolar od septembra prošle godine ne osećaju previše, ali ako se zagrebe malo dublje, postaje vidljivo da kompanije poput velikih izvoznika kao što su Bayer ili Roche imaju razloga za zabrinutost.
NFT-jevi i mim-koini donose krupnu promenu za kripto-rudare
Erupcija mim-koina i nezamenljivih tokena (engl. non-fungible token - NFT) na Bitcoinovom blokčejnu preoblikovala je prihodovanje rudara i pokrenula pitanja o tome koliko će se preokret pokazati trajnim.
Novi softver poznat kao Ordinals otvorio je put da NFT-jevi i mim-novčići dođu na mrežu ove godine. Galaxy Digital Holdings Ltd. navodi da bi ekosistem NFT-jeva na Bitcoinovom protokolu mogao da vredi 4,5 milijardi dolara do 2025. godine, dok je oko 25.000 mim-koina prebrojano na blokčejnu otkako su se prvi put pojavili u martu.
Pomama za NFT-jevima i mim-novčićima podstakla je rekordne transakcije i neočekivane naknade za rudare koji rade na računarima koji podržavaju Bitcoin. U jednom trenutku u maju, naknade za transakcije činile su više od 40 odsto prihoda, dok inače prihodima rudara najčešće dominiraju novi, izrudareni bitcoini koje dobijaju za obezbeđivanje blokčejna.
Sledi...
U ponedeljak će biti objavljeni najnoviji statistički podaci o poverenju potrošača u evrozoni.
Član Upravnog saveta Evropske centralne banke (ECB) Robert Holzmann govoriće na konferenciji Narodne banke Austrije u Beču. Njegov kolega Boris Vujčić učestvovaće na panelu u Zagrebu. Predstavnici Federalnih rezervi (Fed) iz više ogranaka u SAD - James Bullard, Raphael Bostic i Thomas Barkin takođe će uzeti učešće u odvojenim događajima.
Kineski ministar trgovine Wang Wentao biće u poseti SAD, a održaće se i sastanak ministara spoljnih poslova Evropske unije (EU) na kojem će, između ostalog, biti reči o Zapadnom Balkanu. Posle diskusije najavljen je neformalni sastanak šefova diplomatija EU i Zapadnog Balkana na kojem će učestvovati ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.