Charles III je krunisan za kralja, okončavši svoje sedmodecenijsko čekanje u pozlaćenom spektaklu koji slavi srednjovekovne korene britanske monarhije i pokušava da je pozicionira da preživi sadašnju eru tehnoloških i društvenih promena.
Charles, koji je legalno postao kralj nakon smrti kraljice Elizabethe II u septembru, formalno je primio krunu Svetog Edvarda tokom ceremonije prožete religijom. Očekuje se da će ovaj događaj pokazati trajnu britansku meku moć dok ih posmatra oko 2.000 dostojanstvenika, duhovnih vođa i poznatih ličnosti, sa hiljadama koje će se okupiti na ulicama Londona, a milioni ljudi iz celog sveta.
Kralj je ranije danas napustio Bakingemsku palatu sa kraljicom Camillom u državnoj kočiji izgrađenoj od hrastovine vodećeg broda admirala Horatija Nelsona, HMS Victory, za Elizabethin dijamantski jubilej. Kraljevski par mahnuo je gomili koja se nalazila na londonskim ulicama pod sivim nebom i laganom kišom.
Opširnije
Krunisanje Charlesa III je izložba bogatstva kraljevske porodice
Charles III dolazi na presto gotovo 50 godina stariji nego što je to bila njegova majka kada je postala kraljica.
06.05.2023
Kraljevski događaji imaju sve manji uticaj na britanski BDP
Dodatni praznični dan zbog krunisanja kralja Charlesa III negativno će uticati na britanski bruto domaći proizvod ovog meseca.
06.05.2023
Teret ili korist? Ekonomija krunisanja kralja Charlesa
Britanski njuh za pompu i ceremoniju biće u potpunosti prikazan u subotu na krunisanju Charlesa III. Ali da li će sva ova tradicija i glamur biti blagodat ili teret za britansku ekonomiju?
06.05.2023
Uoči krunisanja kralja Charlesa policija uhapsila vođu antimonarhista
Britanska policija uhapsila je u subotu Grahama Smitha, lidera antimonarhističke organizacije Republika, uoči krunisanja kralja Charlesa III, rekao je portparol te grupe.
06.05.2023
Ovaj događaj označava prekretnicu za UK jer se prilagođava životu bez Elizabethe, koja je u velikoj meri uspela da održi podršku javnosti tokom svoje rekordne vladavine. Događaj je pažljivo koreografisan da označi novi početak monarhije, dok Britanija nastavlja da se bori sa krizom troškova života i dugotrajnim posledicama Bregzita, pandemije i rata Rusije u Ukrajini.
Krunisanje sadrži pojednostavljenu listu gostiju i skraćenu rutu parade u poređenju sa ceremonijom koja je potvrdila Elizabethinu vladavinu 1953. Ipak, mnoge tradicije su ostale, od limenih orkestara i konjske garde do 700 godina stare stolice za krunisanje i drevnu kašiku kojom će se pomazati kralj. Camilla je takođe krunisana.
Britanski premijer Rishi Sunak nazvao je krunisanje "trenutak izuzetnog nacionalnog ponosa" koji će se slaviti širom Komonvelta i šire.
"Ovo nije samo spektakl", rekao je Sunak. "To je ponosan izraz naše istorije, kulture i tradicije, živopisna demonstracija modernog karaktera naše zemlje i negovani ritual kroz koji se rađa nova era."
Krunisanje dolazi nakon perioda političkih i ekonomskih previranja u Velikoj Britaniji, koja je imala pet premijera od svoje seizmičke odluke da napusti Evropsku uniju 2016. godine, uključujući tri u protekloj godini. Opšti izbori su verovatno sledeće godine nakon 13 godina konzervativnih vlada koje su nadgledale oporavak od finansijske krize, referenduma o nezavisnosti Škotske, Bregzita i pandemije Covid-19.
Podrška zadržavanju monarhije iznosi 62 odsto, prema anketi YouGov od 2.030 Britanaca objavljenoj ove nedelje. Međutim, veća je verovatnoća da će mlađi Britanci želeti izabranog šefa države, sa samo 36 odsto mladih od 18 do 24 godine koji žele da zadrže kraljevske članove.
Kralj je takođe šef države 14 zemalja Komonvelta širom sveta, iako je istraživanje anketara Michaela Ashcrofta pokazalo da je u šest od tih nacija više glasača reklo da bi izabrali da postanu republika nego što bi podržali monarhiju ako bi bio održan referendum.
(Ažurirano vešću o krunisanju kralja.)