Ministarstvo spoljnih poslova Srbije započelo je u nedelju evakuaciju naših državljana iz Kartuma, glavnog grada Sudana. U tome im pomažu organi Ujedinjenih nacija (UN), Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i Turske, navodi se u saopštenju tog ministarstva.
"Četvoro naših državljana krenulo je konvojem UN. Konvojem UAE evakuisano je šestoro naših državljana, dok se jedan naš državljanin priključio konvoju koji je organizovala Republika Turska", saopštilo je resorno ministarstvo.
Kako su dodali, oni nastavljaju sa naporima na iznalaženju rešenja za evakuaciju preostalih državljana Srbije u Sudanu koji su izrazili želju da budu evakuisani.
Podsetimo, iz te zemlje nedavno je prebačeno diplomatsko osoblje Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Evakuaciju svojih državljana i diplomatskog osoblja počela je i Francuska, koja će, kako je navelo francusko ministarstvo spoljnih poslova, evakuisati i evropske državljane "savezničkih partnerskih zemalja", prenela je novinska agencija Beta.
Sukobi u afričkoj zemlji izbili su 15. aprila zbog spora između vojske generala Abdela Fattaha al-Burhana (defakto vođe Sudana od puča 2021. godine) i generala Mohameda Hamdana Dagala, poznatog i kao Hemetti ili Hemedti, komandanta paravojne grupe Snage za brzu podršku (engl. Rapid Support Forces - RSF).
Procenjuje se da je najmanje 413 ljudi poginulo u borbama, dok je 3.551 osoba ranjena, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.
Koja je pozadina sukoba
Kako je Bloomberg ranije pisao, sudanska vojska je dugo bila vodeći posrednik moći u zemlji. Ona je podržavala diktatora Omara al-Bashira tri decenije pre nego što ga je zbacila 2019. godine, nakon višemesečnih protesta protiv neobuzdane inflacije i državne brutalnosti. Zatim je 2021. vojska, koju je predvodio general-potpukovnik Al-Burhan, srušila tranzicionu koaliciju civilnih i vojnih ličnosti koje su vodile naciju nakon narodnog ustanka. Državni udar je izazvao nemire i smrtonosne napade snaga bezbednosti, što je uništilo nade u brzu tranziciju ka demokratiji.
Sa generalima pod skoro potpunom kontrolom, dugotrajno rivalstvo između vojske i moćne formacije RSF, koja je pomogla da se zbaci Bashir - izbilo je u prvi plan.
RSF vodi poreklo od snaga koje je podržala vlada, koje su terorisale zapadni region Sudana tokom tamošnjih borbi početkom 2000-ih, a predvodi ih nekadašnji trgovac kamilama, pomenuti Dagalo. On je pomogao u svrgavanju Bashira 2019. i postao je zamenik u Suverenom savetu, što ga je praktično učinilo drugim čovekom komande Sudana (mesto na čelu saveta uzeo je njegov sadašnji suparnik Al-Burhan). Iako nemaju vazdušne snage i tenkove, RSF je iskusna borbena formacija koja je godinama vodila protivpobunjenike i igrala je ulogu u ratu koji je predvodila Saudijska Arabija protiv Hutija u Jemenu. Moguće je da broji i do 70.000 boraca, pokazuju podaci Međunarodne krizne grupe.
Prema predloženom paktu o podeli vlasti, koji je iznela vojska, RSF (koji ima sopstvenu komandnu strukturu, bogatstvo i komercijalne interese) bio bi pripojen njima (redovnoj vojsci) i tako izgubio svoju nezavisnost. To bi bio gorak udarac za Dagala, za koga se smatra da gaji predsedničke ambicije i koji je poslednjih godina uspostavio bliske veze sa Rusijom.
Borbe su zahvatile delove Kartuma, a nasilja je bilo i u nekoliko drugih gradova širom Sudana. Obe strane su tvrdile da kontrolišu ključnu infrastrukturu poput međunarodnog aerodroma i javnog emitera. Savet bezbednosti UN pozvao je strane da prekinu neprijateljstva, a SAD, Rusija i Kina su takođe tražile prekid vatre. Dve strane su pristale na privremenu pauzu u borbama, iako se pucnjava i dalje čuje u Kartumu.