Donald Trump je prvi bivši američki predsednik koji se suočio sa krivičnim gonjenjem, pošto je u Njujorku optužen za 34 krivična dela falsifikovanja poslovnih zapisa. Tužioci kažu da je Trump sakrio bilo kakvu vezu sa isplatama porno-zvezdi Stormy Daniels 2016. godine, sa namerom da je spreči da izađe u javnost s informacijama o navodnim seksualnim aktivnostima sa Trumpom. U predmetu se tvrdi da su podaci o Trump Organizationu falsifikovani kao deo šeme za kršenje izbornih zakona. Trump negira aferu i izjasnio se da nije kriv četvrtog aprila, na dan kada je optužnica otpečaćena. Evo o čemu se radi u optužbama koje je podigao okružni tužilac Menhetna Alvin Bragg:
-
Isplata Stormy Daniels
Stormy Daniels, čije je pravo ime Stephanie Clifford, rekla je da je imala seksualni odnos sa Trumpom 2006. nakon što ga je upoznala na golf turniru slavnih ličnosti na jezeru Taho. On se oženio svojom trećom i sadašnjom suprugom Melanijom godinu dana ranije i par je dobio bebu. Početkom oktobra 2016. Washington Post je objavio snimak nastao prilikom rada na epizodi šoua "Access Hollywood", u kom je Trump izrekao nepristojne komentare o ženama. Trumpov advokat Michael Cohen, koji je tada bio zaposlen u Trumpovoj organizaciji, poslao je 130.000 dolara preko lažnog entiteta advokatu Danielsove, u zamenu za obećanje da neće pričati o svom odnosu sa Trumpom. Cohen je kasnije rekao da je uplatu izvršio po nalogu Trumpa, da bi uticao na izbore 2016. Podigao je kreditnu liniju stavivši dom kao zalog (engl. home equity line of credit - HELOC) da bi izvršio plaćanje.
-
Falsifikovanje poslovne evidencije
Cohen, koji je osuđen na tri godine zatvora nakon što se izjasnio krivim za utaju poreza i kršenje zakona o finansiranju kampanje 2018. godine, rekao je da mu je Trump nadoknadio 130.000 dolara mesečnim isplatama od 35.000 dolara 2017. godine, prve godine kada je Trump bio u Beloj kući. Optužnica protiv Trumpa, sastavljena od 34 tačke, odnosi se na te isplate, koje su evidentirane kao pravni troškovi unutar Trump Organizationa. Iako su odstupanja od propisa o knjigama i evidencijama sama po sebi prekršaji u Njujorku, mogu biti tretirana kao krivična dela kada su počinjena u cilju unapređenja drugog zločina, u ovom slučaju kršenja njujorških izbornih zakona.
-
Kršenje izbornog zakona
U kontekstu političke kampanje, novac potrošen na prećutkivanje neprijatnih informacija može se smatrati donacijom. Cohen je osuđen na saveznom sudu za kršenje regulative o kampanjama, delimično zato što je njegova isplata od 130.000 dolara Daniels premašila ono što je tada bilo zakonsko ograničenje za donaciju pojedinca političkom kandidatu - 2.700 dolara. Bragg tvrdi da je Trumpovo postupanje sa nadoknadom troškova Cohenu prekršilo izborni zakon savezne države Njujork, što stvar čini zločinom da se napravi zavera da se promoviše kandidatura nezakonitim sredstvima.