Svetska finansijska kriza 2008. zadala je probleme hiljadama indijskih radnika. Trebalo je da se pridruže još stotinama hiljada ostalih radnika u Dubaiju. Ipak, tada je svetska ekonomija zapala u probleme jer je cena nafte pala, a međunarodne finansije postale su oskudnije. Stotine građevinskih projekata širom Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) bile su u zastoju, a radnici su ostali na cedilu kod kuće, s radnim dozvolama u rukama.
Tri godine kasnije, istraživački timovi bili su raspoređeni širom Indije kako bi intervjuisali hiljade tih radnika, od kojih su mnogi uspeli doći do posla u UAE neposredno pre izbijanja krize i one koji su ostali 'kratkih rukava', a posao su dobili od iste građevinske firme. No, Indiju nikada nisu napustili.
Životi radnika krenuli su različitim putevima. Istraživači su otkrili podatak da su radnici koji su otputovali na Bliski istok zarađivali čak četiri puta više od onih koji su ostali u Indiji, što je gotovo identična razlika u platama između univerzitetski obrazovanog radnika i nepismenog radnika u Indiji.
Čak i s takvim radnim uslovima, minimalna plata u Kataru kreće se od četiri do osam puta više od one u Indiji. Slično kao i indijski radnici koji su stigli u Dubai pre dolaska svetske finansijske krize, radnici koji su dobili posao na izgradnji stadiona u Dohi su srećnici, naspram Indijaca koji su ostali kod kuće.
"To je za njih suma novca koja im menja život. To može značiti razliku između života i smrti za člana porodice koji se razboli, između početka i nezapočinjanja privatnog posla i napuštanja farme ili trajnog ostanka na farmi", rekao je Michael Clemens iz Centra za globalni razvoj, koji je vodio istraživanje o Indijancima u UAE.
Vlade u nekim zemljama priznale su mogućnost zloupotrebe radnika i uključile su se u upravljanje procesom poboljšanja radničkih prava. Na primer, bangladešku lutriju pokrenule su vlade Malezije i Bangladeša kako bi prekinule zloupotrebe pri zapošljavanju. Program je smanjio naknade za posredovanje na 400 dolara po radniku, s 3.000 do 4.000 dolara, koliko su naplaćivali privatni poslodavci.
Novi Zeland je pokrenuo poljoprivredni program rada za državljane siromašnih zemalja južnog Pacifika. Projekat je podigao prihode siromašnih porodica u Tongi, povećao broj školovane dece i životni standard Tonganaca. Studija koju su proveli istraživači Svetske banke svrstala ju je među najefikasnije razvojne politike ikad ocenjene.
Kritičari uslova u kojima rade radnici migranti, za koje se često čini da se jeftini migrantski rad u bogatim zemljama smatra izrabljivačkim i pogrešnim, prečesto gube iz vida kritično pitanje šta je tu učinjeno. Na primer, tragični izveštaji o smrti imigranata građevinskih radnika na gradilištima širom Katara. Ovi izveštaji retko razmatraju alternative koje ti radnici imaju.
Maheshwor Shreshta iz Svetske banke procenio je da je smrtnost nepalskih radnika migranata u Maleziji i zemljama Perzijskog zaliva bila 1,3 promila u protekle dve godine, a poređenja radi, stopa smrtnosti nepalskih muškaraca u Nepalu bila je 4,7 promila.
Kritika 'iskorištavanja očajnih migranata' često pretpostavlja kako se njihova odluka o migraciji temelji na dezinformacijama i prevari. Možda se čini kao dobra ideja, ali ishod će neizbežno biti užasan. No, moglo bi se tvrditi i suprotno.
Količina kritika nevladinih organizacija i stručnjaka o opasnostima migrantskog rada u zapadnim zemljama mogla bi napraviti kontraefekt i sprečiti potencijalne migrante u najsiromašnijim zemljama sveta u preduzimanju koraka koji bi im mogao drastično poboljšati životni satandard.
"Nacionalni i međunarodni mediji posvetili su značajnu pažnju broju nepalskih radnika koji umiru u inostranstvu i izrabljivačkim uslovima pod kojima rade. Taj fokus mogao bi potencijalnim migrantima dati pogrešan dojam o stopama smrtnosti", izjavio je Shresta.
U jednom terenskom eksperimentu s nepalskim radnicima, Shreshta je otkrio kako neiskusni potencijalni imigranti sedam puta precenjuju rizik od smrtnosti migracije. A mnogi su ipak hteli ići. Ako ste se suočili s njihovim izborima, velike su šanse da biste i vi otišli.