TikTok je ponovo počeo da pruža svoje usluge u SAD, nakon što je novi američki predsednik Donald Trump obećao da će odložiti sprovođenje zabrane kineske društvene mreže. Podsetimo, TikTok je u subotu uveče prestao sa radom u SAD, jer je "usvojen zakon koji ga zabranjuje", saopšteno je tada.
Bloomberg prenosi da, iako je TikTok ponovo aktivan, ostaje nejasno da li je njegova matična kompanija ByteDance u stanju - i da li uopšte želi - da obezbedi podršku SAD na vreme, kako bi izbegla trajno gašenje. Zapravo, trenutno je najvažnije pitanje da li bi takvo produženje bilo legalno, s obzirom na zakonske propise.
Novoizabrani predsednik je tokom vikenda izjavio da "neće dozvoliti da TikTok ostane u mraku", obećavajući da će potpisati izvršnu naredbu kojom se TikToku daje još 90 dana da pronađe američkog kupca, čime bi se ublažila zabrinutost za nacionalnu bezbednost.
Opširnije
TikTok prestao sa radom u SAD, prodavnice aplikacija uklonile platformu
Apple i Google su uklonili TikTok sa svojih prodavnica aplikacija u SAD, kako to zahteva zakon koji je stupio na snagu u nedelju.
19.01.2025
Trump i Xi Jinping razgovarali o TikToku pre inauguracije
"Poziv je bio veoma dobar za i Kinu i SAD", napisao je Trump u objavi na svojoj platformi Truth Social.
17.01.2025
Šta će brendovi i kreatori sadržaja bez TikToka
TikTok tvrdi da ima preko 170 miliona aktivnih korisnika u SAD
18.01.2025
Bekstvo na kineski TikTok - milion Amerikanaca u zamci cenzure
RedNote nudi brzinu i zabavu, ali krije opasnu pretnju po privatnost i slobodu govora.
16.01.2025
Apple i Google u nedelju uklonili TikTok sa svojih prodavnica aplikacija u SAD. Otprilike 170 miliona Amerikanaca aktivno koristi TikTok.
Trump, koji je u petak svojim postupkom prodrmao još jednu industriju, a to je kripto, dobio je pohvale od korisnika zbog odlaganja zabrane TikToka, ali se istovremeno suočava sa pritiskom republikanaca koji su skeptični prema radu kineske platforme. Dobar deo njih TikTok vidi kao stalnu pretnju po nacionalnu bezbednost.
Inače, Trump je na svojoj mreži Truth Social, gde se zalaže za slobodu (govora), povodom slučaja TikToka rekao da bi voleo da Sjedinjene Američke Države imaju 50 odsto vlasničke pozicije u zajedničkom preduzeću.
"Čineći ovo, čuvamo TikTok, držimo ga u dobrim rukama i dozvoljavamo mu da progovori. Bez odobrenja SAD, ne postoji TikTok. Uz naše odobrenje, vredi stotine milijardi dolara - možda biliona", naveo je.
"Ako puna kineska kontrola nad TikTokom predstavlja bezbednosni rizik, ni delimična kontrola neće biti bolja", rekao je Brock Silvers, generalni direktor privatne investicione kompanije Kaiyuan Capital, nazivajući radost zbog odlaganja zabrane aplikacije "preuranjenom".
"Čini se, verovatno, da će nakon predstojećeg proširenja TikTok biti pod većinskom kontrolom SAD - ili neće funkcionisati tu", dodao je.
Ostaje da se vidi kakve će biti reakcije Pekinga i ByteDancea, ali je jasno da bi mogle imati uticaj ne samo na najpopularniju svetsku društvenu mrežu već i na kineske kompanije poput Temua i Alibabe, koje veoma uspešno posluju u SAD. Podsetimo, Peking i ByteDance su razmišljali o nizu opcija za očuvanje TikToka u SAD, a jedna od njih je da mogući kupac bude Elon Musk, inače bliski saradnik Donalda Trumpa.