Dugo nakon što je postao premijer, Boris Johnson je svog bivšeg poslodavca, desničarske novine Daily Telegraph, nazivao svojim "pravim šefom" - ili bar tako tvrdi njegov bivši glavni savetnik Dominic Cummings.
To je samo neka vragolasta rečenica kojoj Johnson ne može odoleti - nekad je bio glavni kolumnista novina i dopisnik iz Brisela - ali, bio ti apokrif ili ne, šala sadrži zrno istine. Novine stare 150 godina imaju jake veze s vladajućom Konzervativnom strankom.
Sada su na prodaju, a bogati kupci obleću oko trofeja. Opšti izbori u UK očekuju se u roku od 18 meseci, tako da je tajming dvostruko osetljiv.
Opširnije
Boris Johnson napustio parlament, donoseći još problema Sunaku
Bivši premijer UK Boris Johnson napao je komitet koji ga istražuje i ponovo pokrenuo svađu sa Sunakom.
10.06.2023
Podrška za životne troškove u Velikoj Britaniji povećava zaduživanje vlade
Vlada je potrošila 3,9 milijardi funti na subvencije zbog ograničenja cena energije.
23.05.2023
Uticaj Telegrapha ne treba potceniti. Stariji urednici postali su torijevski poslanici i plemići Gornjeg doma. Kada sam se pridružio novinama pre mnogo godina, uređivao ih je bivši konzervativni ministar za informisanje Bill Deedes. Istaknute torijevske ličnosti često pišu za njega.
List je pomogao da se oblikuje ideološka klimu koja je dovela do izbora Margaret Thatcher na mesto čelnice Konzervativne stranke - ekonomija slobodnog tržišta i tvrdi nacionalizam u prvom planu. Naslednik Winstona Churchilla, Anthony Eden, bio je poguran da izvrši invaziju na Egipat kao odmazdu za nacionalizaciju Sueckog kanala nakon što je uredništvo Telegrapha zahtevalo ''udarac čvrste vlade''. Poslednjih godina je evroskeptični Telegraph podržavao Johnsonovo premijersko mesto sve dok mu nije ponestalo strpljenja zbog njegovih 'Partygate' smicalica.
Ove sedmice je Lloyds Banking Group Plc stavila B.UK, kompaniju sa sedištem na Bermudama u vlasništvu porodice Barclay koja kontroliše Telegraph Media Group, holding grupu za The Daily i Sunday Telegraph i konzervativni časopis Spectator, stavila pod stečaj, što je dovelo do prodaje.
U moje vreme novinari su bili ti koji su bili ekscentrični (i ponekad privatno levičarski), dok su njeni vlasnici, porodica Berry, bili ograničeni. Pod njihovim strogim stilom, list je jednom objavio primedbu glumice Elizabeth Taylor da se "oseća kao milion dolara" dodajući u zagradi da kurs (u tom trenutku) iznosi 357.000 funti.
Danas su šefovi šarenolikiji od svog visokoprofesionalnog uredničkog tima. Prethodnog vlasnika, Conrada Blacka rođenog u Kanadi, njegovi prijatelji torijevci uzdigli su na pijedestal, ali ga je američki sud zatvorio na 42 meseca zbog prevare i ometanja pravde. Iako su braća blizanci koji su kupili novine - Sir David (sada pokojni) i Sir Frederick Barclay - koristili skupe advokate da bi zaštitili svoju privatnost, i oni su dovučeni u centar pažnje. Klan se spektakularno posvađao zbog optužbi da je jedan ogranak prisluškivao drugi u prostorijama njihovog poseda, hotela Ritz s pet zvezdica. Taj spor je na kraju rešen izvan suda. Međutim, prošlog meseca je porodičnom sudu rečeno da Sir Frederick svojoj bivšoj supruzi Hiroko nije isplatio novac koji je dugovao nakon raspada njihovog 34-godišnjeg braka.
Porodični nepodmireni dug od milijardu funti (1,26 milijardi dolara), a ne novinski ekonomski model, podstakao je prodaju. Lloydsovo strpljenje s Barclaysima je iscrpljeno. Sada banka samo želi svoj novac natrag, bez buke i u gotovini.
Iako se Telegraph više ne može pohvaliti kao 1876. da ima 'najveći tiraž na svetu', njegovo zdravlje nije upitno. Digitalni prelaz s printa dobro je napredovao i njegovih procenjenih 750.000 pretplatnika vraća razumnu zaradu od više od 30 miliona funti godišnje; očekuje se da će to porasti kada se uskoro objave godišnji izveštaji.
Telegraph je pojačao svoj tim nakon perioda preteranog rezanja troškova. Zabeležio je neke impresivne vesti, uključujući skandal s troškovima poslanika i nedavno objavljivanje WhatsApp poruka bivšeg ministra zdravstva Matthewa Hancocka tokom pandemije.
Kad je Barclays prethodno koketirao s prodajom, tražili su iznos koji bi nadoknadio njihovu početnu investiciju od 665 miliona funti. Neki tvrde da će donja cena pasti od 2004. Drugi analitičari ukazuju na cenu bližu granici od milijarde; oni veruju da je Telegraph ''uspavani div'' u medijskom svetu engleskog govornog područja. List bi svojim čitaocima trebalo da da "više onoga što žele po vrhunskoj ceni".
Uspostavljeni medijski koncerni koji žele da kupe novine mogli bi se suočiti s regulatornim preprekama. Vlasnik Daily Maila, DMGT, nekad se smatrao dobrim digitalnim partnerom. Kritičari bi mogli prigovoriti da bi kupovina od strane DMGT-ja ili vlasništvo News UK, u vlasništvu Murdocha - mogli ugroziti dominaciju na tržištu stvaranjem kombininovanog udela od 35 odsto u nacionalnom oglašavanju novina. Lloyds ne želi da čeka na službeno odobrenje.
Zainteresovan je i niz bogatih pojedinaca i stranih investitora. U SAD se medijska imovina tretira kao strateška imovina. U Ujedinjenom Kraljevstvu režim je fleksibilniji iako su prema Zakonu o nacionalnoj bezbednosti i ulaganjima donesenom 2021. pravila pooštrena. Čak se i za manjinske strane akcijske udele može zatražiti odobrenje Whitehalla. Ni to se ne bi svidelo Lloydsu.
Nemačka grupacija Axel Springer navodno upravlja imovinom kao što je to učinila 2004. Međutim, postoji talas novca iz državnih imovinskih fondova Zaliva i srodnih poslova koji zapljuskuju London.
Saudijci već imaju znatan udeo u londonskom Evening Standardu i Independentu. U 2019. ozbiljno su pogledali TMG. Nakon ubistva novinara Adnana Khashoggija u njihovom istanbulskom konzulatu nakratko su se oglasili, ali nedavne akvizicije Saudijaca u golfu i fudbalu nisu izazvale značajniju reakciju. Katarci i Emirati uložili su puno vremena u UK nakon Bregzita. Kupili su neke od najviših zgrada u glavnom gradu i najpoznatije fudbalske klubove u zemlji. U očima vlade, da li je njihov novac dovoljno dobar za Telegraph?
Britanac visoke neto vrednosti, međutim, ne bi predstavljao regulatorna pitanja. Imena Sir Jima Ratcliffea, kandidata za Manchester United, i Paula Marshalla, investitora GB Newsa, često se navode. Bivši urednik William Lewis mogao bi biti na čelu konzorcijuma koji bi ga kupio.
Ovog vikenda porodica Barclay trka se u pronalaženju belog viteza koji bi im pozajmio novac da isplate Lloyds i spasu svoj trofej. To je velika šansa. Do kraja sledeće sedmice očekuje se početak aukcije.
Što se mene tiče, svakom novom vlasniku postavio bih politički izazov, ali i komercijalni. Vidite li budućnost Telegrapha u tome da krene populističkim putem, vodeći agresivni kulturni rat kako bi dobio pretplatnike? Ili želite da izdajete novine desničarskog razmišljanja sa tradicionalnim vrednostima? Sudbina Konzervativne stranke mogla bi zavisiti od odgovora.