Hongkong će prijaviti smanjenje bruto domaćeg proizvoda u drugom kvartalu, rekao je finansijski sekretar Paul Chan, dok globalni ekonomski vetrovi zamagljuju perspektivu za naredni period.
BDP je pao u poslednjem kvartalu u odnosu na taj period pre godinu dana, dok se poboljšao u odnosu na prethodna tri meseca, napisao je Chan na svom blogu u nedelju. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđaju blagi pad od 0,2 odsto od aprila do juna u odnosu na godinu ranije. Podaci će biti objavljeni kasnije u toku dana.
BDP je znatno pao u prvom tromesečju pošto su lokalna ograničenja zbog karantina poremetili trgovinu. Iako je u prošlom kvartalu došlo do određenog poboljšanja, Hongkong se i dalje suočava sa velikim izazovima, uključujući rastuće kamatne stope, stroga ograničenja na granicama i globalno ekonomsko usporavanje.
Opširnije
Broj zaraženih na istoku Kine porastao za vikend
Čini se da je Kina stavila pod kontrolu Šangaj i Peking, ali politiku 'Covid-Zero' ponovo testiraju provincije na istoku.
03.07.2022
Kina se zbog Feda ustručava da investira u inostranstvu, kažu izvori
Više zvaničnike brine potencijalni odliv kapitala posle povećanja kamatne stope u SAD.
14.07.2022
Na izvoz, potrošnju i investicije grada uticalo je u drugom kvartalu povećanje kamatnih stopa u SAD i Evropi, rekao je Chan. Gradska vlada će sredinom sledećeg meseca „neizbežno revidirati“ svoju prognozu za celu godinu za jedan do dva odsto, usled pogoršanja globalne ekonomije, rekao je on.
Samuel Tse, ekonomista u DBS Group Holdings Ltd. u Hongkongu, predviđa pad BDP-a od 0,6 odsto u drugom tromesečju, iako se maloprodaja u aprilu snažno oporavila, a izgledi za privatni sektor porasli.
"Zamah rasta u Hongkongu je prilično spor", rekao je on.
Hongkong je i dalje jedno od poslednjih mesta na svetu koje održava stroga karantinska ograničenja za dolazne putnike, što usporava turizam i putovanja u taj finansijski centar.
Monetarna politika u gradu je takođe sputana vezivanjem lokalnog dolara za američki dolar, što znači da je gradska centralna banka bila prinuđena da podigne kamatne stope kako bi održala korak sa Federalnim rezervama.
"Rast kamatne stope će uticati na cene nekretnina, što će dovesti do nepovoljnijeg efekta, a moglo bi da uspori tempo oporavka privatne potrošnje", rekao je viši ekonomista Oxford Economicsa Lloyd Chan.
Finansijski sekretar Chan rekao je novinarima na prošlonedeljnom brifingu da je kontinuirano povećanje kamatnih stopa "nepovoljno za ekonomski oporavak", dodajući da bi "stalno pogoršanje spoljnog okruženja" usporavalo ekonomiju i uticalo na izvozne performanse Hongkonga. Trgovina je otežana jer i lanci snabdevanja ka kopnu nastavljaju da budu otežani. Isporuke u SAD i Evropsku uniju su u junu nastavile da padaju.
"Rizici od pada privrede Hongkonga znatno su porasli". U drugoj polovini godine, rekla je Alicia Garcia Herrero, glavni ekonomista za Aziju i Pacifik u Natixis SA. Bez „smislenih promena“ gradske politike kovida i oporavka u Kini, dodala je ona, Hongkong možda neće videti nikakav rast ili može čak očekivati negativan rast u 2022.