Nedelja za nama razbuktala je ranije započeta previranja u bankarskom sektoru, a fokus se sa Sjedinjenih Američkih Država prebacio na Evropu. I to ni manje ni više nego na zemlju koja je tradicionalno sinonim za poverenje i bankarstvo – Švajcarsku, gde je UBS preuzeo svog pokleklog rivala Credit Suisse.
Dogovorena cena za akviziciju od 3,25 milijardi dolara daleko je manja od tržišne vrednosti Credit Suissea od osam milijardi, na koliko je banka bila procenjena samo par dana ranije. Veliku pažnju privukle su rizične obveznice Credit Suissea koje su postale bezvredne i koje su – da stvar bude gora – neki trgovci kupovali u satima koji su prethodili dogovoru s UBS-om, nadajući se benignom preuzimanju i brzoj dobiti.
Glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez izjavio je da pojedine bankarske grupacije koje posluju dominantno u Adria regionu, a imaju sedišta u nekoj od zemalja Evropske unije, u obveznicama Credit Suissea drže oko 100 miliona evra. Knez je ovakvu poziciju nazvao relativno ograničenom izloženošću i dodao da se polovina od pomenute sume (tržišne vrednosti dužničkih zapisa) nalazi u rukama raznih investicionih fondova.
Kada je reč o Narodnoj banci Srbije, iz ove institucije su poručili da sredstva iz deviznih rezervi već 15 godina ne plasiraju kod te švajcarske banke. Kako su naveli za naš portal, Credit Suisse za tako nešto jednostavno ne ispunjava potrebne uslove.
S druge strane, ni mnogi bankari u Sjedinjenim Američkim Državama nisu imali miran san.
SVB Financial Group zvanično je podneo zahtev za bankrot, a tamošnji regulatori streme ka rešenju kojim bi se SVB podelio na najmanje dva dela, budući da nisu uspeli da pronađu odgovarajućeg kupca za celu kompaniju. Petak je zaključni dan za ponude, kako za privremenu banku koju je vlast osnovala da bi operisala imovinom i obavezama SVB, tako i za poseban ogranak grupe, Silicon Valley Private Bank.
Među manjim američkim bankama koje su se takođe našle u problemima, treba napomenuti da je First Republic Bank zabeležio više slučajeva snižavanja kreditnog rejtinga, a trenutno se istražuju mogućnosti podrške vlade kako bi se došlo do kakvog rešenja za jačanje ovog zajmodavca.
Takođe, depozite Signature Banka i neke od njenih kredita preuzela je jedinica New York Community Bancorpa, što je potez koji bi mogao da pomogne da se ublaže previranja koja su zahvatila američke regionalne banke. Iako prodaja nije obuhvatila celokupno poslovanje Signaturea, pojedini ocenjuju da dogovor pokazuje da postoje kupci za takvu imovinu i dokaz je snage u bankarskom sistemu.
Zbog krize u tom sektoru, pojavile su se spekulacije da će Fed možda pauzirati sa podizanjem kamatnih stopa, do čega ipak nije došlo. Prethodno se, inače, očekivalo da će američka centralna banka ove nedelje podići stope za 50 baznih poena, ali se na kraju izabralo srednje rešenje i kamate su u sredu povišene za 25 baznih poena.
Kako je poverenje investitora u banke opadalo, tako se više nade polagalo u kripto-sektor, pa je najvredniji novčić – bitcoin, prešao vrednost od 28.000 dolara. Porastao je uprkos unutrašnjim sukobima u sektoru digitalne imovine. U tom pogledu, treba podsetiti da je USD coin ranije ovog meseca nakratko izgubio vezu sa dolarom, a američka Komisija za hartije od vrednosti sve snažnije počela da ističe stav da većina digitalne imovine treba da se kvalifikuje kao hartije od vrednosti.
Štaviše, najveća američka kripto-berza Coinbase dobila je obaveštenje od Komisije u kojem se formalno objavljuju planovi regulatora da pokrene prinudnu akciju protiv te berze, što je najnoviji potez u dugotrajnom sporu između nadzornog organa i kompanije. Ovakvo obaveštenje po pravilu stiže na kraju istrage i firmama se daje vreme da opovrgnu navode agencije. Često, ali ne uvek, dovodi do prinudnih radnji - bilo tužbi ili poravnanja i novčanih kazni.
Kada je reč o kripto-industriji u Srbiju, sedmicu je obeležilo otvaranje druge kripto-menjačnice u zemlji. Posle više od decenije, koliko je ECD bio jedina menjačnica tog tipa kod nas, na tržište je došao još jedan učesnik - platforma Crypto12. Kako je njihov izvršni direktor David Veselinović naveo u razgovoru za naš portal, jedini imaju dozvolu za portfolio menadžment, što znači da korisnicima omogućavaju da iskoriste decentralizovane mreže kako bi ostvarivali pasivan prihod.