Između bankarske krize i inflacije, Fed izabrao srednje rešenje
Autor: Branislav Urošević
22. mart 2023, 20:00
Referentna kamatna stopa sada je u opsegu od 4,75 do 5 odsto.
Ovo je su najviše kamatne stope od 2007.
Moguće je još podizanja stopa, navode centralni bankari
Bloomberg
Federalne rezerve su odlučile da između borbe sa inflacijom i napora usmerenih ka osiguravanju dovoljne likvidnosti bankarskog sektora odaberu srednji put.
Na sastanku Federalnog komiteta za otvoreno tržište (FOMC), usvojena je odluka da se kamatne stope u Sjedinjenim Američkim Državama podignu za 25 baznih poena. Referentna kamatna stopa sada se nalazi u opsegu od 4,75 do pet odsto. Ovo je najviši nivo na kom su se cene zaduživanja našle od 2007. godine.
"Komitet predviđa da će za dostizanje dovoljno restriktivne monetarne politike koja bi inflaciju s vremenom vratila na ciljanih dva odsto možda biti potrebno još pooštravanja", navodi se u izjavi.
"Procene komiteta u obzir će uzimati više grupa podataka, uključujući stanje na tržištu rada, inflatorne pritiske i inflaciona očekivanja, kao i dešavanja u finansijskom sektoru u svetu", piše u izjavi Feda, gde se dodaje da pri glasanju nije bilo onih koji su se protivili odluci.
Ovakvu odluku predviđala je većina analitičara, kao i učesnici na tržištu, a analitičari Bloomberg Adrije imali su sličan stav. Oni su rekli da bi Fed upravo ovakvim potezom "poslao poruku da se drži svoje primarne uloge postizanja stabilnosti cena i pune zaposlenosti, a bankama sa relativno manje viškova likvidnosti se osigurava stabilnost poslovanja, čak i u narušenom poverenju".
Iako je bilo govora i o tome da bi Fed mogao da napravi pauzu u ciklusu monetarnog zaoštravanja koji je počeo u martu 2022, takva odluka bi, po mišljenju velikog broja analitičara, mogla da izazove paniku na tržištima pre nego da ih smiri.
"Iako svakako postoji mogućnost da Fed zadrži kamatne stope nepromenjene zbog nedavne zabrinutosti zbog kolapsa SVB, verujemo da bi se držanje stopa takođe moglo protumačiti kao nedostatak poverenja u finansijsku stabilnost, što bi moglo takođe da dovede do daljeg pada apetita za rizikom", rekli su naši analitičari pre objavljivanja odluke.
ECB podigla za više
Prošle nedelje, o istom ovom pitanju odlučivale su i evropske kolege američkih centralnih bankara. Uprkos nedavnim previranjima i nagađanjima da bi mogla da ostupi od signala poslatih na prethodnom sastanku, Evropska centralna banka (ECB) odlučila je da ipak ispuni "obećanje" dato u februaru i cene zaduživanja podigne za pola procentnog poena.
U izjavi evropskih bankara se ne nalaze naznake o budućim potezima banke, ali se centralna banka osvrnula na dešavanja u bankarskom sektoru u Švajcarskoj i Sjedinjenim Američkim Državama. Iz ECB naglašavaju da je bankarski sektor evrozone na stabilnim nogama i da će centralna banka nastaviti da pažljivo prati situaciju u slučaju da treba da obezbedi dodatnu likvidnost.
"Bankarski sektor evrozone je otporan, sa snažnim pozicijama kapitala i likvidnosti. Takođe, ECB ima alate da obezbedi dodatnu likvidnost finansijskom sistemu evrozone", rekli su tom prilikom iz ECB.
Razlike nisu bile toliko velike kao što se možda mislilo, rekao je Greer posle dvodnevnih pregovora održanih u rezidenciji švajcarskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama.
Pad stope sklopljenih brakova u Kini produbljuje demografsku krizu u drugoj najvećoj ekonomiji sveta, a mere Pekinga za povečanje nataliteta ne daju očekivane rezultate.