Specijalizovana izložba Belgrade EXPO 2027 sa temom "Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve" biće održana u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine na posebnoj lokaciji, gde će biti izgrađena celokupna potrebna infrastruktura.
Nalazi se između auto-puta "Miloš Veliki" i nove obilaznice oko Beograda u Surčinu, blizu aerodroma. U Ministarstvu finansija za Bloomberg Adriju kažu da su u toku pripremni radovi na izgradnji celokupne infrastrukture.
"Izgradnja linijske infrastrukture za potrebe razvoja nove oblasti u okviru izgradnje nacionalnog fudbalskog stadiona sa pratećim sadržajima na području opštine Surčin u Beogradu uključuje četiri saobraćajnice sa pet raskrsnica u nivou i jednu denivelisanu autoputsku raskrsnicu (petlju)", navode u Ministarstvu finansija.
Opširnije
Srbija izabrana za domaćina izložbe EXPO 2027
Naša država pobedila je u sva četiri kruga glasanja na Generalnoj skupštini Međunarodnog biroa za izložbe u Parizu.
21.06.2023
Srbija igra za EXPO, ali ne znamo koliko će igra da košta
Beogradski sajam površinski odgovara zahtevima, ali nije reprezentativan
27.04.2023
Beograd zatražio podršku Dubaija u organizaciji EXPO 2027
Reč je o izložbi koja će trajati tri meseca, a tema je "Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve".
22.06.2023
Prema prostornom planu, čitav kompleks nacionalnog stadiona prostiraće se na 167 hektara, dok će se za potrebe sajma izdvojiti oko 113 hektara. Na tom prostoru oko stadiona biće izgrađeni izložbeni paviljoni. Po završetku izložbe ostaje mogućnost transformacije prostora, pa bi deo kompleksa namenjen smeštaju učesnika mogao da se upotrebi za rešenje stambenog pitanja određenih kategorija građana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se očekuje oko 2,6 miliona turista koji će posetiti EXPO. Ukupan ekonomski efekat je 1,1 milijardu evra. Hotelijerstvo, ugostiteljstvo, naš aerodrom, nacionalni avio-prevoznik, bukvalno će sve da procveta, rekao je Vučić.
Sudeći po fotografijama budućeg izgleda, Beograd EXPO podseća na svetsku izožbu Dubai EXPO 2020, koja je prošle godine održana u UAE. Međutim, to su dve različite vrste izložbi.
Bojan Zečević, profesor Ekonomskog fakulteta, objašnjava da su Svetske izložbe (World Expos) i Specijalizovane izložbe (Specialized Expos) međunarodni događaji čiji je cilj da se prikažu dostignuća i kulturna raznolikost zemalja koje se odluče da nastupe na tim događajima, čime se dodatno nastoji da se promoviše međunarodna saradnja. Iza obe stoji Međunarodni biro za izložbe (fr. Bureau International des Expositions, BIE), međuvladina organizacija sa sedištem u Parizu.
Međutim, ova dva događaja se razlikuju po fokusu, trajanju, veličini prostora i odgovornostima za izgradnju.
Svetske izložbe imaju širok globalni fokus, sa univerzalnom temom u vezi sa rešavanjem aktuelnih globalnih izazova i sa ciljem predstavljanja značajnih inovacija i invencija. Traju do šest meseci. Veličina ukupnog prostora za EXPO nije ograničena (u Osaki 2025. godine to će biti na 155 ha, u Dubaiju je to bilo na 440 ha, u Milanu 2015. godine na 110 ha).
"Zemlja domaćin je organizator i odgovorna je za izgradnju potrebne infrastrukture, uključujući i prateće objekte, dok zemlje učesnice projektuju i grade svoje paviljone unutar izložbenog prostora. Iste rasklapaju nakon izložbe, ili kao u slučaju nekoliko zemalja u Dubaiju, ostavljaju kao reprezentativan prostor. U svakom slučaju, to je sve trošak zemalja učesnica", navodi profesor Ekonomskog fakulteta.
Šta su specijalizovane izložbe?
Specijalizovane izložbe se fokusiraju na određene uže aktuelne teme (shodno izboru domaćina) i učesnici prezentuju svoju stručnost i napretke u tom specijalizovanom polju. Traju tri meseca. Veličina izložbenog prostora je ograničena na 25 ha (predviđeni ukupni prostor za izložbu u Beogradu je 113 ha, a sam izložbeni prostor je predviđene površine 83 ha, što je više od tri puta veće od potrebnog za specijalizovanu izložbu).
Zemlja domaćin je organizator i odgovorna je za izgradnju kompletne infrastrukture, uključujući i izložbene paviljone, koje učesnici mogu prilagođavati svojim zamislima u vezi sa predstavljanjem teme specijalizovane izložbe.
"Mnogi organizatori specijalizovanih izložbi su nakon završetka događaja ostali sa neiskorišćenim prostorom, dok su drugi istim našli korisnu namenu, pa se to može smatrati jednim od izazova", kaže on.
Srbija ima iskustava u organizaciji velikih događaja, tako da sama organizacija specijalizovane izložbe ne bi trebala da ima probleme, naglašava. Važno je uključiti različite aktere u planiranje događaja (privreda, država, grad, različite organizacije i udruženja), dobro planirati same aktivnosti na izložbi (umrežavanje i sesije uparivanja poslovnih partnera kako biste podstakli saradnju, partnerstva, konferencije, radionice i slično). Zatim, uključiti održive prakse tokom cele izložbe, sa naglaskom na energetskoj efikasnosti, upravljanju otpadom, upotrebu ekološki prihvatljivih materijala i dizajna.
"Ono što je krucijalno, nije vezano za samu izložbu, već za inteligentno planiranje izložbenog prostora u cilju njegove upotrebe i maksimalne iskorišćenosti nakon izložbe. Mislim da će tu biti glavni problem", ističe Zečević i dodaje da su planom novog ekspo lokaliteta planirani i kapaciteti za smeštaj, i moguća transformacija u stambeni prostor kada EXPO prođe.
Ekonomski efekti skromni
Zećević kaže da ekonomski efekti, čak i ako su pozitivni, neće biti veliki, a da su daleko značajniji efekti koji se tiču rasta reputacije zemlje. Ostaje pitanje dugoročnih ekonomskih efekata, jer će dalja iskorišćenost tog prostora zavisiti kako od razvoja srpske privrede (s obzirom na to da se planira izmeštanje Beogradskog sajma na tu lokaciju), tako i od znanja i sposobnosti, kao i raspoloživih resursa, da se sprovode aktivnosti da se taj celi prostor puni događajima tokom cele godine, nakon što izložba prođe.
Prema njegovim rečima, planirani neto iznos investicije je oko 300 miliona evra, kako je objavljeno, ali se ne zna na šta se to odnosi.
Šta će sadržati EXPO 2027?
- Sedam pravougaonih hala od 9.000 do 11.000 kvadratnih metara, u kojima će biti smešteni glavni interni moduli EXPO paviljona.
- Zgrada sa jednim ulazom koja se nalazi u centru, koja će imati glavni javni ulaz i prateće objekte, interni i eksterni auditorijum/konferencijske objekte, VIP objekte i kancelarije za administraciju opšteg tipa
- Osam glavnih objekata se nalaze jedan pored drugog duž centralnog šetališta. Planirana je širina šetalista od 40 metara.
- Predviđeno je da šetalište bude uređeno zelenilom, da kroz njega protiče vodeni kanal, odmorišta i pop-up kiosci, koji će olakšati kretanje između hala
- Pojedinačne hale su povezane hodnikom širine 30 metara sa zadnje strane, što omogućava komunikaciju između pojedinačnih hala.
KRUŽNI TRG - Nacionalni paviljon Republike Srbije, koji će biti centralna tačka i nalazi se na kraju centralnog šetališta
Bočni prostori u kojima se nalaze glavni tematski paviljoni i drugi samostalni međunarodni paviljoni
Uređena i natkrivena kružna staza koja uokviruje glavni paviljon i centralno jezero neposredno ispred centralnog amfiteatra na otvorenom, gde će se održavati čitav niz sportskih, muzičkih i zabavnih aktivnosti
Vlada formirala radnu grupu za organizaciju izložbe
Danka Selić, direktorka Beogradskog sajma, kaže za Bloomberg Adria da je Vlada Srbije je formirala radnu grupu(čiji je ona- član u ime Beogradskog sajma) sa zadacima koji obuhvataju izradu dosijea, organizaciju i realizaciju svih zvaničnih aktivnosti i obaveza koje Srbija ima u postupku kandidature grada Beograda prema Međunarodnom birou za izložbe (Bureau International of Exhibitions).
Prema njenim rečima BIE (Bureau International des Expositions) reguliše i nadgleda svetske izložbe. Oni postavljaju određena pravila i smernice za organizaciju Expo-a, uključujući tehničke zahteve za izgradnju paviljona, propise za učesnike, zaštitu intelektualne svojine i druge relevantne standarde. BIE takođe pruža podršku u planiranju i sprovođenju Expo-a, ali konačna organizacija događaja je odgovornost domaćina.
Ona očekuje da će Expo doneti ekonomski rast, investicije, otvaranje novih radnih mesta i unapređenje sektora turizma, ugostiteljstva i hotelijerstva. Biće podsticaj infrastrukturnom i ekonomskom razvoju glavnog grada i cele zemlje, a u geopolitičkom smislu daje veliku vidljivost i mogućnosti svim učesnicima.
Beograd će, kako kaže, svojim gostima pružiti bogat i raznolik doživljaj tokom Expo Belgrade 2027. Osim samog Expo prostora i paviljona, posetioci će moći da istražuju grad, upoznaju se sa srpskom kulturom, tradicijom i gastronomijom. Beograd nudi različite sadržaje, atrakcije, istorijske znamenitosti, muzeje, umetničke galerije, restorane, noćni život i brojna događanja tokom cele godine.
"Manifestacija će povećati vidljivost Beograda i Srbije na međunarodnom nivou, privući pažnju investitora i turista, te doprineti urbanizaciji i razvoju određenih delova grada.Takođe, s obzirom na to da je poslednja izložba ovog tipa u regionu jugoistočne Evrope održana 1991. godine u Plovdivu, Beograd nakon više od tri decenije dovodi Expo u region jugoistočne Evrope, što će ujedno biti i prva organizacija takve manifestacije na teritoriji zapadnog Balkana", navodi Selić.
-Tekst je ažuriran izjavom Danke Selić, direktorke Beogradskog sajma