Zamenik glavnog ekonomiste u CEVES-u Pavle Medić smatra da produktivnost rada u Srbiji koče nedostajuće reforme i parcijalne nedostajuće politike.
Prema njegovim rečima, Srbija za zemljama Centralne i Istočne Evrope kasni između 10 i 15 godina kada je u pitanju nastanak i razvoj privatnog sektora, priliv grinfild stranih direktnih investicija i privatizacija državnih preduzeća.
Nedavna analiza analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazala je da je produktivnost rada u Srbiji porasla u prethodnoj deceniji, ali manje u odnosu na zemlje u regionu i zemlje Centralne i Istočne Evrope.
"Srbija je u proteklu deceniju ušla pravo iz krize koja je sasekla te procese i svi znamo koliko je teško pao oporavak", rekao je Medić za Bloomberg Adriju. Podseća da je u tom periodu porasla nezaposlenost i da je opravdan način oporavka privrede bio priliv stranih direktnih investicija.
"Svi znamo kakve su bile te strane direktne investicije, to su kompanije za proizvodnju kablova, tekstila, delova za automobilsku industriju", naveo je on i dodao da su te fabrike uvozile komponente koje su se ugrađivale u Srbiji zbog jeftine radne snage. "Onda dolazite do toga da je produktivnost niža."
Pored toga, kako kaže, podrška malim i srednjim preduzećima ne samo da je bila slab, već je u nekim segmentima išla u rikverc.
Međutim, Medić ističe da u Srbiji posluje između 300 i 400 firmi koje stvaraju proizvode više dodate vrednosti. Navodi da one posluju u sektorima kao što su industrija nameštaja, metalska i mašinska industrija, modna industrija, zatim firme koje se bave plastičnim proizvodima, osvetljenjem, ventilacionim sistemima.
Za više detalja pogledajte video.