Ako ste među malobrojnim zaposlenima u Srbiji koji rade četiri dana nedeljno, pod kojim uslovima biste se vratili na režim petodnevne radne nedelje? Svetska istraživanja pokazuju da bi čak 70 odsto radnika odbilo takvu ponudu čak ni ako bi im plata bila uvećana za 50 odsto.
I dok dobar deo ovdašnjih radnika takav koncept pretežno posmatra kao inovativan i manje-više rezervisan za razvijeni Zapad, zaboravlja se da je on već postojao na ovim prostorima u vreme Jugoslavije. Javor iz Ivanjice, konfekcija koja je bila izvozno orijentisana, bio je jedan od poznatijih primera tog doba.
"Prema tome, možemo čak reći da je Srbija bila pionir u tome. U današnje vreme, ovu praksu su među prvima uveli Manpower, globalna firma s ogrankom u Srbiji, i MikroElektronika, firma u domaćem vlasništvu", kaže konsultant Milica Malešević.
Detaljnije o ovoj temi i drugim važnim vestima koje su obeležile jučerašnji dan pročitajte u nastavku.
Kraća radna nedelja nije mit u Srbiji: 'Zadovoljni ljudi bolje rade'
Dok kompanije brinu o tome da im zaposleni ne pregore radeći, one uvođenjem kraće radne nedelje štite i profit. Zaposleni u kompanijama gde se radi četiri dana sedmično manje koriste bolovanja, pa čak i godišnje odmore. Bloomberg Adria razgovarala je s predstavnicima kompanija koje su promenile svoju dinamiku rada, a uvide koje su podelili s nama pronađite na LINKU.
Srbiji se smeši najbrži rast - šta donosi 2025. za BDP regiona
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje u narednom periodu nastavak tendencije rasta u Adria regionu, sa stabilnim rastom potrošnje, infrastrukturnim investicijama i boljom eksternom tražnjom. Međutim, u svom najnovijem izveštaju oni ukazuju i na specifičnosti regionalnih tržišta, ali i na ekonomske rizike u narednom periodu.
Hill o sankcijama NIS-u: Rizik saradnje s ruskim firmama odavno poznat
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Srbiji Christopher Hill izjavio je da ne može da komentariše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS, ali je dodao da je rizik saradnje s ruskim firmama, posebno u energetskom sektoru, već dugo dobro poznat.
Kako je dodao, SAD ostaju posvećene partnerstvu sa Srbijom da diverzifikuje svoje izvore energije i uspostavi energetsku nezavisnost tako da to koristi Srbiji, a ne "agresivnoj i destabilizujućoj spoljnoj sili".
Hoće li dinamičke tarife promeniti pravila igre na tržištu električne energije
Uvođenje dinamičkih tarifa za električnu energiju predstavlja jednu od ključnih novina u izmenama i dopunama Zakona o energetici. Cilj ovog novog koncepta koji je izazvao nedoumice kod nekih potrošača jeste usklađivanje sa savremenim zahtevima tržišta energije. Šta su dinamičke tarife i koji su preduslovi za njihovo uvođenje, pročitajte u posebnom tekstu.
Sledi...
Predsednik Aleksandar Vučić u utorak će se sastati s ministrom odbrane Kipra Vasilisom Palmasom, komandantom Komande združenih snaga NATO u Napulju admiralom Stuartom Munschom, generalnim direktorom Francuske razvojne agencije Rémyjem Riouxom i specijalnim izaslanikom Ujedinjenog Kraljevstva (UK) za Zapadni Balkan lordom Stuartom Peachom.
U Institutu za međunarodnu politiku i privredu održaće se predavanje kineskog ambasadora Li Minga na temu "Razvoj i spoljna politika Kine". U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti predviđen je okrugli sto "Formalizacija rada neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji".
Iz nemačkih institucija će stići novi uvidi u stanje u njihovoj privredi, SAD će objaviti izveštaje o maloprodaji, industrijskoj proizvodnji i zalihama, Italija će izvestiti o trgovini, a UK i Hongkong o nezaposlenosti. Predstavnici Evropske centralne banke Olli Rehn i Peter Kazimir obratiće se na odvojenim događajima.