Turska lira nastavlja da pada već šesti dan, uprkos velikoj prodaji dolara državnih zajmodavaca, pošto su rast američkih prinosa i negativne realne kamatne stope na domaćem tržištu podstakle investitore da odbace valutu.
Lira je pala 0,5 odsto na 15,3923 za dolar od 12 časova u Istanbulu, što je nastavak pada od kraja praznika Bajrama 5. maja na više od četiri odsto. Valuta je pala za 13,5 odsto ove godine, što je najgore u odnosu na konkurente sa tržišta u razvoju.
Državni zajmodavci su prodali oko pet milijardi dolara u poslednjih šest trgovačkih dana, prema proceni anonimnih sagovornika Bloomberga. To nije uspelo da zaustavi pad lire jer zabrinutost zbog domaće rastuće inflacije i uticaja povećanja kamatnih stopa na globalni rast, u kombinaciji sa ratom u Ukrajini i lokdaunom zbog kovida u Kini, čine manje primamljivom rizičnu imovinu.
Državne banke ne komentarišu svoje intervencije na deviznom tržištu, ali bivši guverner turske centralne banke rekao je 2020. da državni zajmodavci obavljaju transakcije u skladu sa regulatornim ograničenjima i da mogu da nastave da budu aktivni na tržištu valuta.
Uprkos vladinim naporima da zaštiti valutu, kao što su devizno indeksirani depozitni računi, duboko negativne realne stope i zabrinutost zbog sve većeg deficita tekućih računa doprinose pritisku usred neujednačenih tokova kapitala.
Intervencije državnih zajmodavaca dovele su do nedostatka likvidnosti u lirama u inostranstvu, što je podstaklo divlju volatilnost u ceni prekonoćnog finansiranja, koja je ove nedelje skočila sa pet na čak 160 odsto.